1953 -n> XVII.l 15 No, 10617 elke doorkruising van algemene acties of van centrale rijksvoorzieningen Manen liet kader van deze onderlinge gemeentelijke hulpverlening zal kunnen worden verricht. Intussen zijn, zoals bekend is, al of niet bij wijze van „adoptie" tal van hulptoezeggingen door gemeenten gedaan. Yoor een deel resul teerden deze toezeggingen reeds in onmiddellijke hulpverlening in veler lei vorm van materiële en/of personele bijstand. Gelijktijdige hulp verlening door verschillende gemeenten ter voorziening in de behoefte aan directe bijstand in één getroffen gemeente was hier en daar onver mijdelijk, maar kon daar dan ook het onmiddellijk nuttig effect slechts verhogen. Deze hulp voegde zich in het geheel van het onmiddellijke hulpbetoon3), en zal zodra aan de eerste noodtoestand het hoofd is geboden, ten einde lopen. Voor zover de bedoelde Inrlptoczeggingen zijn gericht op de aansluitende phase van hulpverlening, die met herstel en herbevolking samenvalt, zullen zij het beste zij.n te voegen in het geheel, waarvan wij de coördinatie hopen te kunnen bevorderen. Hierbij moet men zich echter wel voor ogen stellen, dat verschillende, soms minder uitdrukkelijke, doch ook uitdrukkelijke voorkeuren door de helpende gemeenten zijn kenbaar gemaakt, waarbij somtijds de voorkeur van verschillende gemeenten samenvalt of wel de voorkeur een gemeente geldt, die niet tot de in materieel en sociaal opzicht werkelijk getroffenen behoort. Het behoeft geen betoog, dat in dergelijke gevallen een o'ligewenste toestand zou kunnen ontstaan. Hoezeer de voorkeuren soms ook hun.grond vinden in factoren, als b.v. een reeds bestaande band van onderlinge hulp verlening, waarmede wij uiteraard gaarne rekening zullen houden, toch is het zeer belangrijk, dat ons ten aanzien van reeds uitgesproken voor keuren een zekere vrijheid wordt gelaten, opdat ons streven Maar enige coördinatie slage. Onzerzijds zoveel mogelijk de voorkeuren in aan merking nemende, houden wij ons er van overtuigd, dat wij ons die vrijheid kunnen veroorloven, tenzij U ons alsnog doet weten, dat U in el;k geval de voorkeur meent te moeten handhaven. Met betrekking tot de vraag wat de onderlinge hulpverlening van gemeente tot gemeente kan omvatten, heeft de bovenbedoelde bespreking het gemeenschappelijk inzicht opgeleverd, dat hier het sterkst naar voren komt de burgerzin, die de impuls geeft tot hulpverlening van de inge zetenen aan de ingezetenen van een getroffen gemeente en die vooral de weg zoekt van bijstand van een bepaalde groep uit de burgerij aan l) Wij verlenen op het ogenblik nog bemiddeling in gevallen, van dringende behoefte aan personele bijstand. 2 17.2.1953

Watersnood documentatie 1953 - diversen | 1953 | | pagina 236