2 gedurende vele uren behouden, tegelijk met het opkomende springtij. De orkaan deed tevens een uitermate sterke golfbe weging ontstaan, die vermoedelijk gedurende vele uren hetzij de kleibekleding van de bovenste dijksgedeelten wegsloeg, hetzij over de dijkskruin heen het binnenbeloop wegspoelde; na deze beschadigingen waren tal van dijken tegen het blijven voortduren van de stormaanval niet bestand en braken op tal van plaatsen door. Voor zover thans bekend, zijn veel doorbraken op 1 Fe bruari om 3.30 uur of korte tijd daarna gevallen, o.a. de Theo- doruspolder onder Halsteren. In westelijk Noord-Brabant liggen tal van slaperdijken, welke eertijds buitendijken waren. Na doorbraak van de bui tendijk werd de eerste polder verrassend snel gevuld, zodat nog tijdens de orkaan in de vroege ochtend van 1 Februari, het overstromingswater tegen de eerste slaperdijk kwam, en ook deze spoedig doorbrak, en ook de tweede polder vol liep; in enkele gevallen herhaalde zich dit ook voor de derde en vierde polder. De doorbraken en overstromingen waren zo snel ontstaan, dat degenen die nog hadden kunnen vluchten, geen behoorlijk verslag van de toestand konden geven. Ook werden de eerste uren alle mogelijke hulpmiddelen opgevorderd voor de redding van mensenlevens. Eerst in de loop van de Zondag konden betrouwbare gege vens worden verzameld om het verder doordringen van de overstromingen te stuiten. Op Maandagmorgen waren midde len beschikbaar om een effectieve verdediging van de bedreig de binnendijken ter hand te nemen; wel is waar zijn toen nog enige doorbraken gevallen, doch in korte tijd weer gedicht, zodat over het algemeen de toestand van Zondagmiddag is gehandhaafd. Gedurende de eerste weken na 31 Januari werden de transporten van noodmaterialen (vooral zandzakken), en het verdedigen van bedreigde punten mede verricht door Neder landse en buitenlandse militairen. De eigenlijke leiding d.w.z. het bepalen van de te nemen

Watersnood documentatie 1953 - diversen | 1953 | | pagina 4