hadden we alles maar weer op zolder gezet, rondom onze bedden. Nu is dat gelmkkig niet nodig. Het is weer net of we gaan verhuizen. Al de weck en al wat eetbaar is en niet direct nodig staat boven en verder de gang helemaal leeg en Jos zijn kamer en hier uit de kamer ook het meeste. De wanden zijn leeg en de schoorsteen. Alleen de tafel en wat stoelen en de lege boekenkast zonder deuren en glazen platen, alleen het geraamte en het bureau is ook leeg. Dat zetten we dan eventueel op tafel en verder ■geven we het maar over. Niemand maakt zich erg aik.„ Je doet allemaal wat je kan en verder geeft ieder het heel gelaten over.Het wandelwagentje staat in de gang, met 3 dekens en koffers vol ondergoed en kleren van de kinderen. Zo is net huis aan huis. Ieder wacht eigenlijk op de springvloed,. Berden zal het wel loslopen en we mogen toch ook verwachten dat Waterstaat alles in het werk zal stellen, om waar dat nodig en moge lijk is, het te verwachten hoge water tegen te houden.Het is natuurlijk allemaal zo moeilijk, omdat die binnendijken nu zeedijken geworden zijn en daar niet op berekend zijn. Jos is nu politie te water geworden. Ze hebben een marineboot met buitenboordmotor en daarmee wordt gepatrouil leerd op de polders. Met 4 man in een boot, meestal nog wel een paar meer van de marine en zo. Een schipper en één, die met een stok het tsrrein afvoelt voor hekken en prikkeldraad. Het golft óf je op zee, bent, zegt Jos. De kadavers beginnen hier op te schieten. Hier in de Nieuwenhoornse polder alleen al honderden koeien dood. Ze kwamen gisteren eigens er daar liepen nog 2 katten en een kip wipte van plank op plank, die op het water dreef. Je kunt die beesten haas$ niet reddeh. Jos heeft die katten nog nagezeten zo goed en kwaad het ging maar ze waren wild en vlogen weg. Ze springen gewoon terug naar huri huis en dus hun ondeacgang tegemoet. Die koeien zijn ook zo stakkerig en stompzinnig. "Sr zijn boeren, die ze los gesneden hebben en de dijk opgejaagd en ze liepen allemaal het water in en verdronken. Ze willen beslist niet tegen de wind in. Paarden zijn in telligenter, In Zuidland hebben ze er van de «eek nog uit een stal ge haald, die er tot hun kop toe al dagen lang in stonden en als het vloed was, zetten ze hun Voorpoten tegen de stalmuren en hielden zo het hoofd boven water. In Zuidland is de Wethouder met vrouw en 6 kinderen verdron ken. Ze waren met 8 kinderen. Een 'jongen van 19 is gered en een meisje va: 11, bleef in de berm hangen en ïs op een vlot weten te klimmen en zo tege: een huis aangedreven en heeft zich met een bijl een toegang gehakt en is daar versufa blijven zitten tot ze haar vonden. Men zegt, dat ze gek is maar bij een zo,n jong kind herstelt het zich misschien nog wel. Ze liepe: op de dijk in 20 cm. water en de dijk brak en ze zagen het niet en stap. ten zo in het gat. Het is allemaal'verschrikkelijk. Er zijn nu duikers va] de marine hier en die gaan dan de stallen in om de dode beesten los te snijden en dan komen anderen en varen ze met lange stokken naar buiten en zo worden ze naar de kant gedreven. Daar worden stukken ijzerdraad om hun hals gedaan en daaraan worden ze zo opgetakeld, over de dijk heen in de schepen in het voornse kanaal. Jos zegt, het is zo,n beroerd troosteloos gezicht al die beesten."Er zijn boeren met 7o nog in de stal. Nuvandaag begint het aardig bp te schieten en zijn ze er practisch uit. Jos hoeft daar niet aan mee te helpen hoor en komt er niet aan. Hij is ook als de dood van dat water en heeft de hele.dag handschoenen aan en thuis vaak in -warme soad om goed uit te trekken. Bij Bet je Kimme! waren toch nog 13 koe; en inde stal en bij Hailing, U weet wel, met die huishoudster 42, De rest van de familie Biesheuvel heeft de koeien gered. De laatste nachten heb ben we weer flinke nachtrust gehad gelukkig, Vanaf Woensdag iedere nacht gewoon geslapen. Het detachement houdt s-nachts de bruggen bezet, want niemand mag dan de polder in. Er is ook alweer gestolen. Na al die hulp en vrijgevigheid, toch ook altijd weer van die ellendelingen. Vandaag hoefde Jos pas om 2 uur in dienst en heeft dus vanmorgen fijn tot half 12 uitgeslapen. Het is zo vermoeiend allemaal:, dat je nu het ergste achter de rug is, de hele dag wel kan slapen. Vrijdag zijn al de afgewaaide pannen weer op het dak gelegd, of liever gezegd verniewwd,want ze waren natuurlijk stuk. Dat is ook fijn, want anders zou je boven allemaal lek kages krijgen en nu met die sneeuw. Dan zou boven eventueel nog alles nat worden, maar dan door het dak, De post hierheen gaat reuze vlug. Alle; wordt per auto gedaan en al die brieven, die U van de week geschreven hebt, waren de andere morgen teven 12 uur hier w-+ •ho+vQ-p+ w - •-> tf o??21?eira5i0 kW?4 h¥en lasVvif O-i- an t lig o, wee u ij wel, waar wij woonden bij Korte we,

Watersnood documentatie 1953 - diversen | 1953 | | pagina 6