O.B. 1953 ax -n XVII.l No. 10984 veehouder zoveel vee ontvangt, dat er nog geld van hem zal moeten worden teruggevorderd, ofwel zal moeten worden afgetrokken van zijn schadeboekje. Een ander gevaar, dat aan deze veeaetie tussen gemeente en gemeente kleeft, is, dat de gevende gemeente de uitstoot van haar veestapel als geschenk kan zenden. Het is dus de vraag of de ontvangende gemeente bij deze actie uiteindelijk wel gehaat zal zijn. Een derde gevaar is, dat bij deze hulpactie, die vaak geleid wordt door de burgemeesters, geen rekening gehouden wordt met de bepalingen, welke de Gezondheidsdienst voor Dieren gesteld heeft in het kader van het 5-jarenplan ter vrijmaking van het rundveebeslag van t.b.c. en van het besmettelijk verwerpen. Het is mij bekend, dat de Brabantse Gezondheidsdienst voor Dieren ook voor het noodgebied van Brabant van plan is bepalingen te stellen ten aanzien van op t.b.c. en besmettelijk verwerpen reagerende binnen komende dieren. Het is duidelijk, dat aan deze bepalingen moeilijk zal kunnen worden voldaan, indien deze hulpacties tot stand komen tussen burgemeester en burgemeester. Om deze en andere redenen is er in het kader van het bestuur van de Stichting voor de Landbouw in Den Haag, vertegenwoordigende alle boerenorganisaties en landarbeidersorganisaties in Nederland, een commissie ingesteld, die zich belast met de georganiseerde aanvoer van geschenkvee naar de noodgebieden. Het is aan te raden, dat de geschenk- zendingen vee via deze commissie worden geleid en in vele gevallen gebeurt dit thans reeds zo; in andere gevallen evenwel niet. Ik ben er mij van bewust, dat een regeling zoals genoemd wel enige vertraging in de afzending van het vee zal kunnen veroorzaken en dientengevolge ook wel enige ontstemming, doch het lijkt mij, dat terwille van de eerlijke verdeling en van het 5-jarenplan van de Gezond heidsdienst voor Dieren, benevens om tegenslagen bij de ontvangende boeren te vermijden, de afwerking van geschenkzendingen vee op orde lijke wijze zou moeten kunnen verlopen. Daarbij zal, wanneer zulks volgens de regeling van de Stichting voor de Landbouw zal geschieden, rekening gehouden worden met het adoptieschema, zoals dit door vrij initiatief van burgemeester ofwel via bemiddeling van de Vereniging van Nederlandse Gemeenten is tot stand gekomen. Ik meen goed te doen het vorenstaande te Uwer kennis te brengen en verzoek U bij voorkomende gevallen zoveel mogelijk rekening te houden of te doen houden met de hierboven gegeven richtlijnen. Ik reken ook in dezen op Uw medewerking. De Commissaris der Koningin in de provincie Noord-Brabant, J. DE QUAY. 2 12.6.1953

Watersnood documentatie 1953 - diversen | 1953 | | pagina 304