Courant Hevige orkaan teistert Putten voor tachtig procent overstroomd Afsluitdam behouden' Wie kan de verschrikkingen beschrij- ven van de watersnood van 1 februari ringen. Wie er niet bij was, zal het nooit helemaal kunnen begrijpen. Dat de Brielse Dijkring, de overheid die op de eilanden Voorne en Putten en de dijkzorg, nu vijfentwintig jaar na alle verschrikkingen met deze uitgave komt, is vooral om de generaties die er niet bij waren te laten zien dat het niet zo vanzelfsprekend is dat we ondanks dat we niet hoog, toch droog zitten* Ter herinnering van de ramp zijn er ook tentoonstellingen en wel in ZUIDLAND, Verenigingsgebouw, Raadhuisstraat 10 op zaterdag 11 februari 1978 en in BRIELLE, kantine L.T.S., Van Sleenstraat 3 op zaterdag 18 februari 1978; beide geopend van 10 tot 5 uur. 4 Abonnementsprijs per 3 mud franco, geheel N'land 1,70 Losse nummers 10 cent Advertentietarieven12 cent Verschijnt op De storm, die van Zaterdag op Zondagnacht over ons X953? Iedereen die het Zelf meege- land woedde, heeft voor Voorne, Putten en Rozenburg maakt heeft zjt met Z'n eigen erVa- rampzalige gevolgen gehad. Doordat de dijk, die het zuiden van het eiland begrenst, op vier plaatsen door brak, kwam Putten in enige uren tijds voor 80 procent onder water te staan. Inwoners van Zuidland, Ouden hoorn, Biert en Simonshaven, die met klokgelui en brand- sirenes werden gewekt, moesten in allerijl een goed heen- komen zoeken. Zij, die niet van hun vee konden scheiden,»oZenhurS Verantwoordelijk iS VOOr L.LLA- L.tJiJ_ 1 hebben verscheidene bange uren op de daken van hun huizen doorgebracht, totdat ze met boten werden gered. De gehele Zondag was de Groene Kruisweg overstroomd door grote transporten koeien, paarden en ander vee, die naar hoger gelegen gedeelten werden vervoerd. Maandagmorgen steeg het water zodanig, dat ook de Groene Kruisweg voor een gedeelte onder water kwam. Hellevoetsluis heeft door het natuurgeweld weer een ge voelige slag te incasseren gekregen. Het water kwam over de waterkerende muur, sloeg gaten bij de sluis en vernielde de toegangsweg bij de Brielse Poort. Vijf men sen verloren hier 't leven. Na een urenlange heroïsche strijd bleef de afsluitdam in de Brielse Maas behouden. Het gebrek aan een weg hier over werd bijna oorzaak van een catastrophale door braak. Op het eiland Rozenburg kwamen vier polders onder water te staan. Het verkeer over de veren is in de loop van Maandag hersteld. Daar de baan over een grote lengte is ondermijnd, zijn de tramdiensten uitge vallen. Brielle herbergt evacué's Brielle zelf heeft behalve schade aan daken en gevels weinig hinder van de storm ondervonden. Vol spanning wacht ten de inwoners Zondagmiddag of de af sluitdijk m de Brielsche Maas de storm zou weerstaan. Grote transporten vrijwilligers begaven zich naar Ooslvoorne om aldaar de helpende hand te bieden. Daar onder 't oog moest worden gezien, dat de dam zou kunnen bezwijken, werd door de be trokken autoriteiten aanvankelijk besloten, dat Brielle niet op grote schaal evacué's uit de ondergelopen,gebiecten zóu opnemen. De bewoners aan de havens, die de zorg voor het hoge water nog vers in het geheugen 'hadden, namen voor het 'geval de dam de strijd tegen het water zou opgeven, zoveel mogelijk voorzorgs maatregelen. Door de meeste bewoners richt als nood-ziekenhuis. In de meisjesvak school werd een gaarkeuken ingericht. Ook in de H.B.S. werd een keuken ge ïmproviseerd. Kippenbrug te Hellevoet- sluis enige toegangsweg Hellevoetsluis kreeg op 3 punten het water naar binnen. 'Het stuitje dam tussen de Brielse Poort en' de toegangsbrug sloeg weg. Er ontstond een gat bij de hoge si aan de Koopvaar&ijhaven-, (tegenover de Kippenbrug)-hetwelk echter kon worden gedicht met zakken zand. Do waterkerende muur- aan de Oostkade bleek voor dit hoge getij niet voldoend'e., Op 't moment dat het water met geweld er overheen stroomde, bevonden de bewoners aan de Oostkade zich als ratten in de val. Vijf Het redden van mensen uit de bovenverdieping in de Volkshuisvesting te Zuidland (Foto: D. v. Delden). waren de vloed'planken reeds voor andere doeleinden gebruikt en de klampen voor ramen en deuren weggebroken. Ook de 'betonnen gleuven, waartussen de vloed deuren voor de afdamming werden aan gebracht om straten af te sluiten, waren niet meer aanwezig, daar ze bij her bestrating, zoals b.v. in het Molenslop, waren weggebroken. Gelukkig bleef de dam behouden, zodat aller aandacht geconcentreerd kon worden op hulpverlening. De R.H.B.S. en de Am bachtsschool werden aangewezen om de vluchtelingen van Flakkee op te vangen. Kledingdepots werden in deze gebou wen ondergebracht, om de ergste nood te kunnen lenigen. De lagere landbouwschool werd inge- Stierven de verdrinkingsdood. De namen van de slachtoffers zijn: M. Schrijver en echtgenote, de heer Bakker, wed'. Vaders en mevr. Spongelé. De heer Bakker is verdronken bij poging een vrouw te- redden. Hij raakte verward in prikkeldraad achter het flat gebouw en kon hieruit: niet meer los komen. De bestrating in Hellevoetsluis is voor een groot gedeelte geheel vernield. De enige toegangsweg am Hellevoetsluis binnen te komen is de .Kippenbrug, „bet kleine kanaal" en <le Brielse poort door water zijn versperd. Doordat de westelijke wallen op drie plaatsen doorbraken stroomden de po- ders onder tot aan de m olen te Nieuwen- polder Oostbroek, bij de molen sloeg het water over de dijk en zoog er later een gat in. Een 11-tal -huizen hep vol en stond m korte tijd tot de nok toe or.de r water. De bewoners waren eerder ge vlucht, sommigen hadden zelfs hun huis raad weten te redden. Vanaf het opgespoten terrein stroomde een brede baan water de Groene Kruis weg over en sleurde een deel van het nieuw aangelegde fietspad mede. Een wal van zandzakken belette het water in de richting van het station af te vloeien. In de loop van de Zondagmiddag werd de Schenkeldijk kort voor de Gatdijk ver zwaard. De laaggelegen gedeelten, vooral tr. de Brabantse polder, werden echter be dreigd door water uit de richting van Simonshaven. Herhaalde malen deden geruchten dc ronde, als zou zioh tussen Spij'kenisse en Hekelingen een dijkbreuk hebben voorge daan. doch dat was niet het geval. Om plm. 2 uur Maandagmorgen werden de bewoners van lager gelegen gedeelten van het dorp gewaarschuwd voor moge lijk 1 meter water boven het straat niveau. Velen hadden hun meubelen reeds naar de bovenverdieping gebracht. Zwartewaal Zwartewaal herbergt een 80 vluchte lingen en 200 a 300 stuks vee. De storm schade in dit dorp beperkte zich tot grote schade aan het dak van de heer J Sterk. Nieuw-Helvoet De springvloed van ;.l. Zondag, opge zweept door een fikse noordwesterstorm, bracht ook in Nieuw-Helvoet het water tot ver Ln de polders. In vergelijking met andere plaatsen kwam de gemeente er goed af; betrekke- :ijk weinig hulzen hadden van het water, da: practisch nergens hoger dan een nie ter steeg, te lydcn, hoewel de befmde inj sommigen, zoals b.v. bij een grossier in levensmiddelen aan de Straatweg, niet gering was. Een handicap vormde tevens het ont breken van electrische stroom Ln de meeste huizen. Nieuwenhoorn Maandagmorgen omstreeks 5 uur werd te Nieuwenhoorn een aanvang gemaakt met de evacuatie van de bewoners, die in de -polders aan de overzijde van 't Voornse Rockanje Grote sdharen -hulpkrachten werdien ge- stationneerd te Rockanje, om aldaar zak ken zand te vullen, welke met vracht auto's naar de bedreigde punten worden vervoerd. Olaertsduyn noodhospitaal De volkshogeschool „Olaertsduyn" is in gericht als noodhospitaal voor evacué's uit Flakkee. Hedenmorgen arriveerden de eerste zieken. Zes mensen omgekomen? Naar ons werd medegedeeld, is heden nacht in de omgeving van Zuidland een_ rubberboot in 't prikkeldraad -gevaren en daardoor lek geslagen. Zes mensen van een hulpcolonne moeten hierbij zijm om gekomen. Een officiële bevestiging van 't 'bericht konden wij voor hét ter perse gaan van ons blad! -niet krijgen. Vergadering Kamer van Koophandel uitgesteld In verband met de ramp, die ook onze streek teisterde, heeft het bestuur van de Kamer van Koophandel besloten de bui tengewone. vergadering der Kamer op 5 Fcbrui.r! -a-.a. voorlopig uit te stellen. (vanaf de Kippenbrug) sloeg in de straat en kwani hel het schoolplein te staan. In de loop van Maandag moest dd hel pende hand worden geboden aan de be woners van de Koed'ijk, ctie geheel af gesloten werden. ver- Zuidlandse dronk polder veel vee Zondagmorgen vond een dijkbreuk plaats in de Buitendijk, ter hoogte van de heer Bergeyk; het water stroomde naar de verkeersweg Zuid-land-Simonshaven, en ter hoogte van de boerderij van de heer De Baan erover heen. Meer in de richting van Zuidland ontstond later een -gat, waar door veel water in de richting van He kelingen en Spijkenisse werd geloodst. -De bevolk)mg van foeid'e dorpen maakte zich dan ook zorgen. In allerijl werden mensen opgeroepen, waaronder velen uit Rotter dam, die op het opgespoten terrein „Oost- brook" te Spijkenisse, zakken met zand vulden. Deze werden met eeni groot aan tal vrachtwagens naar Simonshaven ge transporteerd. In de ZuidlandSe buitendijk onstond ook een gat tussen de woningen van de ge broeders Oosthoek en die van de heer Arie Oosthoek. Het water, dat hierdoor binnenstroomde, heeft, dd Westzijde van de Drogendiijk ernstig aangevreten. Een breuk werd Maandagmorgen door militai ren hersteld, waardoor men een 150-tal koeien naar het dorp kon brengen. Veel vee is verdronken. Van wat werd gered, werd veel per vrachtwagen naar de vei linggebouwen aan de Waalhaven gebracht. Dit Heen-vliet vertrok het vee naar Delft, na-d'at het was verzameld op de Markt, waai- grote drukte heerste. De inwoners van Zuidland werden door klokgelui en de sirene van de brandweer Zondagmorgen omstreeks 5.30 uur ge waarschuwd. Vanuit de polders in do omgeving Ou denhoorn stroomde Zondagavond water over de Ruigendijk, ter 'hoogte van de boerderij van de heer W. Quak. Later sloeg het water uit de Zuidlandse polder zich door de Haasdij'k heen en verspreidde zich tot aan Nieuwesluis. Te Zuidland werden dfi bewoners van de polders met reddingsboten weggehaald door een ploeg van de Scheveningse red dingsbrigadeIn de zaal van de heer Kab- bedij'k werd voedsel uitgereikt door het Rode Kruis. De Ring van Zuidland bleef droog. Een 19-tal mensen- wordt nog vermist. Groe ne Kruisweg ondei water Abben- Zondag in de namiddag werd broek bedreigd, zodat ook daar moest worden gedacht. ont- wam het water over de Kruisweg op het weggedeelte tus sen de brug over 't Voornse Kanaal en café Geilvoet, zodat ook ln allerijl de eva cuatie van een gedeelte van Nieuwesluis- Heenvliet noodzakelijk werd. Bij een reddingspoging te Abfoenbroek stapte d'e heer L. van Marion naast ee boot Men vreest dat hij is verdronken. Oudenhoorn geheel verlaten Om 5 uur in de morgen werd de nood klok geluid te Oudenhoorn. Om 7 de morgen begon het water in de polders le rijzen en na korte tijd stond het ron dom het dorp. De toegangswegen vanaf de Ruigendijk en de molen stonden spoe dig blank. De grens van het water werd voorhands gevormd door de verhoogde tramlijn. Nadat het licht was geworden, kon men vanuit het dorp 3 gaten in de Zeedijk zien, gelegen tussen de watermachine van de heer Bevaart en de Molendijk. Ten ten van laatstgenoemde dijk werd de Zee dijk door de golfslag aangevreten. Gedu rende heel de middag zag men het water uit het Haringvliet binnenstromen. Ron dom het dorp zakte de vloed evenwel, doordat veel water geloosd werd in de polders ten noorden van de tramlijn. Enkele boeren brachten paarden en koeien op het kerkplein, terwijl de school het varken herbergde van de heer Ant. Mol. Vele inwoners vulden zakken met zand, waarmede men de Zeedijk trachtte versterken. Via de tramlijn waren 'smor- gens reeds vele bewoners van de Holland se weg en andere laaggelegen delen ge vlucht. 's Middags begon men echter met algemene evacuatie, daar men de toestand van de Zeedijk hopeloos achtte. Met vrachtwagens vervoerde men de bewo ners naar de Molendijk, waar auto's klaar stonden om hen naar veiliger plaatsen over te brengen. Kort na de evacuatie van de bevolking begon het water snel te wassen. Om 19 uur was het gestegen tot op de hoogte van de dorpsring; later liep de Molendijk onder en daarmede de polder tot aan het Voornse kanaal. In de loop van Maandag werden de bewoners van de Molendijk per reddingsboot afgehaald. Onderdelen van de genie werkten Maandag aan de gaten in de Zeedijk. Te Spijkenisse 2 ga+en in Maasdijk Zondag reeds vroeg in de morgen was Spijkenisse in rep en roer. De polders Oud en Nieuw-Hongerland waren volgelopen. In de grote Maasdijk, 'kort voor de oorlog versterkt, waren 2 gaten geslagen. Boven- Maandagmorgen vroeg steeg het water dien brak de Havenkade door op de aanzienlijk, zodat nog grotere gebieden plaats waar in 1945 een V 1 neerstortte. Gezicht op het geteisterde Zuidland (Foto: D. v. Delden). Schade aan afsluitdam en boulevard te Oostvoorne ontstellend groot Eerst waren het eenlingen maar toen zand opladen, naar de afsluitdam. De Zondagmorgen de sirene te Oostvoorne rijkspolitie en de reserve-rijkspolitie had omstreeks kwart over elf begon te loeien en de noodklok werd geluid stroomden van alle zijden vrijwilligers naar de af sluitdam ln de Brielsche Maas om de strijd legen het aanstormende zeewater aan te binden. Urenlang werd onvermoeid gewerkt met honderden mannen en tientallen vrachtwagens en tractoren. Duizenden zakken zand werden gevuld en op de be dreigde plaatsen in de dam aangebracht. Zelfs vrouwen ontbraken bij dit werk niet. Het duurde niet lang of ploegen vrij willigers uit Brielle arriveerden om de helpende hand te bieden en zo met ver eende krachten kwam er geleidelijk eni ge tekening in het werk. Voor grote moeilijkheden zag men zich geplaatst, doordat een behoorlijke aan voer van materialen zeer werd belem merd door het gebrek aan een behoorlijke weg. Reeds kort na het begin was de onderzijde van de dam, waarlangs het verkeer nu plaats had totaal stukgereden, een vieze, decimeters dikke sliklaag ge worden, waarin de vrachtwagens her haaldelijk bleven steken en de zo nodige mankracht moest worden gebruikt om de wagens weer los te werken. Zelfs menige tractor bleef steken. Een groot aantal mannen en grote hoeveel heden zandzakken en takkenbossen ten worden benut rij'dlbare route naa in orde te kunnen houden. den hier handen vol werk om stagnatie te voorkomen en opstoppingen, -die ont stonden, weer te ontwarren. Veel hinder werd hierbij een tijdlang ondervonden van de talrijke nieuwsgierigen. Tegen half vier werd ook een colonne ingezet op het bedreigde punt van de Oostvoornse boulevard recht voor de Zwartelaan. Ook hier was men met de hoogste vloed zover gevorderd, dat een ramp kon worden voorkomen. Van de boulevard is evenwel niet veel overge- Bij Rockanje afrit weggeslagen Ook de duinen, zowel te Oostvoorne als Rockanje hebben het hard te verduren gehad. Bij Rockanje is de gehele afrit naar het strand totaal weggeslagen, ter wijl de punt van het eiland, het z.g. Groe ne strand, weer geheel in handen van de zee gevallen is. Bij Oostvoorne is over vele kilometers lengte de duinenrij ernstig gehavend. Zo ver drong het water de duinen binnen, dat de watermolen bij het voormalige vliegveld van zijn voetstuk werd geslagen. De dijk langs het vliegveld werd doorge slagen, terwijl de betonweg, die naar het een enigszins be- badstrand leidt op meerdere plaatsen on- de ^bedreigde punten j dermijnd bleek. Door de dreigende waters nood wer dde aandacht afgeleid van de Van de watertoren op het Kruininger 1 grote schade, welke door de storm aan Gors reed een onafgebroken stroom van vele huizen werd aangericht. Tal van bo- vrachtauto's en tractoren met aanhang- men sneuvelden en ook heel wat tuinders hoorn. Aan het begiia van de Kerkstraat onder stroomden. Omstreeks half tien In het niet opgehoogde gedeelte van de j wagens, die daar de honderden zakken glas ging verloren.

Watersnood documentatie 1953 - diversen | 1953 | | pagina 175