Een dokter in de provincie zond 175 kronen aan het Deense Rode Kruis voor de hulpactie, opgehaald bij zijn patiënten, een arme man bracht op het Nederlandse Gezantschap 50 kronen van zijn ouderdomsrente. Het havenbestuur van Kopenhagen zond 20.000 kronen voor Rot terdam. Theaters, cabarets gaven voorstellingen ten bate van de slachtoffers; een radio-firma beloofde de opbrengst van de eerstvolgende 10 verkochte televisie-toestellen. Een tweetal taxi-chauffeurs haalden 's morgens geldbussen op het Rode Kruis en lieten hun passagiers de betaling daarin storten, s avond brachten zij heel de opbrengst van een lange werkdag op het Rode Kruis. Aarhuus, een stad, door vriendschap met Utrecht verbonden en daarom vol belangstelling voor heel Nederland, verzond reeds in de eerste week voor anderhalf millioen kronen aan goede ren. Stoffeerders werkten letterlijk dag en nacht aan het gratis naaien van zandzakken, die per vliegtuig werden aangevoerd. Naast het (gratis) vervoer van de burgerluchtvaart moesten de Deense strijdkrachten, en, via het Deense Rode Kruis, de Amerikanen inspringen om de geweldige stromen goederen te verwerken. Vele gevers van goederen boden er overigens het vrachtvervoer per auto bij aan; hele colonnes vrachtwagens togen naar Nederland. Beroeps wielrenners uit Denemarken, België, Italië, Zwitser land, Frankrijk en Duitsland collecteerden na een wedstrijd in Kopenhagen ohder het publiek en gaven zelf 500 kronen. Dr. Fabricius, voorzitter van het comité "Noodhulp van de Protestartee Kerk in Europa" "Nödhjaelpen"schonk 10.000 kronen. Koning Frederik van Denemarken betuigde telegrafisch zijn leedwezen. Ook de Minister van Buitenlandse Zaken, Kraft, zond namens zijn regering symphatle-betuigingen. Pers en radio riepen het publiek op hulp te verlenen; de kantoren van vele bladen namen bijdragen in ontvangst; vele vervoersondernemingen vervoeren gratis. Honderdvijftig jongelieden die als dienstweigeraars in een arbeidskamp hun dienstplicht vervullen boden hun hulp bij de reddings- en opruimingswerkzaamheden in Nederland aan (het betrokken Deense Ministerie zou eerst toestemming moe ten verlenen) - Het - - 2 -

Watersnood documentatie 1953 - diversen | 1953 | | pagina 37