43 tot 4 meter van de pijlschaal N.A.P. Hoofd en andere wegen zullen de polder doorsnijden en wel primaire wegen tot ongeveer 70 km.secundaire wegen tot 40 km. en tertiaire wegen tot 180 km. en polderwe gen tot 270 km. Ie dijken worden van kleileem, zand, steen en rijshout gebouwd. De kleileem vindt men hoofdzakelijk onder Vol- lenhove en ïïrk. Het zand wordt uit het Ijselmeer opgezogen. Meermalen heb ik dit indrukwekkende opzuigen bewon derd. De afstand van de zandzuiger en waar het zand gespoten moet worden, bedraagt vaak 2 3 km. leng te. De grote stenen die men in de polder vindt zyn allen uit oude tijden afkomstig. In de Ijstijd zijn deze van de bergen in Hoor wegen door de stroom medegenomen. Ook duizende kleine steentjes zijn toen der waarts gevoerd. Daar de landbouwers deze stenen best kunnen missen worden ze vaak tot grote hopen verzameld. Sen zeer grote zwerfsteen ligt voor de kerk te Vollenhove als aandenken aan langvervlogen tijden. Indien de. Ilevopolder omdijkt zal zijn, zal het nog 8 maanden duren voor deze watervrij is. De grondsoorten bestaan uit 9klei en 4 zandgrond, hetgeen zeer gunstig is te noemen. Bij de TTieringermeerpolder is de verhouding 70 4 80^ klei en de rest zand, dus niet zo gunstig. Met de ervaringen, opgedaan bij inpolderingen, wordt natuurlijk terdege rekening gehouden, zoals met de ligging van wooncentra, provinciale indeling enzenz Het zal velen bekend zijn, dat na het indijken dan de Zuidpolder van het Sloe, zich tal van moei lijkheden hebben voorgedaan. Hiervoor ontstond een strijd tussen Amemuiden en s Heer Arendskerken, die eindigde met de be slissing van de Provinciale Staten, dat de Quarles- polder genaamd, deze naam afgeleid van de WelEd. Hooggeb. Heer Quarles van Ufford, aan 's Heer Arendskerke werd toegewezen. Zo ziet men, dat er ook strijd wordt gevoerd

Watersnood documentatie 1953 - diversen | 1952 | | pagina 47