23 is de defensieduiker in de Landekensdijk op 7 Maart geopend, waardoor ook de Elderenspolder via de Bredase polder kan lozen naar de gemalen in de Koekkoekspolder. Het gemaal van het waterschap Nassaupolder, Arenberg- polder en Blokpolder is intact gebleven, capaciteit 60 m3 per minuut, hier is een noodgemaal van 50 m3 per minuut bijge plaatst. Op 7 Maart was de Nassaupolder vrijwel droog. Het water uit de Royale polder (gedeelte ten noorden van de Lapdijk en de Bredase dijk, ten westen van de Keizersdijk en noorden van de Dirk de Botsdijk) loost, sedert de uitstro- ming door de doorbraakgaten tot stilstand is gekomen, door de sluis te Moerdijk op de Haven aldaar. Het dieselgemaal Leegwater (100 m3 per minuut) dat aanvankelijk niet kon werken, omdat de motor in het water stond, kon op 24 Februari in werking worden gesteld. Na'dien zijn ter plaatse drie Worth- ington pompen van 50 m3 per minuut met diesselmotoren geplaatst. Op 7 Maart was de waterstand in voorbedoeld gebied ge daald tot ongeveer N. A, P. Het gemaal Schuddebeurs is na revisie van de electromotor weer bedrijfsklaar, doch nog niet in werking gesteld omdat voorlopig nog sneller langs natuur lijke weg kan worden geloosd door de ter plaatse aanwezige uitwateringssluis van de maalboezem. Vanaf 6 Maart wordt door het openzetten van een sluis in de Lapdijk water gevoerd naar de Nassaupolder en daar bemalen naar de Roode Vaart. Door het aanbrengen van een tot 2 m N. A. P. reikende kade van klei en zandzakken op de Dirk de Botsdijk vanaf het einde van de bebouwing van Lage Zwaluwe tot de Keizers dijk, het dichtzetten van 2 duikers in deze dijk, van de duiker van Blauwe Sluis en van de duiker in de provinciale weg bij Schuddebeurs, werd zoals hierboven reeds vermeld, een water kering achter de doorbroken dijken gemaakt.'Door deze water kering werd mede een afgesloten gebied gevormd, dat omvat de polders Nieuwland en Oudland (delen van de Royale pol der), het waterschap de Groote Zonzeelsche polder met uit zondering van de Noord en het waterschap de Binnenpolder van Terheijden en Zwaluwe.

Watersnood documentatie 1953 - diversen | 1953 | | pagina 25