en uernieuiUi tl .Sia. (j e ró l e drijj? in ^lierih lentezee 905 De slagerswinkel van de heer Joh. L. de Bie, St Domus- straat C 135 te Zierikzee leed zware schade, daar het water tot aan 1,80 meter steeg. Met nieuwe moed vatte collega De Bie na zijn evacuatie tot begin Juli de zaken weer aan. maar matig en absoluut ontoerei kend. Een andere slager klaagde wel. Hij sprak er ook zijn verwondering over uit, dat wél de ontvangsten werden verantwoord, doch dat de uitgaven in de vorm van geboden hulp niet werden gepubliceerd. Boordevol indrukken aanvaardden wij de terugreis. Op de boot overdachten wij nog eens alles wat wij hadden gehoord en gezien. Met andere, ja, angstige ogen aanschouw den wij het water, dat wij wel kon den horen, doch in de dichte duister nis niet zien. Wij herinnerden ons weer de aangrijpende verhalen over het vreselijke gebeuren in de 1 Fe- bruarinacht. Toen het water kwam en nam, de lichten werden gedoofd en de mensen in inktzwarte duister- een te snel oxiderend element. Nu, 'bijna 11 maanden later, komt de zoutuitslag nog tussen de voegen der tegels. Nu nog worden sommige tegels zwart, omdat de specie ach ter de tegels door het zout Is aan getast. Een stucadoor verklaarde ons, dat deze nawerking nog wel maanden kan duren en dat het nog de vraag is, of deze tegels het op de lange duur zullen houden. Aldus schade, die moeilijk in volle omvang is vast te stellen. Tot nu toe ontvingen de getroffen slagers geen enkele uitkering. Wel hebben enkelen een klein voorschot ontvan gen, maar dit was beslist ontoerei kend om de geleden schade te kunnen herstellen. Ontplooiing van een normaal za kenleven is daardoor onmogelijk, want niet ieder beschikt over een welgevulde beurs of een behoorlijk saldo op het spaarbankboekje. En als er al een slager in de genoemde De lezer, die foto 8 goed heeft bekekenzal bijna niet kunnen geloven, dat bovenstaande afbeelding van de slagerij vam de heer W. A. van Nieuwenhuize aan de Markt te Brouwershaven dezelfde winkel is. Van de garage en slachtplaats van collega Van Nieuwen huize te Brouwershaven bleven slechts de muren staan. In de gezellige huiskamer van collega Simmer te Zierik zee wordt i'on gedachten gewisseld aangaande de opgedane indrukken. gelukkige omstandigheden zou ver keren, zelfs dan is hulp, ja snelle hulp, geboden. Vergeet niet, dat zo'n slager wat spaarcentjes opzij heeft gelegd om straks enigermate een on bezorgde oude dag te kunnen bele ven. Al die spaarcenten worden nu ingeboet en de persoon in kwestie wordt jaren achteruit gezet. Zo hij tenminste de achterstand weer kan inlopen. Let wel, er wordt door de slagers op Schouwen en Duiveland niet ge murmureerd. Neen, zij aanvaarden Integendeel het lot met eeu voor beeldige discipline en berusting. Dat neemt evenwel niet weg, dat hier door de overheid snelle hulp dient te worden geboden, wamt snelle hulp is dubbele hulp. Wat deed het Slagershulpfonds? Ook deze vraag lag voor de hand in deze zo zwaar getroffen slagers gemeenschap. Wij hoorden van een slager, dat hij een nieuw hakblok had ontvangen en dit deed ons goed. Wij hoorden echter ook van slagers, dat wel hulp was toegezegd, doch dat het tot nu toe bij een toezegging was gebleven! En dit trof ons pijn lijk. Wij weten niet, welke maatsta ven bij de toewijzing van hulp wer den aangelegd, hoewel wij de mening zjjn toegedaan, dat iedere getroffen collega dient te worden geholpen. De een wellicht minder dan de ander, maar overigens allen. Wij zijn ook van mening, dat deze hulp snel dient te worden verleend. Thans, bij na 11 maanden na de grote ramp, is dit snelle er wel een weinig af. Over maatstaven gesproken. Wij spraken met een zwaar getroffen col. lega, die er zo op het eerste gezicht heus niet uitzag als iemand met een groot banksaldo achter zich. Deze man had ontvangen: een snijmes, 'n gehaktbak en een pekelbak. De sla ger zelf was er zeer mee ln zijn schik en hij mopperde niet. Wij voo.r ons vonden de geboden hulp Met een fraaie gekoelde toonbank en koelcel, een stijlvolle etalage en een smaakvol verzorgd interieur bezit collega Van Nieuwenhuize thans de modernste slagerij van het eiland. nis vochten voor hun leven. Wij her innerden ons weer het verhaal van een oude vrouw, wier vreselijke angstkreten wel werden gehoord, doch aan wie geen hulp kon worden geboden. De volgende dag werd zij met verkrampte vingers aan de raamkozijnen gevonden. Levend en zielsgelukkig God dankend voor Zijn genade. Wij herinnerden ons ook het verhaal van twee bejaarde mensen, die geen kracht meer hadden om zich naar boven te slepen en die daarom een gruwelijke dood in het genade loze water vonden. Wij herinnerden ons zóveel, dat wij alles niet kunnen weergeven. Bo ven al'les namen wij echter de her innering mee aan 'n volk, dat zwaar heeft geleden, doch dat niettemin nog zwaarder heeft gestreden om 't herstel mogelijk te maken. Op Schouwen en Duiveland kan een epos worden geschreven van moed, doorzettingsvermogen en trouw aan de bodem. Nooit zal beter het devies der Zeeuwen Luctor et emergo worden begrepen dan na de vrese lijke ramp in de 1 Februarinacht van het jaar 1953. Aan de Hoofdpoortstraat van Zie rikzee, die nog niet lang geleden een toonbeeld van verwoesting was, gaf de slager L. Berman weer mede cachet en aanzien door de opening van een geheel vernieuwde zaak. Foto links geeft een kijkje op het winkelpand, foto rechts een interieur- kiek met de slager Berman en echt genote en twee kinderen vol trots achter de mooie verkoop toonbank de eerste in Zierikzee geleverd door de fa Seffelaar en Looijen, Den Haag, die ook de verdere installatie als etalage en muurbuffet verzorgde. De snelweger werd geschonken via het hulpfonds door de heer Poel te Santpoort. De fa Olland leverde een kleine snelweger, Van Berkel's Pa tent een snijmachine en de 22er Ber- dob gehaktmolen kon gereviseerd worden. De heer Berman heeft geen per soneel, „maar mijn vrouw en oudste dochter vervangen dat volkomen", zegt hij. Donderdagmorgen 17 Dec. werd de zaak heropend door de voorzitter van de Zierikzeese slagersvereniging, de heer C. J. Simmers, die de heer Ber man van harte complimenteerde met het genomen initiatief. Spr. herinner de aan de prettige samenwerking tij dens de moeilijke maanden na de ramp, waarvoor hij zijn collega's dankte en tenslotte de wens uitsprak dat de eigenaar nog jaren plezier zal mogen hebben van de prachtige etalage en toonbank. De „ergste" straat heeft er een fraaie zaak bijge- kregen.

Watersnood documentatie 1953 - diversen | 1953 | | pagina 4