27 ziet men het kasteel "Moermond"In dit kasteel woonde Jhr, Friezendorp van Renesse, Commissaris van de Holland-Amerikali jn. Rit kasteel evenals de bosrijke omgeving hebben ook veel schade gele den. De plaats Renesse heeft niets geleden. Zo ve len bekend is, is Renesse, evenals Haamstede en Burgh, tamelijk hoog geleden en geheel door de be-=- kende duinen omgeven. Het tourisme van de laatste jaren is buitengewoon toegenomen, mede door de prachtige nieuwe weg, die nu geheel gereed was ge komen lopende van Zijpe tot Renesse. Voorheen was deze weg overal even smal met vele kronkelingen. Langs de zeedijk en over s, alle wegen kan men Re nesse bereiken. Hu was alles in orde, maar we we ten nu ook, dat dit alles met de ramp verdwenen is. Nu ik toch Plompe Toren aanhaal, hiervan is mij bekend, dat daar einde Rei een dijkval heeft plaats gehad. De lengte hiervan was 80 K. Alles is in het werk gesteld om dit grote .gat te dichten. De mens met zijn technische middelen en zijn cai- sons overwon. Eet gat bij Schelphoek wordt steeds kleiner en het prachtige Schouwen behoeft niet te worden prijsgegeven. Van de caisons, waarvan ik hier spreek heeft men vroeger nooit gehoord. In de laatste wereldoorlog werden ze gebruikt bij de landing van de geallieerde troepen, in Nor- mandi'ê. De eerste die ik zag werden gebruikt bij het dichten van de Braakman. De nieuwe polder de-Braakman, gelegen tussen Hoek en, men zou kunnen zeggen, tegen de grens van Biervliet, is in 1952 ingedijkt en zo ik reeds schreef, is het laatste gat, dus de algehele af sluiting met een caison afgesloten. Het moment, dat dit machtige bouwwerk van be ton op zijn bestemming is gekomen en de waterstand berekend is, worden de stoppen, waardoor het water moet binnen stromen uit de wanden getrokken en ook gelijk beginnen de machtige zandzuigers hun opstu wende water en zand het; caison te vullen. De machtige zandzuigers, liggen soms 1 tot 2 km. in de Schelde, waardoor zij door persing hun werk verrichten.

Watersnood documentatie 1953 - diversen | 1952 | | pagina 31