3 maatregelen, betrof het zuivere waterstaatsterrein; deze leiding werd hoofdzakelijk door de Provinciale Waterstaat gevoerd. De samenwerking tussen deze dienst en de militairen was goed. Voor de Rijkswaterstaat, belast met het oppertoezicht op waterstaatsgebied, was in de eerste dagen van Februari geen directe aanleiding om de werkzaamheden van de vertegen woordigers van de lagere organen over te nemen; niettemin was er met deze dienst een intensief contact en werd van die dienst alle medewerking ondervonden. Voor het dichten van de doorbraakgaten heeft de Rijkswa terstaat, directie beneden-rivieren, nadat de vermoedelijke in houd van de Noodwet dijksherstel" door de Minister van Verkeer en Waterstaat aan het college van Gedeputeerde Staten was bekend gemaakt, geleidelijk de leiding overgeno men. Er is een werkverdeling opgesteld, waarbij het dichten van de gaten in de buitendijken onder rechtstreekse leiding van de directie beneden-rivieren geschiedt, terwijl de water schappen en in enkele gevallen de gemeenten onder supervisie van de Provinciale Waterstaat ter hand nemen het dichten van de gaten in de binnendijken, de maatregelen voor afvoer van het overstromingswater, bemaling, afwatering en verkeer. Naast de drie leidende diensten hebben vele gemeentelijke en waterschapsdiensten, zowel in als buiten het overstromings gebied, hun beste krachten aangewend, om de ramp en haar gevolgen zoveel mogelijk te beperken. Ook de Nederlandse Heidemaatschappij en de N.V. Gront- mij hebben onverwijld hun personeel en materieel beschikbaar gesteld en nuttig werk verricht. Een woord van waardering moge worden uitgesproken voor de vrijwilligers van de Bond van Oud-Stoottroepers, die op meerdere plaatsen met groepen van 50 a 150 man hebben medegewerkt. Daarnaast werd spon tane hulp verleend door enige studentenorganisaties. Nadat het water zal zijn weggewerkt en de wegen begaanbaar zullen zijn, moet de productiviteit van de bodem worden hersteld. Dit belangrijke werk zal op de eerste plaats onder leiding van de Cultuurtechnische Dienst moeten geschieden. Reeds op vele plaatsen heeft deze dienst die taak ter hand genomen.

Watersnood documentatie 1953 - diversen | 1953 | | pagina 5