RAMPEN HERSTEL op Schouwen en Duiveland C^)nclertjany en herrijzenis 901 Het water kwam met woest geweld En beukte met brute kracht Het arme eiland. Wreed omkneld In bange, donkere nacht. Meedoogloos sloeg het dijken weg. Het stroomde vol razernij Door dorp en polder; heg en steg; Door huis en grazige wei. Geslagen werd het arme volk, Hier levend' en getogen. De zee nam met geslepen dolk Het land zonder meedogen. Het water bracht verdriet, ellend'. Veel dierbaars ging verloren, Van 't volk hier werkend en gewend, Getogen en geboren. Te wapen! klonk het in het rond, De zee haar prooi ontnomen! En stap voor stap, van stond tot stond Is 't dra zover gekomen. Zwaar was het werk. Veel werd verricht. Polders weer droog en in stand. Hernieuwde dijken, gaten gedicht Op Schouwen en Duiveland! De boer pakt weer de eg en ploeg Om op zijn land te werken. Hij, die het zaad rondom zich droeg, Weet, dat God hem zal sterken. Want, 't zwaar getroffen volk in nood, Door duivelskracht besprongen, Bidt, dankend' Hem, die hulpe bood. Diens lof wordt blij bezongen! WIVA Geen wijze zit en jammert om verliezen. Neen, moedig streeft hij naar herstel er van. (Shakespeare) Wanneer wij met de bus van Goes naar het Katseveer zijn ge bracht en ons even later met de veer. boot Koningin Emma naar het zo zwaar getroffen eiland Schouwen en Duiveland begeven, verraadt niets de tragedie, die zich in de rampzalige nacht van 1 Februari 1953 op en rond dit gebied heeft afgespeeld. Speels dartelen golfjes op een onaf zienbare watervlakte. Witte schuim vlokken vormen zich op het water als de spitse neus van de Koningin Emma het water doorklieft tijdens de snelle tocht naar het einddoel Zie- rikzee. Op deze mooie winterse dag ademt de natuur niets dan rust en vrede. Wij kunnen ons bijna niet in denken, dat deze watervlakte anders dan vredig kan zijn. Zodra evenwel de kust van Schou wen en Duiveland oprijst uit het wa ter, weten wij beter. Reeds van ver re zijn de toegebrachte slagen waar te nemen. Wij zien het aan de gaten in de dijken met daarachter over stroomde polders. Wij zien het aan de pompleidingen, die de volgeslagen polders weer droog trachten te ma ken en wij zien het aan zoveel ande re dingen. Aan de schuiten met klei, benodigd voor dichting en wederop bouw der vernielde dijken; aan de drijvende kranen, de baggersmolens en de drag-lines op de dijken. Wan neer even later Zierikzee in zicht komt, is het ook te zien aan de ver woeste huizen en beschadigde ka den. Eerst dan beseft een mens pas goed, welk een verwoestende kracht het water heeft, als het niet meer zich vreedzaam kabbelend voortbe weegt, doch gestuwd door een felle wind wordt opgezweept tot razernij. Dezelfde golfjes worden dan golven, die zich met bruut geweld storten op het land; de eeuwige vijand. Want de zee toornt nog steeds, omdat zij eenmaal werd verdrongen, van een gebied, dat zij tot haar domein re kent. Met satanisch geweld stort de zee zich bij tijden op haar prooi, trachtend te hernemen wat eens ver loren ging. Meestal worden de aan vallen doorstaan, doch in die bange nacht van 1 Februari schenen de natuurkrachten in onderlinge af spraak het land op de knieën te wil len brengen, hetgeen voor een groot deel helaas gelukte. Met niets en niemand ontziende kracht beukten de golven de week wordende dijken. Onder zoveel druk moesten deze bezwijken en zo niet, dan werden zij eenvoudig over spoeld, omdat het water hoger steeg dan de dijken waren. Verwoesting, dood en verdriet bracht het water aan het land en de bevolking. Zwaar was de beproeving, waaraan de men sen werden onderworpen. Huizen stortten in als waren ze van bord papier inplaats van steen. Straten en rioleringen werden weggeslagen. De bewoners werden overrompeld door het water, zodat velen een jammer lijke dood vonden in het kolkende, gulzige water. Ook veel vee kwam om. De zee bekommerde zich echter niet om al dat leed. Zij had slechts oog voor het doel, dat zij had be reikt, namelijk de herovering van het land. Althans, zij veronderstelde, dat dit doel was verwezenlijkt! Hoewel het water te Zierikzee vrij spoedig verdween bleef de ellende in volle omvang achter Gedurende een bange nacht en een lange dag nam het water bezit van het anders zo rustige Zierikzee Let wel, de totale wederopbouw duurt nog zeker enige jaren. Deskun digen verzekerden ons, dat het nog wel zes tot tien jaar kan duren, al vorens Schouwen en Duiveland vol komen van de geslagen wonden zal zijn hersteld. Zo zal bijvoorbeeld een herverkaveling moeten plaats vin den. Op de ondergelopen gedeelten ligt zeker ruim een meter zand; de wegen zijn erbarmelijk slecht; aJeer de boerderijen en huizen zijn her bouwd zijn jaren verstreken; de we deropbouw van de veestapel vergt eveneens vele jaren enz. Neen, men moet niet denken, dat dit eiland spoedig alle slagen te boven zal zijn gekomen. Als die ooit te boven gekomen kunnen warden, want wij mogen niet vergeten, dat in vele families lege plaatsen zijn gekomen, die nimmer meer te vullen zijn. Erger dan alle materiële schade is stellig dit ver lies van zoveel dierbaren. Ondanks alles keert toch de geëvacueerde be volking geleidelijk aan naa.r het rampgebied terug. Gehecht als deze mensen zijn aan de grond, waarop hun voorvaderen leefden en zijn ge storven. Waarop zij zijn geboren en getogen. Gehecht zijn zij aan de grond, die door hun handen en Gods zegen vruchtbaar werd gemaakt. De St. Domusstraat te Zierikzee, in welke straat enkele slagers de strijd om het dagelijks bestaan voeren. Zwaar werden deze collega's door het niets ontziende water getroffen De mensen dachten er echter an ders over. Reeds spoedig stelden zij pogingen in het werk om het water terug te dringen en daardoor het verloren gegane land te herwinnen. De periode van herstel trad in. Indachtig woorden als van de grote dichter Shakespeare bleven zij niet zitten en jammeren om de verliezen, doch zij streefden moedig naar herstel er van. De dijken werden zij het met onbeschrijflijke moeite gedicht en hersteld. De polders werden groten deels weer leeggepompt en de we deropbouw van huizen, gebouwen en winkels werd ter hand genomen.

Watersnood documentatie 1953 - diversen | 1953 | | pagina 1