de evacués beziggehouden. Prot. en R.K. diensten in de kapellen en aula van de K.M.A. Ds Baars van Lage Zwaluwe, zelf evacué, leidde enige diensten. Ds de Bres zorgde voor bijbels om in de eerste behoefte te voorzien. Kerkbladen werden toegezegd door verschillende instanties. Zondag 8 Febr. werd in de K.M.A.-kapel door Ds de Bres een doop- dienst gehouden, waarvoor grote belangstelling bestond. De verschillende gezindten werken broederlijk naast elkaar. Registratie Vanaf het eerste moment werd door de staf en de betrokken gebouwen het belang van een goede registratie ingezien. Dit werd bemoeilijkt, doordat iedereen in de stad probeerde evacué's over te halen bij hen onderdak te zoeken, helaas niet altijd uit even nobele motieven, maar b.v. azend op evacuatievergoedingen. Het aantal mutaties was dan ook hoog vooral in het begin. Weldra begon de registratie tegelijk als infor matiebureau te werken, doordat het één van de weinige plaatsen in Breda was, waar inlichtingen te verkrijgen waren. (De gemeente Breda was toen nog niet met registreren begonnen). Zo is o.a. de Mij Rotterdamse Lloyd geholpen. De mutaties werden aan de gemeente doorgegeven. Ook de post begon steeds grotere afmetingen aan te nemen, hoewel het nogal eens voorkwam dat men maar op goed geluk brieven doorstuurde naar de K.M.A. in de hoop, dat die ze wel terechtbrengt. Dit gelukte natuurlijk lang niet altijd. Ook de sociale dienst te Breda, die de uit keringen aan de evacues kwam doen, werd elke denkbare hulp ge boden, zodat ze de gegevens konden putten uit de registratie. De eerste uitkeringen geschiedden snel. Verpleging Door de kapitein van Tijen en zijn staf werden bedden, keukengerei, eet gerei en meubilair verzorgd. Een centrale wasserij onder de adj. o.o. gymnastiekleraar van Dijk was in vol bedrijf. Door de Lodaline-fabriek en de wasserij Lavanda werd veel hulp gegeven met het opzetten hier van. In elk gebouw is een poetsbak met schoenborstels en schoensmeer geplaatst, borstels aan kettingen om verdwijnen te voorkomen. Personeel Een groot aantal dames werkte op vrijwillige basis in de diverse gebou wen. Teneinde overwerken te voorkomen zijn rouleerploegen ingesteld. 72 MINISTERIE VAN OORLOG. Sous Chef van de Generale Staf. s-Gravenhage9 Februari 19 Ma mijn bezoek aan de Koninklijke Militaire Academie op j.l., na althans enkele der plaatsen in het getroffen gebied te he zocht waar de cadetten zijn ingezet geweest voor hulpverlening en voerige toelichtingen op het gebeurde, welke ik van enkele Uwer of mocht ontvangen is het mij een werkelijke behoefte U ook op deze w persoonlijke bewondering en grote waardering te doen kennen voor h tige werk, hetwelk door Uw officieren en cadetten is verricht juis' moeilijkste periode tijdens de ramp, die een deel van ons Vaderlan getroffen Juist ook door mijn bezoek aan enkele plaatsen waar daad' is opgetreden en de toelichting, welke ik daar mocht ontvangen van ren, die zelf daar tegenwoordig zijn geweest, heb ik een uitsteken druk kunnen krijgen van het uiterst moeilijke en gevaarvolle van d atie toen de cadetten onder leiding van him officieren zich hebben Het staat voor mij vast, dat de geboden hulpverlening op vele plaa in vele omstandigheden gepaard moet zijn gegaan met levensgevaar v hulpverleners Het staat eveneens voor mij vast, dat bet hier niet in d plaats heeft betroffen een voldoen aan een gegeven ambtelijke opdr doch dat de vaste wil heeft voorgezeten om los van elk bevel medem in uiterste nood te helpen waar dit maar enigszins mogelijk was, k wat het wilde, zelfs met gevaar voor eigen leven. Ik behoef U niet nader te verklaren, dat officieren doch ook de cadetten op een onvolprezen wijze blijk hebben gegeven de g welke in een goed officierscorps behoort te heersen niet alleen te grijpen, doch ook hiervan in de praktijk te willen doen blijken. D geloof ik, de hoogste waardering die hen kan worden toegekend. Ook de wijze waarop op de Koninklijke Militaire Academie vluchtelingen werden ontvangen en verzorgd heeft mijn diepe waarde Ook hier was het met de uitvoering van een opgelegde pl doch veel meer het hart dat sprak om zwaar getroffen medeburgers, hulp en steun te geven, die zij zo dringend behoefden. Ik ben dan ook van mening, dat U trots,kunt zijn een der elitekorps in de beste zin des woords, onder Uw bevelen te hebben. En de Koninklijke Militaire Academie kan volkomen terech gulden bladzijde toevoegen aan het boek van haar toch al rijke ges nis. Ik zal het op prijs stellen indien U, op de wijze die U goeddunken, aan officieren en cadetten en aan alle overigen, welke hulpverlening hun aandeel hebben gehad, mijn persoonlijke bewonder waardering en mijn persoonlijke dank voor hun prachtig optreden te nis zult willen brengen. De Generaal-Majoor van de Generale Staf, AAN: w.g. F.H.W.C.J. van Dun. de Gouverneur van de Koninklijke Militaire Academie te BREDA.

Watersnood documentatie 1953 - diversen | 1953 | | pagina 3