Nu zal alles wel gauw terugzijn, we kwamen uit bij de trambrug en zijr daar langs het kanaal gereden naar de Nieuwesluis. Ze waren druk aan het werk. 2e bekisting langs het kanaal is nu gisteren klaar gekomen. Het is eigenlijk eenvoudig gezegd een dubbele heel stevige schutting, een meter hoog en 50 cm. uit elkaar en daar tussen wordt allemaal klei gestort. Aan de andere kantde slechte kant dus, liggen duizenden zandzakken opgestapeld. Daarachter alles water. .Het is uitgestorven nu, want de mensen,het vee en de kadavers zijn er nu uit. Alleen aan deze kant was de drukte. Hele rijen kiepauto,s met klei achter elkaar en de soldaten schepten zo die wand vol. Het ziet er stevig uit. Het is ongeveer een meter dus opgehoogd aan deze kant. Bij de brug aan de Nw.Sluis moesten we wachten. Daar staat rijkspolitie met veldtelefoons en op Heenviiet ook en dan mag het verkeer van de ééne kant door en dan weer de andere kant. Dat is de verbinding van Hellevoet naar R.dajj We reden zo over de w'ieldijk, die inderdaad reuze slecht is en ook mei zandzakken wordt versterkt naar Heenviiet. linies alles nog droog,maar je zag bij de Dlifant beneden ook alles leeg en rechts allemaal water en een bende langs die kanten, waar allerlei rommel aanspoelde. Zo kwamen we langs de Vissers. Het zegt je allemaal" betrekkelijk weinig, maar zo,n huis waar zulke goede kennissen van je gewoond hebben,blijf je maar naar staren. Sr staat nog ongeveer If M. water in hun huis. Boven hingen de gordijntjes nog, He± raam was er beneden uitgedrukt ex er was een grote plank dwars voor gespijkerd. Waar Stien en de kinde ren zijn weet ik niet. Dick niet gezien en je kon er niet stoppen ook- Hij is er echter wel, want de adjudant kwam Vrijdag even naar Jos kij ken en die had hem nog pas gesproken. De politie mag trouwens niet weg We moesten zo door naar Geervliet en dan over de Groene Kruisweg weer terug tot aan Heenviiet. Daar verdwijnt "de weg tot de trambrug een paar meter wel onder water en golgt het als eenzee, We moesten zo het dorp door, Beppie zit helemaal droog, erf weer terug over de fieldijk naar Zwartewaal, daar het dorp door langs ons oude huis en zo weer op de weg naar den Briel. Ik heb het dus gezien en je bent er gauw op uit gekeken, maar het is net zoals Sien schrijft, een mens is nu een maal "nieuwsgierig en je wil er toch iets van zien. Wat een ravage zai dat anders zijn als alles weer droog komt. Dan zal er meer te zien zi; dan nu. Ze hebben het reservewiel uit de auto van Blok gehaald en dat was bijna niet schoon te krijgen van de aanslibbing en dat dreef nu nog maar in de auto. Hoe zullen die huizen en vloerbedekkingen en ai- les er toch wel uitzien. Het is zo zout ook, wel 25 en met de irrnun- datie maar 1$, U schreef vorigeweek nog Moeder, hoe hoog was het toen maar dit is niet met elkaar te vergelijken. Dat ging heel langzaam.Ze lieten de gemalen niet meer werken en niet meer schutten en toen lie pen langzaam de sloten over en maar tot een bepaald peil, dat de mof fen zelf bepaalden. Dit us woest naar binnen gestroomd, recht uit zee en de sloten zullen allemaal weg zijn verwacht men, maar er zijn door de stroom hele nieuwe brede en diepe sloten gevormd, dwars door de akkers en alles heen. Het water is nu te overzien, maar hoe alles er uit zal zien als het weg is, is nog.niet te radenzelfs. Maar na de eerste schrik gaan de gezichten van de boeren nu heel lang worden en v/el heel terecht. Ze denken nu aan de toekomsten daar zal wat te doe: zijn, voordat ze er ook maar aan kunnen gaan denken om weer iets te verbouwen. Hoe zal het huis van Sjien en Dik er uit zien. We hebben nog zo gelachen toen ze het kregen en we er gingen kijken. Het is fi naal een papieren huisje. Heel de binnenmuren en kasten is allemaal een soort board. De traptreden zijn hout, maar waar je dan met je schoen tegen komt is weer papier. Het is erg aardig maar allemaal licht en dicht, geen behangen muren, maar van dat gedofte board. We vrezen met grote vrezen. Die nieuwe school hier is ook zo zonde. Al die mooie nieuwe banken in het water en in de kasten 3-agen >j.uist de nieuwe boeken allemaal onderin en de ouden boven. De deuren zijn nu al allemaal krom getrokken. De school bij Hans hier wordt steeds vol ler en hij heeft vanmorgen op school getracteerd, omdat ze Zaterdags vrij zijn en ik moest er gewoon rekening meehouden, dat hij genoeg had. Nu is het lokaal, dat leeg stond vanmorgen ook in gebruik genome en is er één van de onderwijzers van school li hier bijgekomen.

Watersnood documentatie 1953 - diversen | 1953 | | pagina 10