tegenover hem stond, maar zo meer als medelevend persoon, kwamen wij meer in het intieme leven en opeens hoorde ik een stem en moest ik aanhoren "Daar heeft die mijnheer niets mee te maken" Doch mijn antwoord was "Die mijnheer is'voor mij geen ambtenaar, maar ik spreek als mens en daarvoor hen ik Zeeuw. Het is ons natuurlijk allen hekend, dat de naam Ijselmeer zijn recht heeft verkregen met de verbinding Hoord Holland, Friesland door het leg gen van een afsluitdijk, die een lengte heeft- van JO km.waardoor de naam van de Zuiderzee is ver vallen. -r - De eerste grote polder no. -1 de Fieringermeer- polder was de eerste polder, die aan de Zuiderzee werd onttrokken. Deze is geheel gereed en in cultuur gebracht De Hoord-Oostpolder is geheel voltooid, doch de helft daarvan is nog maar verpacht. Vele jonge landbouwers vooral wachten met groot ongeduld, of zij bij de géluk igen behoren, aan wien een boerderij zal worden-toegewezen. Hu wacht ons'de grote Polder (Oostelijk) Fle voland In 1950 is men met het werk daaraan begonnen. Deze zal een oppervlakte hebben van 54000 H.A. De Hieringermeer is 20000 H.A.- en de Hoord Oost polder 48000 H.A. groot. Ook zal nog een polder worden ingedijkt, die de naam zal dragen van Zuidelijk Flevoland. Deze zal een oppervlakte hebben van 45000 H.A. Het zal nog wel 10 tot 15 jaar duren voordat deze gereed is. Indien het zover is zal Hederland met 10fo in gepolderd land zijn verrijkt en in totaal met Jfo zijn toegenomen. Door het inpolderen van 4 genoemde polders moet' mai; niet denken, dat het Ijselmeer zijn tijd heeft gehad. Wanneer alles is ingepolderd blijft: er nog een oppervlakte over, die de naam van Ijselmeer zal dragen, van 125.000 H.A., een zoetwaterreservoir. Dit zal voorlopig zo blijven. In Harderwijk zal een groot stoomgemaal-ver rijzen. Drie grote sluizen worden er gebouwd, die 41

Watersnood documentatie 1953 - diversen | 1952 | | pagina 45