DOMBURGS MDNIEUWS Strangepraot Vanaf 4 juli: 'Signaturen', expositie van werk van Adri karman in het Zeeuws Museum voor Natuurhistorie, Duinvlietweg 6, Oostkapelle, dagelijks van 10.00-17.00 uur. t/m 27 september: 'Aai eens een krokodil', een tentoonstelling over de huid van mens en dier, Orangerie kasteel Westhove, Duinvliet weg 6, Oostkapelle, dagelijks van 10.00-17.00 uur. Van 12 augustus tot 12 september: Kade A.l 19, een foto-expositie van Bepp> Everaers, voor malig SBD/VVV-kantoor, Badhuisweg la. Domburg. Op vrijdag, zaterdag, zondag en maandag van 14.00-20.00 uur. Gymnastiek Van 17 augustus tot 2 september Gymnastiek, dans ontspanning op het Domburgse strand. Dagelijks ver zorgd door Suzanne Hesseln. Van 9.00-10.00 uur. Aan melding bij de VVV Domburg. Jaarmarkt vuurwerk Maandag 31 augustus a.s. zal wederom de traditio nele feestmarkt worden gehouden. Ook dit jaar wordt een grote verloting georganiseerd. Elke koper ontvangt één of meer gratis loten die kans geven op waardevolle prijzen. De prijzen zullen 's avonds om 21.00 uur bekend worden gemaakt via de reclamewa gen. Voor de jeugd is er een leuke attractie in de vorm van een groot luchtkussen. De ondernemers en de marktkooplieden zullen hun kranfèn feestelijk versieren. Voor de mooist versier de kraam wordt door de gemeente een beker ter be schikking gesteld. Na afloop van de verloting zal om 22.00 uur op de Hoge Hil het jaarlijkse spectaculaire vuurwerk wor den ontstoken. JAARMARKT MET VUURWERK! DOMBURG 31 AUGUSTUS Op 22 augustus 1987 overleed drs. P. J. (Pico) van der Keen, 95 jaar oud. Voor zijn vele vrienden en voor Domburg een groot verlies. Misschien wel de laatste homo universalis oude stijl - door zijn grote kennis op vrijwel elk gebied en zijn hoffelijke vriendschap was hij zijn leven lang een vraagbaak voor jong en oud. Voor hen, die het voorrecht hadden vaak in zijn ge zelschap te verkeren, zal hij als vriend en nestor on vergetelijk zijn. Ik prijs me zeer gelukkig deel van hen te hebben mo gen uitmaken. Francisca van Houtum-van Vloten. Tot hen behoort ook M. P. de Bruin, oud-hoofd van het Zeeuws Documentatie Centrum en eindredac teur van het Zeeuws Tijdschrift: In memoriam P. J. van der Feen Op 22 augustus 1987 overleed Pieter Jacobus van der Feen op 95-jarige leeftijd in het Gasthuis te Mid delburg. Hij werd op 10 april 1892 geboren te Stra tum bij Eindhoven waar zijn vader griffier van het Kantongerecht was. Hoewel de familie oorspronke lijk van Friese afkomst is, verbleven leden van dit geslacht generaties lang te Middelburg. Onder de le den van de familie telde men predikanten, artsen en ambtenaren van de rechterlijke macht. Ook voor Pieter Jacobus w-as een academische loopbaan weg gelegd. Na het gymnasium te Middelburg (1905-1911) studeerde hij te Utrecht biologie. Aan de ze universiteit legde hij het doctoraal examen af met als hoofdvak dierkunde en als bijvakken plantkun de en vergelijkende fysiologie. Hij kon in Zeeland zijn gaven ontplooien in het Museum van het Zeeuwsch Genootschap der Wetenschappen als con servator van de zogenaamde „Steenenkamer" en het kabinet van natuurlijke historie. De verslagen van deze werkzaamheden in het „Archief' van het Ge nootschap zijn ware "bronnen" voor de geschiede nis van Zeeland. In het werk „De bodemkartering van Walcheren" (1952) vindt men een samenvatting van zijn onderzoekingen onder de titel: „Geschiede nis van de bewoning van Walcheren tot 1250". De waardering voor al het werk dat Van der Feen en zijn echtgenote, dr. W. S. S. van der Feen-van Benthem Jutting, voor het Zeeuwsch Genootschap deden, werd uitgedrukt in hun benoeming tot ereleden. Al vroeg toonde Van der Feen belangstelling voor de archeologie waarbij ook de godin Nehalennia in het bijzonder zijn aandacht had. Zijn vakgebied bleef hem interesseren, ook de paleontologische zijde er van; hij specialiseerde zich in zoogdieren uit het Pleistoceen en huisdieren uit het Holoceen. In 1950 werd Van der Feen het beheer opgedragen van de af deling Zoogdieren van het Zoölogisch Museum te Amsterdam. In dit museum verzorgde hij ook het tentoonstellingswerk. Inrichting, inventarisatie, ten toonstellingen, kortom alles wat met musea te ma ken heeft, kon bogen op zijn bijzondere interesse. De heer en mevrouw Van der Feen-van Benthem Jutting Hij stelde hoge eisen aan het wetenschappelijk be heer waarvan een artikel in het Zeeuwse Tijdschrift (1978) over het biologisch museum blijk geeft. Over de opmars van de industrie maakte hij zich grote zorgen; de vervuiling van het landschap, de verwaarlozing van natuur en monumenten bezag hij met een zeer kritisch oog. Zijn bekende mildheid kon dan wijken voor bijtende ironie: Hel Middel burgse stadhuis wordt misschien binnen afzienbare tijd vervangen door een supermarkt. In de Abdij wordt dan een pretpark ingericht". Zeeland was vol gens hem een zo rijk gebied, dat degene die deze rijkdommen veronachtzaamde onder-ontwikkeld was (Zeeuws Tijdschrift, 1968). Zijn inzet voor de totstandkoming van de Encyclopedie van Zeeland, is een bewijs temeer hoe na de provincie aan zijn hart lag. Zijn onbaatzuchtige hulp aan jong en oud, zijn hu mor en vooral zijn humaniteit, deden hem vele vrienden maken. Hij zal bij velen in dankbare herin- nering voortleven. Wij kunnen hier het best de vol zin van prof. dr. H. Engel, die hij schreef bij de 80ste verjaardag van drs. Van der Feen, herhalen: „Naar mate Van der Feen ouder werd, was het het diepere inzicht van de weliswaar nog altijd met jeugdig vuur bezielde wijze bioloog, dat hem deed inzien hoe wei nig belangrijk tenslotte de doctorstitel en een lijvig proefschrift zouden zijn tegenover het werk dat zijn handen te doen vonden bij het helpen van jongeren, het stimuleren van de velerlei richtingen van onder zoek in Zeeland, die hem interesseerden, het oplos sen van interessante brandende vraagstukken, die hij op zijn weg ontmoette". M.P.d.B. Op zoek naar een logeeradres? l)e VVV help! U op weg! VVV Domburg, Schuitvlotstraat 32, lel. 1342. Deze keer een ingezonden stuk en u el van de heer F. H. .1. Elout te Domburg. l il de oude doos Tot mijn spijt ben ik het niet eens met mijn liet e rien- din F.L., waar zij in het Domburgs Badnieuws ls-S-'S7 schrijft: ..De eerste wereldoorlog maakte een einde aan Dom burg 's bloei als badplaats. Het u erd stil in de tuin i an Europa, een stilte die tol de tweede wereldoorlog duurde". Dit is alleen juist indien men Domburg's faam vanuit een Europees standpunt bekijkt maar die internatio nale faam was al veel eerder teloor gegaan, n.l. met het ophouden van Dr. Mezger's praktijk. Overigens is F.L.'s bovengeuite opinie niet zo onbe grijpelijk, want zij heeft die na oorlogse tijd natuurlijk niet meegemaakt; ik wél - althans tot 1926. Ovei de crisis - dertiger jaren kan ik dus ook niet uit eigen be levenisoordelen. maar over de.touting twenties" wél, en ik kan U verzekeren dat ook toen Domburg al thans in Nederland beroemd was iootal als familiebadplaats. Dit had verscheidene oor/aken: In de Ie plaats door de goede verblijl's\oor/ieningen; met name het Badhotel, dat toen nog in z'n fine fleur was, maar ook vele uitstekende pensions, andere hotels (l'Europe, Schuttershof, Strandhotel) etc. In de 2e plaats doordat Domburg zielt steeds méér ottt wikkelde tot een oord, waarin alles voor de kinderen van de badgasten gedaan werd. (Kinderbals die nóg bestaan-, smok kei wedstrijden, fortenwedstrijden, vossejachtcn, kinder-tennistournooien en - voor slecht weer - tafeltennis tournooien, enz. enz.). Ten derde: het Badpaviljoen als gezelligheidscentrum met concerten, dansavonden, de "Herensociëteit" (borreltafel), danslessen o.l.v. professionals, tol rou lette toe. Het Badpaviljoen werd toen geésploiteerd door de Sociëteit "Luetor et Emergo"; dat was een club, met ballotage - maar er w erd nooit iemand gede- balloteerd; de mensen die er zielt niet thuis zouden voe len waren nog wel zo bescheiden om geen lidmaatschap aan te vragen. Het was dus a.lt.w. één grote familie daar. Ten vierde de in 1914 geopende golfclub, die toen al be roemde spelers (met handicap par) trok, zoals Snouek Hurgronje (de toenmalige secretaris-generaal van Buitenlandse Zaken), Dcleourt van Krimpen en di verse anderen. Dit alles leidde tol een uitermate drukke en gezellige bedoening, met zonder twijfel een exclusief tint je. Ten camping was er toen nog niet; evenmin was er sprake van veel "dag-toerismc"; er was dus ook weinig of geen vraag naar andere dingen, dan die welke Dom burg juist wel en zo bij uitstek bood. Ik meen aan de na-gedachtenis van mijn vader, die dit alles toenmaals leidde en vorm en inhoud gaf, verplicht te zijn, dit weer-woord te geven. Mijn dierbare oude vriend heel t volkomen gelijk als hij mij erop wijst dat Domburg na de eerste w ereldoorlog voor de Nederlandse families die er k u amen een bloei ende badplaats is gebleven en zeer terecht noemt hij de- grote rol die zijn vader daarin heeft gespeeld.' Ik doelde op de bloei die Domburg tol die tijd had ge kend, als internationaal gerenommeerde badplaats en als kunstenaarscentrum dus. Ik had daar zeker duidelijker in kunnen zijn! F.L.

Domburgsch Badnieuws | 1987 | | pagina 7