22 Hooge Zwaluwe,Zevenbergse Hoek gestroomde gaten was op 8 Maart in volle gang. De toegebrachte schade aan de oude en nieuwe rijkswegen van Breda naar Moerdijk, aan de provinciale wegen van Wagenberg naar Withuis en naar Hooge Zwaluwe en de gemeenteweg door Lage Zwaluwe wordt hersteld. Met deze werkzaamheden werd op 8 Maart goede voortgang gemaakt. Voor de afvoer van het overstromingswater zijn de volgende maatregelen getroffen. De waterafvoer van de polders ten oosten van de Roode Vaart en ten noorden van het Oudland van Zevenbergen welke polders door de bovengenoemde waterkering waren beveiligd, kon niet voldoende door de bestaande gemalen ge schieden. Daarom is in het afgesneden deel van de provinciale weg bij „Hou Mannen Hou" een met damwand beschermde doorgraving gemaakt, met een doorstromingsopening van 1 X 1,50 m2 en kort daarna in de provinciale weg Zevenbergen Roode Vaart een dergelijke doorgraving met een doorstro mingsopening van 2 X 1,50 m2. Laatstgenoemde opening wordt overspannen met een Bailey brug. Voorts kon geloosd worden door een duiker bij de sui kerfabriek. Het gemaal van de Koekkoekspolder was intact gebleven, cap. 50 m3 per minuut; hier zijn nog twee noodgemalen bijge plaatst, elk van 50 m3 per minuut. Door deze doorgravingen en gemalen zijn op 2 Maart drooggevallen: De Koekkoekspol der, de Bruiningspolder, de Pelgrimspolder, de Geldersepol der, de Grote en de Kleine Schenkeldijkse polder. Voor lozing van de Bredase polder werd de defensieduiker o 1,00 m in de dijk, grenzende aan de Pelgrimspolder, geopend, zodat deze polder door de gemalen in de Koekkoekspolder werd bemalen. Het westelijk deel van de Bredase polder viel op 5 Maart droog. In de Rijksweg Breda,Moerdijk waren 2 duikers (o 1 m2, lengte 85 m) volgespoeld met zand en puin; de verstoppin gen zijn op 7 Maart opgeruimd, zodat ook het oostelijk deel van de Bredase polder in westelijke richting kan lozen. Voorts

Watersnood documentatie 1953 - diversen | 1953 | | pagina 24