JAN SCHWEINSBERG P.O. BOX 167 MOONTA SOUTH AUSTRALIA 2005 Voorheen Fahrenheitstraat 348 Den Haag 21 november 2005. Mevrouw A.M. V i nke-Vermazen Provinciehuis Postbus 600 i 4330 LA MIDDELBURG NETHERLANDS Geachte Mevrouw Vinke, Hierbij mijn grote dank voor het boek Helpt hen! Het zijn wezen! Ik geloof dat het een mammoet taak is geweest om dit boek met Jan Zwemer samen te stellen. Ten zeerste mijn waardering ervoor. Maar weet u, er is een vervolg op mijn verhaaltje van pagina 21 dat ik helaas vergeten had u eerder mee te delen en misschien kust u dit ook nog aan het Watersnood Museum overhandigen. In 1960 werd Tuindorp Oostzaan (Amsterdam) ook getroffen door een watersnood ramp. Als Rode Kruis helper was ik een van de Haagse colonneleden die mee ging om te helpen op de dag dat de bewoners weer terugkeerden nadat het water was verdwenea Natuurlijk was het een bitter koude dag, gelukkig maar, want dat behoedde ons weer voor ziektes. Deze ramp was gelukkig niet zo groot als 1953, maar het was toch erg. Er was namelijk een dijk in het kanaal doorgebroken en het water kwam o.m. via de riolering omhoog. Vandaar dat ons werk in feite ontsmettingswerk was. Wij waren op deze dag 'smorgens vroeg ai aangekomen, samen met colonnes uit alle delen van het land. En op deze dag kwam ook ZKH Prins Bemhard op bezoek en toen was daar een vrouw die aan de Prins' schouder uithuilde en hem vertelde dat dit de tweede keer was dat ze in een watersnoodramp was beland De ©eiste keer was in Zeeland in 1953. En als ik op pagi na 105 van het boek die ibto zie van mensen in Bergen op Zoom dan geloof ik dat die Rode Kruis helpers van Den Haag kwamen. Althans, ik geloof dat de naam van de helper links achter Grizell was. (Wij noemden hem altijd Griezel!) Toen ik met mijn gezin in 1964 in Australië aankwam, zei ik dat ik nooit weer zoiets hoopte mee te maken, maar hier waren de zeer zware bosbranden en verschillende inundaties door hevige regenval, waarbij een rivier bij Adelaide overstroomde. Het gebeurde nu ook weer, net een week voordat uw boek arriveerde. Het was circa 30 km van Adelaide en een gebied, ongeveer even groot als het Westland (Zuid Holland) en de tuinderijen zijn volledig verwoest, schade 30 millioen dollars, veel export verlies. Maar dat is slechts zoet water. Ik ben vanaf begin 1965 tot 1995 lid gew eest van de St John Ambulance Brigade en South Australia Ambulance Serv ice als vrijwilliger en heb dus ook hier vele dingen meegemaakt. Ik ben nu alleen actief in een administratieve functie in de locale

Watersnood documentatie 1953 - diversen | 1953 | | pagina 6