29 Zeer zeker is nu de tijd aangebrokendat deze oude toestanden tot liet verleden gaan behoren. Het was meen ik al in 1570 dat men tot de conclusie kwam, dat de polders door het Rijk beschermd, moes ten worden. Tot heden is dit nog maar plaatselijk, hoewel men toch zou mogen verwachten, dat deze toe stand al jaren tot het verledene behoorde. Het lijkt zo eenvoudig, dat polders aan het Rijk komen, maar dat is toch niet zo. De landbouwers over het algemeen zien liever, dat de polders onder hun eigen lasten blijven en staan dan onder Provin ciale Waterstaat, die dan controlerend optreedt. Dezer dagen mocht ik verneaen, dat wanneer een polder door het Rijk wordt overgenomen, dat in zulke gevallen dan vijf achtereenvolgende jaren de pacht- soms van het land betaald moet worden. Het gevolg is dus, dat de eigenaar in geen vijf jaren iets van zijn land trekt. De pacht immers, die hij van de huurder ontvangt moet hij aan het Rijk 5 achtereenvolgende jaren af staan. Deze hoge lasten gaan echter na deze 5 ja-ar verminderen en worden naar gelang de berekeningen in percentages overgebracht. Zeer wel laat" het zich aanzien, dat deze zware polderlasten moeilijk zijn te dragen, maar over een groot aantal jaren wordt het percentage natuurlijk minder. De toestanden waarin wij leven zijn, naar mijn be scheiden mening, toch ver van juist en moge het volgende dienen tot inzicht. De dijken dragen drie verschillende namen. De zeedijk zogenaamd de dijk, die aan de zee grenst, noemt men waker. Deze naam is zeer juist, want hij waakt over zijn buurman. De tweede dijk draagt de naam van dromer en de derde heet slaper. Ken kan het zich wel niet indenken, dat er nog pol ders zijn-waar alle onkosten drukken op de polder, die grenst aan de zeedijk, zodat de tweede en de derde polder geen polderlasten betalen. Het moge ons toch wel duidelijk zijn van de onjuistheid van dergelijke toestanden. Thans is in studie gekomen, zo ook in Hoordbe- veland en op vele andere terreinen in Zeeland, om een centraal waterschap te vormen en vraagt men zich eigenlijk af vaarom is dit niet vlugger in studie genomen en nu eerst aan de orde!

Watersnood documentatie 1953 - diversen | 1952 | | pagina 33