(vervolg) Burgemeester Vogelaar was de grote organisator. Die deed dat heel goed. We moesten werk verzetten terwijl we eigenlijk het goede gereedschap daarvoor hadden en toch ging het allemaal goed ge organiseerd. "De volgende ochtend, bij daglicht, konden we zo de ravage pas goed overzien. Richting Ouderkerk keken we zo het gat in! Daar was de dijk doorgebroken en vanaf dat moment zakte het water aan de Nieuwerkerkse kant." Crisescentrum. Caf'e Rustwat in Nieuwerkerk werd tot crisiscentrum gebombardeerd Vanuit het café delegeerden de toenmalige burgemeester J.C Voge laar (burgemeester van Nieuwerkerk van 1949 tot 1969) en verte genwoordigers van het Hoogheemraadschap de werkzaamheden, Per koerier, want walkie-talkies was natuurlijk in die tijd nog geen sprake! De koerier liep richting Hitland, hoorde via via dat het goed mis was met de dijk bij het gemaal. Dat de doorbraak elk ^noment verwacht kon worden. Op dat moment zag hij dat De Twee_ Gebroeders' losraakte van de wal in Ouderkerk en dat de schipper een goed heenkomen probeerde te zoeken onder de wal van Nieuwer kerk. Hoe hij het gepresteerd heeft weet niemand. De koerier heeft het toen op een lopen gezet naar burgemeester Vogelaar in Café Rustwat. Vogelaar is met hem teruggerend en heeft Evergroen toe geschreeuwd: 'In naam der Koningin beveel ik u uw schip de dijk in te varen'. De koerier moest er even om lachen. "Ik zie het voor me gebeuren, verteld hij. Die twee gillende mannen in de storm. Met de voorsteven op de wal, tegen de noordwester wind in, heeft Evergroen zijn schip rond 10.00 uur uiteindelijk de buitenkant van de dijk ingevaren. Men heeft toen nog het anker over de dijk richting binnenkant gegooid. De schipper is naar het roer gelopen om die bij te sturen en heeft de motor afgezet. Boor de zuiging van de bijna doorbraak sloot het schip ^^1 s een sluisdeur voor het gad. Intussen arriveerde een dek schuit volgeladen met zakken zand die in het ruim van 'De Twee Gebroeders' werden gedragen. De IJsselaak werd volgegooid en kwam muurvast te zitten. De samenwerking van de mensen was enorm. Als die zondag 1 Februari 1953 niet zo kordaat en vindingrijk had opgetreden, was het leed voor Nieuwerkerk en het achterland niet te overzien geweest. (Het projectbureau Delta 2003 in Zeeland) Met dit verhaal kan u een overzicht samenstellen wat er gebeurde op die Watersnood ramp 1953. Willem Raaphorst. Wagnerstraat 18 2912 VN Nieuwerkerk aan den IJssel. Tel: 0180-316650. Geboortejaar 1924. 18 Juli 1924.

Watersnood documentatie 1953 - diversen | 1953 | | pagina 2