Bezittingen waren verdwenen. Alles wat was opgebouwd was kapot. Het leed was enorm. Zelf geconfronteerd met tragische gebeurtenissen kost het me hier geen enkele moeite me betrokken te voelen bij de gevoelens van alle nabestaanden. Dames en heren, Ieder heeft zo zijn éigen herinneringen en ervaringen. Men heeft mij verzocht terug te blikken, ook vanuit mijn persoonlijke ervaringen. Ik doe dat met enige aarzeling want wie ben ik dat ik over mijn ervaringen moet vertellen terwijl al die andere Phliplanders ook zowel hebben meegemaakt. Maar goed, het zij zo. Als je dan zo terugdenkt komen de beelden in flitsen terug. Ik herinner me hoe de storm die bewuste zaterdagavond de ramen van boederij de Zwarte Schouw deed klapperen. Hoe om twee uur 's nachts er een telefoontje van mijn op dorp wonende vader was. Hij had, als gezworene van het waterschap, net bericht gekregen dat het water bijna over de dijk kwam. Je denkt op zo'n moment: ach het zal zo'n vaart niet lopen. Voor de zekerheid ben ik op de dijk gaan kijken. Wat ik zag deed me de haren'ten berge rijzen. Dat is zo'n beeld wat je nooit vergeet. Onder het vaalbleke schijnsel van de maan het lichte zag ik de door de storm opgezweepte golven tegen de dijkkruin aanrollen. Het leek wel- ik kan het niet anders tot uitdrukking brengen- of de zee ging overkoken. Op dat moment realiseerde ik me niet wat dse gevolgen zouden zijn. Ik herinner me hoe ik met moeite de twee personeelswoningen onder aan de Zuiddijk bereikte, waar de families Vroegop en Van Dijke met in totaal 10 personen woonden. De sloot voor de huizen stond al vol water. Toen op mijn roepen en bonzen niet werd gereageerd heb ik een klomp door een bovenraam gegooid en geschreeuwd dat ze onmiddellijk naar het huis van de boerderij

Watersnood documentatie 1953 - diversen | 1953 | | pagina 2