19 - Het water overstroomde ook een deel van de kom van Moerdijk, alwaar grote schade werd veroorzaakt. Het overstromingswater vulde het gebied ten westen van de spoorweg, nl. het Lokkergors (50 ha); het Rietveld (85 ha) de Nieuwe Moerdijkpolder (100 ha), de Blokpolder (110 ha), de Klaverpolder (250 ha), de Ketelpolder (225 ha) en de Oude Moerdijkpolder (80 ha). Het water uit de Losekaatspolder overstroomde de weste lijke dijk van de Roode Vaart, waardoor het water op de Roode vaart een dusdanige hoogte bereikte, dat op de Huizer- dijk ten zuiden van Zevenbergen nog zandzakken moesten worden aangebracht, teneinde te voorkomen, dat de Noordt-, Toren-, Oost- en West Meerenpolder zou inlopen. in zuidelijke richting viel een gat in de Lapdijk terwijl deze dijk ook overliep, waardoor de Nassaupolder (245 ha) en de Arenbergsche Polder (185 ha) overstroomden. Daar de Pel- grimsdijk niet voldoende hoog was, liep het water van de laatstgenoemde polder over de Pelgrimsdijk naar de Pelgrims- en Bruiningspolder. De Bredasche polder werd geïnundeerd door instroming van water uit de Royale Polder ter plaatse van de verlaging in de Bredasche dijk bij de kruising met de Rijksweg, ter plaatse van de coupure in die dijk bij de kruising van de spoorbaan met de dijk en door het overlopen van dijken. Het overstromingswater zocht verder zijn weg door het viaduct onder de Rijksweg bij de Geldersche dijk en de dui kers in de Geldersche en Platte Dijk naar de Bruiningspolder de Pelgrimspolder, de Gelderse Polder, de twee Schenkel- dijlcsche polders en de Koekkoekpolder (samen 585 ha). De overstroming werd gestuit door de noordelijke dijk van het waterschap het Oudland van Zevenbergen en door een dam van zandzakken, welke op de Rijksweg Terheijden- Zevenbergsche Hoek werd aangebracht. Door laatstgenoem de dam werd voorkomen, dat het water uit de Grote Zonzeel- sche Polder, het Oudland van Zevenbergen binnenstroomde. Het waterschap Crauwelsgors c.a. is droog gebleven dank zij de kade, tussen dit waterschap en de afdeling de Noord

Watersnood documentatie 1953 - diversen | 1953 | | pagina 21