16. JAN. 2003 1 4:09 PUB USEMBASSY 43 1 (0) 70 3 1 062 1 9 1 b—u iuo i'hu'v from- NO. 1559 P. 10 te komen. Hot feit dat het water do mensen onvoorbereid in bad bad getroffen verklaart veel van het hoge dodental» Hele dorpen en eilanden waren door het water onbewoonbaar gemaakt en moesten geëvacueerd worden. Eén zo'n typisch dorp was Oen Bommel op het eiland Goeree-Overflakkee, waarin normaal 3000 mensen woonden. Al wat er van het dorp over was, was een lange dijk die de hoofdstraat vormde en waaraan de meeste hulzen stonden. De polders rondom het dorp waren ondergelopen» en men kon enorme gaten In de polderdijken zien, alsof een reuzenhand er stukken, uit had getrokken. Bij de aankomst van het reddingsschip kwamen er lange rijen inwoners naar hst dok, ieder met enkele bezittingen in een koffertje of een tas. Hun benen en voeten waren bedekt met de modder die tot op de enkels op da straten lag nadat het hoge water van de vloed geweken was. W Op hun gezichten stond angst te lezen, en radeloosheid en diep verdriet. Sommige kleine kinderen vonden het een groot avontuur, maar vaker klemden zij ernstig een hond, een vieze pop of een handtas vaat. Het probleem, lag niet bij deze mensen die bereid waren om te vertrekken, maar eerder bij die Inwoners die weigerden weg te gaan uit de hulzen waarin ze hun hele leven gewoond hadden. In één zo'n huis was de tafel geheel gedekt voor het middagmaal, terwijl het water boven /3e kelderramen stond. Twee oude vrouwen weigerden te vertrekken hoewel er, zoals overal in bet hele gebied, geen drinkwater was en niet veel voedsel, Het werk om da evacuatie te voltooien is doorgegaan, evenals het Mk om de dijken die verzwakt waren weer te versterken. Op één k in Spijkeaisse, een dorp ten zuiden van Rotterdam, wijdden ploegen burgers, soldaten en studenten zich vierentwintig uur per dag, onder felle zoeklichten of in de zon, aan de zware taak honderden zandzakken te vullen. En de stroom evacuees bleef zwellen. Hele dorpen worden geadopteerd, en honderden huizen openden hun deuren om lege bedden te bieden aan de thuislozen. Nu staan de Nederlanders voor de enorm kostbare taak dit land terug te winnen, 2ij zijn diep dankbaar voor de hulp die ze hebben ontvangen uit Amerika, Engeland en vele andera landen, maar ze zijn zich maar al te pijnlijk bewust van het feit dat ze p&B sinds kort hun herstel van de oorlog en de bezetting voltooid hadden en in staat waren op eigen benen te staan zonder verdere ondersteuning, in T-736 P.10/11 F-211

Watersnood documentatie 1953 - diversen | 1953 | | pagina 5