'Dank heb ik nooit verwacht, maar ook geen stank' Westerling, 'de eenling' Ex-reserve-kapitein R. P. P. Westerling: waarschijnlijk de Nederlandse militair die het meest de pers gehaaid heeft. In de jaren vijftig tot in de Verenigde Naties beschul digd van de moord op 40.000 mensen tijdens zuiverings acties op Zuid Celebes. In 1968 wederom, met de ge ruchtmakende uitzending van 'Achter het Nieuws'. En nu, in 1983, bij de verschij ning van het boek 'Wester ling, de eenling' verschijnen opnieuw interviews en frag menten uit het boek in lande lijke bladen. Het boek 'Wes terling, de eenling' is het ver haal over Westerling vanaf de dag van zijn indiensttre ding in december 1940 tot aan de dag van zijn uitwijzing uit Singapore in augustus 1950. Medan Deze tien jaar zijn beschreven door de Fransman D. Venner in de vorm van een spannende roman over een avonturier. Westerling zelf heeft in al die jaren na 1950 zo veel mogelijk documenten en be wijsmateriaal verzameld om zijn on schuld te bewijzen. Die zijn ook gepubli ceerd in deze bewerkte Nederlandse uit gave van het van oorsprong Franse boek, evenals de talrijke aanmerkingen en no ten die Westerling bij de oorspronkelijke tekst heeft geplaatst. 'We hebben bewust voor die romanachtige aanpak gekozen', vertelt Westerling, 'enerzijds om te voor komen dat het geheel onleesbaar saai zou rworden en anderzijds om een goede basis te leggen voor het scenario van de verfil ming van het boek'. Ik heb lang gewacht met de publikatie van al die telegrammen en documenten, ondanks het aandringen van veel vrien den om ze al veel eerder te publiceren. Ik wilde dat de tijd er rijp voor was. Ik denk dat ik gelijk heb gekregen: het boek krijgt nu veel positieve aandacht. Het verbaast me overigens dat ik van al de mensen die vroeger zo tegen mij te keer gingen nu niets meer hoor'. Westerling meldt zich in december 1940 aan bij de Nederlandse consul in Istan- boel voor vrijwillige dienstneming. Na al lerlei omzwervingen via Palestina, Egyp te en Canada komt hij terecht bij de Prin ses Irene brigade in Engeland. Dat bevalt hem maar matig en hij gaat naar Schot land om daar zijn groene baret te halen. Hij wordt ingedeeld bij NR 2 (Dutch) Troop en daarna als hulpinstructeur 'toughnesstraining, unarmed combat and silent killing' bij 10 Interallied Comman do. Als NR 2 Troop naar India vertrekt om in Birma te worden ingezet, vraagt Westerling weer overplaatsing aan om mee te kunnen. Dat lukt, maar slechts vijf man worden daadwerkelijk ingezet. Nr 2 Dutch Troop krijgt op vele locaties in India een uitgebreide woestijn- en jungle training en wordt daarna ingescheept naar Engeland. Op verzoek van ZKH Prins Bernhard gaat Westerling over naar het Bureau Bij zondere Opdrachten, waar hij de rode baret van de Special Air Service haalt en een uitgebreide training ontvangt voor het werken als geheim agent. Inmiddels sergeant, wordt Westerling naar de per soonlijke staf van Prins Bernhard overge plaatst en in oktober 1944 naar Nederland gestuurd om de opleiding van de Stoot troepen te leiden. In Nederland raakt hij ernstig gewond en als hij is hersteld is de oorlog in Europa over. Westerling wordt gevraagd over te gaan naar het Koninklijk Indisch Nederlands Leger voor speciale opdrachten in Nederlands Oost-Indië. In gedeeld bij Force 136 (Anglo Dutch coun try section) vertrekt Westerling naar Co lombo en hij wordt tenslotte gedropt bij Medan op Noord Sumatra in september 1945. De tweede luitenant Westerling treft daar een chaotische situatie aan. Op Sumatra ligt een groot, goed getraind en uitgerust Japans leger, dat zonder één schot te heb ben gelost de opdracht heeft gekregen zijn wapens tegen de geallieerden neer te leggen. Onkundig van de atoombommen krijgen de Japanners de taak orde en rust te handhaven tot de komst van de Brit ten. Een taak waar ze ongetwijfeld niet veel enthousiasme voor op konden bren gen. De Indonesische bevolking is ver deeld. Een gedeelte heeft met de Japan ners samengewerkt; het overgrote ge deelte moest van de Japanners niets he- ben. De op Java uitgeroepen onafhanke lijke republiek Indonesia vindt op Suma tra weinig steun, hetgeen niet wil zeggen dat men weer graag onder Nederlands gezag komt'. (Atjeh!) De republikeinse 'legereenheden' bestaan voornamelijk uit benden die met verschrikkelijke wreed heden de bevolking terroriseren. De Ja panners treden daar niet tegen op, even- 6

Watersnood documentatie 1953 - diversen | 1953 | | pagina 17