haald werden met de auto, maar hij igwam niet en zodoende was hij juist nog thuis, toen U opbelde en was zich juist aan het aankleden. Hoelaat hij nu~ weer thuis komt, weet ik niet. Ik ga straks maar naar bed, want ik ben ooi zo doodop. Alles werkt zo uitputtend en ik heb net zo min veel geslapen ne tuurlijktrouwens iedreen. Ik hoef niet flauw te zijn, want ik heb makree en harderwijker in huis en gefileerde bokking, want daar kwamen de hoogle raren mee rond voor de studenten. Ie gekste dingen komen ze mee op vracht wagens. Nu is het natuurlijk wel voedzaam, maar Jos had gisteren zo,n pak- ge gefileerde bokking op en dan vergaan ze weer van de dorst. De professor deelde uit maar ze konden het niet kwijt. Woedend alweer, want ze willen het niet mee terug nemen, zodat iedereen, die in de buurt was, nu maar zo, beetje voorzien is. Jos heeft in de auto van alles wat meegenomen naar het Gemeentehuis en daar ook uitdeling gehouden aan Visser, die dag en nacht 073 het gemeentehuis zit en de burgemeester vervangt, omdat die niet Tj.it Hellevoetsluis weg kan en we hebbende zelfde, dat weet U, en dr.Eok, die ondertussen Zondagmorgen zijn tweede zoon gekregen heeft. We zeggen ook, dat vergeten we nooit meer, die geboorte op die rampzondagIk schei er nu maar eens mee uit. Ik ben ook zo moe, Tante '^o zal ook wei reuze in angst ziiten over Kruiningen. Sr zijn 12 doden. Misschien heeft ze nu al wel bericht. We waren Zondag ook nog extra gedeprimeerd, want collega Priem uit Oudenhoorn zou verdronken zijn. Hij liep op de tramrails, die aan beid kanten onderspeold werd en is er .door de storm afgeslagen en niet meer ge zien. Hij is echter gelukkig toch weer gered. Hij is door een gat in de dijk weer onder de rail doorgesleurd en aan de andere kant later weer ge red. Ze zijn alles ook kwijt en ondergebracht bij Nieuwenhuizen in Nw-Hel- voet. Ik heb wan dit alles een doorllag gemaakt voor Henk en Rien in En schede. Ei en is morgen jarig en krijgt dan ook gelijk uitvoerig bericht er het gaat in één moeite door. Ik hoop, dat de brieven een beetje vlug over komen. Schrijft IT er onmiddellijk op terug? Sn U niet ongerust maken, want het gevaar is praetiseh geweken, vooral bij dit kalme weer. De dijk aan de andere kant van de Sri else Maas dus, die de Koningin vorig jaar geopend heef houdt het ook. Hij was over 300 meter beschadigd en anders hadden we het water van de .andere kant gehaAs, maar ook daar wordt door honderden mannen en militairen schouder aan schouder gewerkt, en is het gevaar wel bezworen. We kunnen alleen bidden, dat het weer met al deze gebieden zal zijn, anders is het niet te overzien. Ik bedoel niet alleen ons eiland ver der, maar alle andere gebieden ook, want de dijken -worden veel gedicht,maa het is allemaal noodwerk en bij de eerste storm bezwijkt het opnieuw. Dat nu ondanks de weinige wind nog steeds dijken breken, komt omdat de binnen dijken veek zwakker zijn enmiet berkend opmdit watergeweld. Jos heeft vla bij een dijk zien breken. Het gaat heel eigenaardig. Het water stoot er tegen en dat begint aan de andere kant de dijk te brokkelen en vallen. Dat komt door de kracht, waarmee het water er tegen aan duwt. Is de feelft of meer afgebrokkeld, dan komt het moment, dat het water de andere helft, waar het dus tegen duwt, eenvoudig naar binnen schuift en stort de hele massa zich loeiend de p0paer in. Daarom hield ks± de kanaaldijk het ook bijna niet meer. Dit dagenlang duwen en knabbelen aan die dijk en daardoor kon ook vanmorgen die grote doorbraak bij Bruinissen en Stavenissen weer gebeuren. Het is in ieder geval iets ontzettendsss en het is weer zout water, dus de gevolgen zijn nog niet te overzien.Onophoudelijk dreunen de zwaarste bussen en auto,s voorbij, de hele nacht door. De claesons loeien, het is om dol te worden. De kinderen slapen gelukkig rustig door. Maar we nemen dit allemaal dankbaar, want we zijn toch zo gezegendboven al de andere eilanden. Goeree is zo vreselijk en dan Schouwen en Duiveland Dus maak U vooral niet onêgerust, zelfs als de dijk het niet houdt, hebben we geen gevaar. We krijgen dan wel wat water, maar hier geen meters en wij^zijn de laatsten, en zijn trouwens direct aan de overkant bij Blok. Maar ik schrnef al, nismand neemt nog iets op, want we zijn allemaal vol vertrouwen. Schrijft U maar weer gauw terug. Ik zie nu, dat ik het carbon verkeerd heb gedaan en alles doorelkaar ge slagen is aan de achterkant. Ik ben zo moe en tik het niet meer over.""u hoort het later allemaal wel verderSchrijf maar weer gauw. Dikke zoenen van ons allemaal en een extra stevige pakkerd van Uw Jos, Eets, Hans en Wout er tie.

Watersnood documentatie 1953 - diversen | 1953 | | pagina 4