44 tussen gemeenten. L. Doch wij als Z'eeuwen leggen ons hiérbij, neer, wetende, dat wij in een democratisch land wonen. Het deze kwestie betreffende de grote'-Oost- Elevoland ligt het wel geheel anders. Lelystad zal een proot centrum worden. - In deze polder mag het natuurlijk niet ont breken aan recreatieruimte, waa-rin de bewoners gelukkig kunnen leven en werken, ook -wat de so ciale en culturele belangen betreft. Volgens de gemaakte plannen zou een en ander '""in 1955- kfLa-ar- zijn, doch de werkzaamheden zijn gestaakt "moeten worden in verband met de Natio nale Ramp. van 1 februari 1953 Een groot gedeelte van het beschikbaar mate riaal werd grotendeels naar ons zo geliefd en zo zwaar"geteisterd Zeeland gedirigeerd. Enige weken geleden was ik in Schokkerhaven, in de buurt van Ens in de Noord-Oostpolder bij Schokland. Laar zag ik vele grote scheepsbakken nutte loos liggen. Het was een troosteloos gezicht. Hier lag nu vrijwel alles stil, terwijl bij ons in Zeeland-alles in actie was-"om de gaten 'der dijken-te dichten. Duidelijk bleek nu weer in Zeeland en elders, dat'Nederland aan het hoofd staat, wat waterwer ken betreft. - :-"'o 'V Op mijn Solextocht heb- ik nog'het bekende Schokland bezocht. Ook het kleine mooie kerkje, dat daterend uit de 12e eeuw. In dit tijdsgeYi/richt was Schokland niet zo klein. In het jaar 1859 telde dit eiland 700-inwo ners. Het eiland wordt steeds kleiner, zodat in genoemd jaar op last van de regering de gehele bevolking moest evacueren naar de omliggende plaatsen van de Zuiderzee. Het eiland werd door de zee in tal van kleine eilandjes gesplitst,-' zodat alleen de lichtwach- ter mocht blijven wonen. - g Lit overgebleven-eilandjeis 100 metevlang en 30 meter breed. - Le beschoeiing of wel de zeewering, die aan de Hestkant geheel door zware eiken is omgeven

Watersnood documentatie 1953 - diversen | 1952 | | pagina 48