Eer) week later spoelde de vloed weer over de dijk Toch was al dat werk zeker niet voor niets geweest. Al die zandzakken vorm den de basis voor de Deltawerken. Be doeld om een herhaling van de ramp te voorkomen werd dit waterstaatkundige plan misschien wel hét visitekaartje van ons land. De eilanden werden door dam men en bruggen uit hun isolement ge haald. Een ritje van Zierikzee naar Rot terdam kost anno 1983 niet veel meer dan een uur. In 1953 was men daar vrijwel de gehele dag mee kwijt. De polders kwa men tenslotte allemaal weer boven water. Veel boeren waren weliswaar gebleven in de rest van het land, voornamelijk in de IJsselmeerpolders, of geëmigreerd, maar er kwamen er genoeg weer terug om De Deltawerken zijn nog niet klaar. Voor lopig nog niet, want wil men nog geen veertig jaar na de tweede w ereldoorlog be zuinigen op Defensie, dertig jaar na die verschrikkelijke ramp heeft men maatre gelen in het kader van de Delta-wet uitge steld in verband met de financiële problemen van de overheid. 'Als het kalf verdronken is. dempt men de put', is mis schien dan toch niet van toepassing. Het binnenschip met de oproep om drinkwater te Brouwershaven. van Zeeland een belangrijk agrarisch ge bied te maken. Tonnen gips waren nodig om het zout uit de grond te krijgen. De ruilverkavelingen die na de ramp werden doorgevoerd veranderden het uiterlijk van de eilanden drastisch, maar het graan groeit weer waar in die nacht van 1953 opeens het water stroomde. De Haringvlietsluizen. Eén van de technische hoogstandjes van de Deltawerken. grootste gedeelte van de 12.000 man terug getrokken. Het overgebleven gedeelte is nog tot eind maart in het rampgebied werkzaam geweest. De laatste grote klus was op Zuid-Beveland, waar 1800 meter dijk moest worden opgehoogd. 1800 man van 41 Afdeling Veldartillerie, het Regi ment Genietroepen en het 4e Divisie Ge niebataljon en van de Garde Grenadiers klaarden het karwei (benodigd: 350.000 zandzakken, oftewel 194 per man) met doodtij op 24 februari. Ze waren toen vanaf 1 februari aan het werk geweest. Een grenadier schilderde triomfantelijk een bord met het opschrift: 'Dijk der Gre nadiers, Artilleristen en Genietroepen'. Een Grenadier heeft zich over een klein kind ontfermd. Commando's in de strijd tegen het water (Ou de Molen, Noord-Brabant).

Watersnood documentatie 1953 - diversen | 1953 | | pagina 26