8 per luxe auto naar het dorp gebracht, waartoe alle particuliere autobezitters belangeloos medewerkten. In een gebouw van de Gereformeerde Kerk was een opvangcentrum en in een nabu rige school een noodhospitaal ingericht. De afdeling Dintel- oord van het Rode Kruis, versterkt door een afdeling uit Culemborg, werkte hier samen met een compagnie geneeskun dige troepen. Deze laatste hadden ook radiografisch verbin ding met vooruitgeschoven posten op het eiland. Later werd deze radioverbinding overgenomen door de L. S. K. De afvoer van deze evacué's geschiedde met autobussen. Toen na een dag of vier de periode van redden voorbij was, kwam de periode van het (nood)herstel. Hiertoe werd een groot aantal militairen ingezet. Dintelsas is bij uitstek gunstig gelegen om de zeer grote beschadigingen aan de buitendijk van de Sabina-Henricapolder onder de gemeente Fijnaart en Heijningen met kracht aan te pakken. Hiertoe werkte een eenheid Amerikaanse landingsvaar tuigen, Amerikaanse trucks en dukws samen met een com pagnie Nederlandse Geniesoldaten, later vervangen door Nederlandse Artillerie. Dintelsas was, meer nog dan Dinteloord, een „strategisch punt". Op dit punt heeft een officier der Zeemacht geruime tijd belangrijk coördinerend werk verricht. Van verschillende zijden zijn hier vrachtwagens, met kle ding, bedden enz. aangekomen, meest van particuliere comité's in de gemeenten in het midden des lands. Later zijn bepaalde artikelen op aanvraag aangevuld door het Opbouw- orgaan te Tilburg. Voor de geïnundeerde polders is een verbod tot betreden enz. afgekondigd. Dit was ook van toepassing voor Dintelsas en de toegang naar het rampgebied Heijningen. Aanvankelijk had een afdeling Limburgse Jagers, later gedetacheerd Rijks- politiepersoneel hierop toezicht. In de eerste dagen werden te Dinteloord toegangsbewijzen voor Flakkee en Heijningen verstrekt. Toen er weer enige com municatie mogelijk was, konden de burgemeesters van de ge meenten op het eiland deze afgifte zelf weer ter hand nemen.

Watersnood documentatie 1953 - diversen | 1953 | | pagina 10