16. JAN. 2003 1 4:09 PUB US EMBASSY +31 (0)70 3 1 0621 9 1b"ui-ua ]4:u4 i-rom- NO. 1 559 P. 9 T-735 P.00/11 F-211 uren voordat we eindelijk aankwamen op het eiland Goeree- Overflakkee en het grote dorp Middelharnie. In het vroege ochtendlicht kon men aan alle kanten alleen maar water aien, met hier en daar een dijk en het dak van een enkel huis dat boven het water uitstak. Een kleine sahuit met drie opvarenden was op een stuk dijk gestrand en wachtte op redding. Een kleine kudde koeien zwierf over een ander verlaten en door water omgeven stuk. Mater/ water, zo ver als het oog reikte, In Middelharnis stopte de boot alleen om brood/ dekens en kleren af te geven. Het dorp hoefde nog niet te worden geëvacueerd. Naarmate de grootscheepse evacuatie van de eilanden vorderde/ steeg het dodental en kwamen er meer verhalen van tragiek en heldenmoed. Waar mogelijk hadden slachtoffers van de vloed zich verzameld in de bovenverdiepingen van scholen, in hotels, in wRrken en bovenop dijken in afwachting van redding. Vele mensen zaten achtenveertig uur op de daken van huizen zonder behoorlijke kleding en zonder voedsel voordat het uiteindelijk mogelijk was hen met boten op te halen.'- Een timmerman van middelbare leeftijd vertelde hoe hij en vijftien anderen/ onder wie drie. kinderen en twee mensen van boven de zeventig, op een zolder«zaten, van zaterdagnacht tot maandagmiddag, met als enige voorzieningen een kleine emmer water en. een stuk brood. Er werd weinig gezegd door een boerenarbeider en zijn acht kinderen die geëvacueerd waren. Ze waren door de vloed gewekt om drie uur op zondagmorgen, en waren binnen een kwartier het huis u# 611 °p de diik- Toen, binnen enkele minuten, bereikte het water de nok van het huis, 'Nee1/ zei hij, 'we hebben niets meegenomen. Onze varkens konden, niet mee met de (reddings)wagen.Dit gezin heeft een tijdelijk onderkomen gevonden in Leiden. Andere gezinnen waren minder fortuinlijk. Uit één groot gezin van twaalf werden twee jongens gered. Een grootmoeder keek naar een buurt waar achttien van haar kinderen en kleinkinderen waren omgekomen. Kleine kinderen die in veiligheid waren gebracht op. een dijk zagen hun ouders onder de ziedende golven verdwijnen. Het was niet moeilijk opmerkzaam gemaakt te worden op een boerderij waarin vijf mensen het leven haddan gelaten. Wanneer een dijk doorbrak, vulde de poldes daarachter zich zo snel dat het onmogelijk was tijdig in veiligheid 4

Watersnood documentatie 1953 - diversen | 1953 | | pagina 4