26 Verwacht wordt, dat het gat in de spoorweg Breda spoorbrug Moerdijk in de 2e helft van Maart zal zijn gesloten. Langs de Beneden Donge en het Oude Maasje. Op de polders langs de Beneden Donge en het Oude Maasje rust de verplichting om, evenals de Biesbosch, bij stormvloed het vloedwater te ontvangen; daarom mogen de kaden geen grotere hoogte hebben dan omstreeks 2,60 m N.A.P. en worden de polders bij vele stormvloeden overstroomd. Bij de stormvloed van 31 Januari1 Februari kwam het vloedwater vermoedelijk zeer snel op, en stortte daardoor met een grote valhoogte over de kaden; tegelijkertijd was de golf slag uitermate hevig. Vandaar dat de kaden zwaar werden beschadigd, en een groot aantal doorbraken ontstond. In het gebied van de Beneden Donge, ten noorden van de kom van Oosterhout en beoosten het open Wilhelminakanaal, werden alle Dongepolders (omstreeks 4000 ha) overstroomd, en drong het water in zuidelijke richting door tot de hoge gronden. De watervlakte vloeide samen met die in het gebied van het Oude Maasje. De kommen van Raamsdonk en Raamsdonksveer werden ernstig getroffen; deze kommen worden door geen enkele stormvloedskering beschermd. De grootte van de kommen en het omniddelijk aangrenzende poldertie is onbeduidend ten opzichte van de totale boezem van het Biesbosch-complex. Het is nodig, dat getracht wordt, vergunning te verkrijgen om een afdoende bescherming van deze dorpskommen te maken. De volgende, op de kaart aangestipte, kadebeschadigingen zijn in het gebied van de Beneden-Donge voorgekomen. a3 ernstige schade aan binnentalud over 750 m. b3 gat ter lengte van 60 m diepte tot maaiveldhoogte. c3 gat in dijk Wilhelminakanaal, 60 m lengte, diepte 4 m onder maaiveld, inlaatduiker weggespoeld.

Watersnood documentatie 1953 - diversen | 1953 | | pagina 28