Gaarne schrijf ik nu ook nog iets over de haven van Zierikzee, die ongeveer 2 km. lang is Vanuit de Schelde komende moet men, om in Zie rikzee te komen, gebruik maken van deze haven. Bij hoog water komt het meermalen voor, dat de bewoners van Zierikzee van hui vloeiplanken ebruik moeten maken. Ik bedoel daarmee het plaatsen va; schutplanken voor deuren en ramen en het dichtstoppen van openingen met klei,waar- door het water geen toegang meer heeft de woning binnen te komen. Zelf heb ik dit meermalen gezien. In mijn ge boorteplaats Thölen kwam dat ook voor, evenals in Bergen op Zoom, waar ik. sinds 19M woonachtig ben. Zierikzee heeft bij de Waterstaat een plan ingediend om de haven af te sluiten, waar dan 'n sluisgebouwd aio et worden aan het begin van de haven, om het water op het gewenste niveau te houden haar ik meen is dit in een stadium gekomen, dat, als het maar enigszins mogelijk is, ten uit voer gebracht zal worden. Laten we hopen, dat dit. werk zijn beslag zal mogen krijgen en de oude stad Zierikzee daardoor behouden kan blijven. Reeds in 1695 waren voor dit werk reeds plan nen gemaakt en voor de bestudering van dit werk is reeds een bedrag uitgetrokken. fat de bescherming van deze polders betreft werd dit in vroeger jaren aan Polderbesturen overgelaten. Hen heeft Dijkgraven, die met hun ingelanden gelden bijeen brengen, die nodig zijn voor het onderhoud der dijken. Tot op heden be staat die toestand nog. Betaling geschiedt per buiier of hectare, doch de landbouwers, die hun land het dichst bij de zeedijken hebben betalen het hoogste bedrag. Dat deze toestand afhankelijk is van polder besturen, die als vanzelfsprekend niet verder kumen gaan dan hun financien strekken, is na tuurlijk niet juist. Dergelijke polders worden dan calamiteus verklaard en het Rijk neemt de meerdere lasten over. De nodige verbeteringen aan onze dijken komen door deze gang van zaken meestal te laat. 28

Watersnood documentatie 1953 - diversen | 1952 | | pagina 32