schouwen. Het was een goed werk, dat door hun werd verricht. Door het vele slijk, dat door het water was aangevoerd, was hij vele huismoeders de moed in de schoenen gezonken. Mede door hun hulp is me nig gezin er weer bovenop gekomen. Toen ik in 6ude Tonge was mocht ik nog een ge sprek voeren met een van de oudste schippers. De ganse nacht was hij opgebleven, '"armeer zijn hulp gevraagd werd was hij dadelijk bereid. Met echte mannenmoed heeft deze oude schipper zijn werk kun nen volbrengen en daardoor vele mensen van een wisse dood gered. Verder door Oude Tonge wandelende zag ik ach ter de kerk de ruïne van een blok huizen, die al len als een kaartenhuis in elkaar gevallen waren. Toch zag ik nog een huis, waarvan een gedeelte van een muur nog overeind stond. Een zich daar nog- bevindend ledikant bewees, dat daar eens mensen woonden. De grote Polder Hruiningen is nog precies,wat het water betreft, als op 1 pebruari, toen het 'n binnenzee was. Direct is men daar voor herstel met de werkzaamheden begonnen, die zeer zeker res pect afdwingen. Voor het dichten van de gaten maakt men funda menten van rijshout, waarop dan machtige betonnen zinkstukken (z.g. caisons) worden gebracht. Hiertoe moet men echter een gunstig getij af wachten. Vaak is het voorgekomen, dat bij het plaatsen van deze caisons de stroom nog zo sterk was, dat de staaldraden afknapten. Maar men hield vol en thans rest nog het gro te gat aan de Veerhave te Kruiningen Om het werk te voltooien maakt men dan nog ge bruik van zandzuigers, die de caisons vol zand spuiten. De caisons, die men hiervoor gebruikt worden zowel in Rotterdam als in Engeland, gemaakt. Op 16 Hei was ik ten Zuiden van de Sluis te Hansweert en na de Oostdijk te zijn gepasseerd ziet men vanuit het gehucht Oostdijke de machti ge waterspiegel van de Kruiningse Polder. Over deze Oostdijk is reeds een nieuwe wêg aangelegd. 31

Watersnood documentatie 1953 - diversen | 1952 | | pagina 35