ne bij de collectie willen voegen, doch ik voel de daar niets voor. Op mijn vele reizen, die ik maak, komt het gesprek nog al eens op deze munt. Het museum bezit ook zwerfstenen uit de ijs tijd en tal van fossielen, die vooral in Siluri- sche kalksteen voorkomen. Ook treft men er een zeer mooie collectie scherven aan, afkomstig uit de Eemsee, voorts resten van praehistorische dieren, zoals van de in&mouth, wolharige neushoorn, reuzehert, bison, wildrund, edelhert, rendier en wildpaard. Deze dierlijke resten dateren waarschijnlylc uit de laatste' ijstijd, welk landijs zich niet Zuidelijker uitstrekte dan -Sleeswijk-Holstein. In de Vieringemie er werden destijds beende ren gevonden van twee grijze walvissen, die daar waarschijnlijk in de bronstijd waren gestrand. Van jongere datum zijn aanwezig beenderen van een oerrund, eland, wolvos, wildvarken, vis- otter en bunzing uit de tijd van de Iliddeleeuwen. De oudste resten die gevonden zijn dateren uit het stenen tijdperk zo ongeveer 2000 jaar voor Christus, Hen treft er verschillende vuurstenen en ook stenen bijlen aan, afkomstig van Vieringen en uit de IToord-Oostpolder, voorts een vuurstenen dolk, een gedeelte van een stenen sikkel, aarde werk daterend uit tijden van 1700 voor Christus. Aanvankelijk is het land zeer dun bevolkt geweest. Geconstateerd is, dat vanaf de 4e eeuw- de bevolking is toegenomen. Deze vindingen zijn voor het nageslacht van grote waarde gebleken. Uit de gevonden 130 scheepswrakken en de in ventarissen daarvan, kan men het jaar van de bouw ongeveer bepalen. Hen was toen uitsluitend op aardewerk eange- wez en Er was op dit gebied niets anders dan potte- bakkerswerk hetgeen men in de Koord-Oostpolder zowel als in Zeeland heeft gevonden. Enige jaren geleden kwam ik in Ierseke. Juist de vorige dag was door schipper lioeyer-Va- verijn een prachtige pot gevonden op het z.g. A C

Watersnood documentatie 1953 - diversen | 1952 | | pagina 50