De indruk van deze polder, die nu juist verle den jaar 1952, zijn 10-jarig bestaan mocht vieren, is in één woord overweldigend en een grote aan winst voor ons land». In 1937 is men met de indijking "begonnen en na 5 jaar is deze polder gereed gekomen. Het ge heel is "bezit van de Staat en dus Staatsdomijn. Er "bevinden zich ongeveer 800 "boerderijen in. Het 10-jarig "bestaan werd feestelijk gevierd. De grote van deze landbouwbedrijven varieren van 20 tot 30 H.A. De schuren zijn meestal van eenzelfde type bouw, aangepast aan de moderne eisen, die daaraan tegen woordig gesteld moeten worden. Het geheel bestaat uit één grote ruimte. De tijd van de z.g. dorsvloeren is voorgoed achter de rug. Daar ontwaart men, dat het edele paard plaats heeft moeten maken voor het mechanisme. Alles is aan de nieuwe tijd aangepast. Ook bezocht ik een van de 5 cantines. Deze bieden voldoende ruimte voor vergaderingen en ont spanning. Er omheen bevinden zich vele .werkmanswoningen, in keurige stijl. De woningen zijn ook bewoond door mensen, die nog steeds bij de ontginning werkzaam zijn. Straks wanneer de werkzaamheden zo ver gevor derd zijn, dat zij gemist kunnen worden, zal te werkstelling in de nieuwe Zuidpolder ongetwijfeld volgen, daar de voltooiing van deze polder nadert. Ik zette mijn reis voort via Markenesse naar Emmeloord. Het is Donderdag, de marktdag. In de verte ont waar ik al een grote drukte op een uitgestrekt plein. Er staan enige honderde wagens, waaronder prachtwagensIk zie ook tal van andere wagens. De eigenaars hiervan bieden hun koopwaren aan. Het is er te koop .-in grote verscheidenheid, zelfs nieuwe haring. Ik ben nog maar juist langs het IToodcafé, of tot mijn verbazing zie ik weer enige kennissen uit Zeeuws Vlaanderen. IT a een handdruk en een. kort praatje ben ik weer op mijzelf aangewezen, mijns inziens een gun- ^7

Watersnood documentatie 1953 - diversen | 1952 | | pagina 41