NOORWEGEN Het Noorse Hode Kruis begon reeds op 2 Februari een inzameling over het gehele land: dagbladen ontvingen overal bijdragen voor de collecte. Het Rode Kruis zond direct vliegtuigen met rubberboten, la kens en dekens. Ook de Groot Loge van de Vrijmetselarij zond een vliegtuig met dekens. De rederij Fred.Olsen Co. te Oslo en de Bergensle Campskibs Selskab te Bergen stortten leder f.10.000 voor het Rampenfonds. Tienduizend jut© zakken werden reeds de eerste dagen verstuurd. Noorse kinderen helpen met sneeuwruimen en staan de daarmee verdiende Sre af voor Nederland. Een compleet veldlazaret voor 24 bedden bereikte al spoedig Nederland. Oslo stelde rubberlaarzen en dekens ter waarde van niet minder dan 100.000 kronen ter beschikking. De gemeente Halden zond een compleet houten huié, ingericht voor bewoning door 8 personen. De firma' "Meyer Line" te Oslo schonk f. 10.000 aan het Neder landse Nationale Rampenfonds. Op 7 Februari was reeds een millioen kronen ingezameld. Een radio-oproep voor zandzakken leverde, in korte tijd 6 ton (per vliegtuig afgezonden) op. De Noorse spoorwegen vervoeren giften gratis. Een bewoner van Kristiansord, die onbekend wenst te blijven, heeft twintig kubieke meter triplex ter beschikking gesteld voor bekleding binnenmuren bij de wederopbouw of het maken van kasten voor de getroffenen. Vier Noren meldden zich met 25 walkie-talkies in opdraoht van het Noorse Rode Kruis bij het Nederlandse Rode Kruis. Deze ex perts in het gebruik van walkie-talkies wensten zelf in het noodgebiod te gaan helpen. Sij werden o.a. naar Rilland-Bath en ?/issekerke overgebracht. Be directuer van het "Troendelag" theater te Trundheim stortte de hele opbrengst van een voorstelling in het fonds van het Noorse Rode Kruis voor de slachtoffers van de overstromings ramp in Kest-Europa. De hulpactie van het Rode Kruis bracht binnen korte tijd reeds 1£ millioen gulden en goederen ter waarde van f.380.000 op. De Noorse Regering bood geprefabriceerde woningen aan. i In het kleine havenstadje Sandcfjord brachten de schaatswedstrij den met Broekman, van der Voort-, Huiskes, Pajor e.a. 8000 kro nen op, een prachtige recette voor dit kleine stadje. Deze op brengst ging geheel naar het hulpfonds voor Nederland, -plus bijna duizend dekens en een groot aantal rubberlaarzen, door de inwoners van bandefjord bijeengebracht. Wideroo Pluselskap te Oslo bood 2 kleine amphibie-vliegtuigen - voor -

Watersnood documentatie 1953 - diversen | 1953 | | pagina 70