Deze toestanden., die nog bestaan, zijn als vanzelfsprekend nog uit de tijd toen er onder- - ling geen gemakkelijke overeenkomsten kon geno men worden. Men leefde meer in verdeeldheid, dan wel in een centraal gedachte. lïiet alleen in de polders werd met elkaar geaocht naar een goede oplossing. Maar men had. dit evenzo in vele gemeenten, dat men maar kon doen, wat enkele personen het beste vonden, dit meestal.ten eigen bate. Als iemand een huis wil de bouwen, hij deed dat naarzijn beste weten, maar onder een centtaai beheer stond hij niet en wij weten nu wel, ..dat die tijd voorbij is. Ook kom ik nog gaarne even terug over een zogenaamde vrije polder. Deze polders, die er nogal enige zijn in .Zeeland, daarvan zijnde 011- kosten van het onderhoud van dedijk uitsluitend voor de eigenaar en zijn op die voorwaarde ge- kocht. Er zijn natuurlijk eigenaren van zo een polder, die het bijzonder treffen,ten eerste indien het hun meeloppt is de koopsom van een dergelijke polder nooit groot, omdat men staat voor een dubieuse. post, dat is het onderhoud van de zeedijk. Dergelijke dijken staan natuurlijk ook onder controle van waterstaat. -Mocht het zo ver komen, dat ook.de vrije polders tot het ver leden behoren, dan zal de grondkamer zeer zeker een berekening kunnen maken en mogen wij vertrou wen, dat de trjd is aangebrokendat er water schappen komen, die evenredig de lasten zullen berekenen.. Ik ken zelfs een polder, die behoort onder Ooltgensplaat, welke van; tijd tot.tijd aan een andere eigenaar overgaat en die verplicht is al le onkosten aan die. dijk alleen te dragen, toe standen, die we niet kunnen begrijpen.. Hu ga ik over naar Oude T.onge, Dit is de plaats met het hoogste aantal slachtoffers en. wel 297. Deze plaats heb ik bezocht in de week dat de eersten terug kwamen om alles weer teqordenen. Ik heb daar vele jonge meisjes mogen aan treffen, die allen gekomen waren omde hulpvaar-^ dige hand te bieden. De z.g. bezem-, en. dweilactie. Prachtig was het werk, dat ik daar heb mogen aan- 50

Watersnood documentatie 1953 - diversen | 1952 | | pagina 34