902 Juist deze gehechtheid en het Gods vertrouwen bewerkstelligen, dat de wederopbouw in een versneld tempo zal kunnen plaats vinden. Ook de slagersstand werd zwaar getroffen Te Zierikzee, doch vooral elders op Schouwen en JDuiveland. We den ken bijvoorbeeld aan collega J, v. d. Wielle te Nieuwerkerk. Weliswaar is zijn zaak niet helemaal verwoest, maar dagelijks stroomde tot voor kort iedere dag het water binnen. Al die tijd werkte hij samen met col lega C. Quist te Noordgouwe. Nu Nieuwerkerk weer is drooggevallen zal hij aan de herbouw van zijn sla gerswinkel kunnen gaan denken. Niet alleen denken, doch hij zal zulks ook zeker doen! Wij denken aan de slagers te Brouwershaven, waarvan vooral het bedrijf van W. A. van Nieuwenhul- ze aan de Markt bijzonder zwaar werd getroffen. Met een voorbeeldig doorzettingsvermogen heeft deze evenweL zijn getroffen slagerij laten herbouwen tot een prachtige moder ne slagerswinkel. Van Februari tot September kwam het water bij vloed steeds weer terug. In stormachtige nachten sloegen de golven over de daken der huizen. Bevrijding van 't wateir kwam eerst toen einde Augus tus de Schelpdijk kon worden ge dicht. Al die tijd behielp collega Van Nieuwenhuize zich met een geïm proviseerde verkoopruimte in I>e Waag. Thans is hij sinds enkele we ken terug in zijn vertrouwde, her nieuwde slagerij. Ook de Wed. O. van Nieuwenhui ze aan de Haven, J. Verschoor aan de Markt en M. Jonker aan de Zuid- dijk ontkwamen niet aan het verra derlijke water. Hun bedrijven wer den echter niet verwoest, hoewel dient te worden gezegd, dat het wa ter grote schade toebracht aan in richting en machines. Bijzonder zwaar werd Kerkwerve getroffen, waar evenwel geen sla gers zijn gevestigd. Ontroerende verhalen van niet te peilen leed werden ons gedaan door de mensen die wij spraken. Zelfs de ergste voorstel lingen vallen in het niet bij de wer kelijkheid. Verhalen, die spreken van angst, kommer en verdriet, maar ook van aanpassingsvermogen en wilskracht. Want niet versagend werd het wrede water te lijf gegaan en wat verloren ging werd hersteld. Wij gaven hieromtrent reeds en kele voorbeelden en zullen er hier onder nog enkele laten volgen. 1. In de Hoofdpoortstraat C 614 te Zierikzee woont collega L. Ber- man. In de rampnacht was hij ge wekt door het geloei van de wind en het geraas der kolkende golven, want hij woont dicht bij de Haven. Nau welijks was hij naar bulten gegaan en de vloedplanken genaderd of de laatste konden de kracht van het water niet meer doorstaan. Met oor verdovend geraas begaven de vloed planken het en het water kreeg vrij spel. Door een enorme waterlawine getroffen sloeg collega Berman naar de overzijde, waar hij het geluk had iets stevigs in handen te krijgen, waarlangs hij bliksemsnel omhoog klom, zodat hij zich via de daken in veiligheid kon brengen. Zijn slagerij werd zwaar geschonden. De moed werd evenwel niet verloren en de hoop niet opgegeven. Donderdag 17 December 'heropende collega Berman zijn geheel hernieuwde, moderne sla gerij. 2. Hoewel de slagerij van collega J. M. Dekker, St Domusstraat D 264 LINKS: De slagerij van de heer W. A. van Nieuwenhuize te Brouwers haven werd vrijwel geheel verwoest. Een rubberreddingsboot ligt nog on gebruikt voor de huizen te Zierikzee niet werd verwoest, kreeg hij toch enorm veel bedrijfs schade, om van de schade aan de inboedel maar niet te spreken. Deze bijna 70 jaar oude collega sliep met zijn echtgenote achter de winkel toen het water hen verraste. De deur naar de hoger gelegen woonruimte kon bijna niet worden geopend door het fel aanstormende water. Slechts met inspanning van alle krachten wisten beiden het vege lijf te bergen. Ook boven waren zij echter niet vei lig voor het water, dat maar liefst een hoogte bereikte van 3.35 meter! Na de teruggang van het water bleek de koelcel van haar plaats te zijn geslagen. Slechts ten koste van veel geld kon alles weer in de oorspron kelijke toestand worden terugge bracht. De snijmachine kon worden gereviseerd, doch een gehaktmolen moest nieuw worden aangeschaft, evenals de snelweger. 3. Frans Maaijs, St Jacobstraat D 420; Joh. L. de Bie, St Domus straat C 135; J. Ornée, St Domus straat C 126 en J. G. L. Simmers, Visstraat D 396 allen te Zierikzee. Stuk voor stuk verhalen van gele den schade. En dan te bedenken, dat deze zes collega's „slechts" een et maal water hebben gekregen, terwijl op andere gedeelten van het eiland het water iedere dag terug kwam! Een ieder kan zich indenken, hoe ongerust en beangst deze mensen waren, toen op 14 April het water wederom bezit nam van Zierikzee. Er was namelijk toen nog geen daim om Zierikzee. Wederom werden de angsten van de le Februari door leefd. Gelukkig kwam het water niet hoog, zodat de schade beperkt bleef. Veranderd zakenleven De watersnood bracht niet alleen schade en verdriet, hij bracht ook een veranderd zakenleven voor de slagers. Voorheen betrokken alle De Hoofdpoortstraat te Zierikzee, die zich het dichtst bij de haven bevindt en daardoor in de rampzalige nacht zo ontzaglijk zwaar werd geteisterd Zó liet het water zijn indrukken achter te Brouwershaven Alsof er geen huizen bestonden liep het water er door heen of eronder. De achterzijde van het huis van collega Van Nieuwenhuize te Brouwershaven RECHTS: Niet versagend werden de door het water toege brachte wonden geheeld. Ziehier het interieur van de slagerij van de heer Simmers, Visstraat D 396 te Zierikzee Met een keurig verzorgde etalage toonde heer Simmers, dat het slagersleven te Zierikzee weer volop voortgang vindt. Rechts enkele le prijzen, die op de Slatogo te Goes werden behaald, alsmede bekroningen van aangekocht slachtvee

Watersnood documentatie 1953 - diversen | 1953 | | pagina 2