DOMBURGS MDNIEUWS Strangepraot Vanaf 4 juli: 'Signaturen', expositie van werk van Adri Karman in het Zeeuws Museum voor Natuurhistorie, Duinvlietweg 6, Oostkapelle, dagelijks van 10.00-17.00 uur. t/m 27 september: 'Aai eens een krokodil', een tentoonstelling over de huid van mens en dier, Orangerie kasteel Westhove, Duinvliet weg 6, Oostkapelle, dagelijks van 10.00-17.00 uur. Van 12 augustus tot 12 september: Kade A.119, een foto-expositie van Beppy Everaers, voor malig SBD/VVV-kantoor, Badhuisweg la, Domburg. Op vrijdag, zaterdag, zondag en maandag van 14.00-20.00 De Badkoers Grote belangstelling bij de jaarlijkse wielerronde en een overtuigende zege voor de 22-jarige Patrick Tol- hoek uit Yerseke! De belangrijkste uitslagen van de 84 km lange Badkoers: 1. Patrick Tolhoek, Yerseke. 2. Nico van de Klundert, Hoogerheide. 3. Pierre Raas, 's-Heerenhoek. 4. John de Crom, Hoogerheide. 5. Toon van der Steen, Bruinisse. De Badronde 10 x Huisvlijt in Oostkapelle 'Het is steeds weer verrassend te zien hoe creatief de in woners van Oostkapelle in de wintermaanden zijn bezig geweest', zei mw. Y. J. D. Diepenhorst-van der Veen Meerstadt bij de opening van de 10e Huisvlijtten- toonstelling in het Hervormd Centrum in Oostkapelle. Er was dan ook veel te zien en elk jaar weer weten de or ganisatoren, de heer C. de Voogd en de VVV Oostka pelle, voor iets nieuws te zorgen. Deze keer onder meer schitterend ogende 'verfkoeken' (van meer dan 30 jaar 'uitstrijken') en scheepjes in flessen. Origami- werkstukken kon men er bewonderen, borduurwerk, schilderijen en tekeningen, houtsnijwerk met motieven uit de volksschilderkunst, zelfgemaakte klokken, auto- ontwerpen, opgezette dieren en nog veel meer. De Huisvlijttentoonstelling was dan ook terecht weer een succes! Mw. Diepenhorst bij de opening van de 10e Huisvlijttentoonstelling in Oostkapelle, geassisteerd door organisator C. de Voogd Gevonden voorwerpen (aftehalen op de gemeentesecretarie, Markt 1, Domburg). Witte damesportemonnee, inhoud 170, Blauwe portemonnee met zwart klittebandsluiting, inhoud 10, -f kleingeld zvvemkaart t.n.v. Dickie Willemse, Oudorpweg 33, 3062 RB Rotterdam. Kodak camera extra 12 pocket model fotorolletje. VERMIST Sinds 20 juli 1987 omgeving van Teylingenpark: kleine lapjeskat, 4 jaar oud, mager, 1 zwart en 1 oranje oor. Telefoon 01188-1857 of 01858-19765. Programma-indeling Concours Hippique 15 augustus Brouwerijweg/Babelweg, Domburg 09.00: Afdelingsdressuur verenigingskampioenschappen; Individuele dressuur; Mennen; Springen; Alle rubrieken voor paarden en pony's. Voor de juiste aanvangstijden zie de betref fende rubriek. 12.15: Aanvang overrijden voor het kampioen schap klasse L en M, paarden en pony's. 12.45: Voorselectie bestgaande rijpony. 13.30: Officiële opening door DE COMMISSA RIS VAN DE KONINGIN IN DE PRO VINCIE ZEELAND, DR. C. BOERTIEN. 13.45: Kampioenschap springen pony's klasse zwaar 2e manche, met aansluitend barrage en prijsuitreiking. 14.15: Selectie bestgaande rijpony, met aanslui tend prijsuitreiking. 14.25: Eerste optreden Hongaars stuntteam. 14.40: Kampioenschap springen paarden klasse zwaar 2e manche, met aansluitend barrage en prijsuitreiking. 15.00: Dressuurdemonstratie. 15.10: Demonstratie vierspan-westrijdsport. 15.25: Presentatie menners en uitreiking kam- pioensprijs. 15.35: Veldslederace met Zeeuwse trekpaarden. 15.50: Marathondemonstratie vierspannen (op snelheid). 16.05: Parade van alle deelnemers. 16.35: Tweede optreden Hongaars stuntteam. 16.50: Arabische volbloeds voor de Romeinse strijdwagen. 17.00: Einde. Uitslagen Badgasten Tennistoernooi Domburg (3 t/m 9 augustus). Een zeer succesvol tennistoernooi met grillig ver lopen finales! HEREN ENKEL: Halve finale: Ron Dirriwachter - Serge Carpentier 6-4; 6-4 Ton Louwers - Andy Schaeffers 7-6; 6-3 Finale: Ron Dirriwachter - Ton Louwers 6-13-6; 7-6 DAMES ENKEL: Halve finale: Margot van Overloop - Emerance van Wingen 7-5; 6-7; 7-6 Heieen van de Berg - Sacha Basoski 6-1; 6-4 Finale: Margot van Overloop - Heieen van de Berg 1-6; 6-3; 6-4 HEREN DUBBEL: Finale: Robin Verbeet/Menno Bouma - Dirk Kaliebe/Amre Taw- fik 6-1; 7-6 GEMEND DUBBEL: Finale: Sacha Basoski/Dirk Kaliebe - Annemarie Verrijzer/Serge Carpentier 6-2; 6-3 In 1834 werd de eerste badkoets over het Domburgse strand naar zee getrokken en de eerste plezier-duik in het zilte nat gewaagd. Voor Domburg het begin van een nieuw tijdperk, waarin het zich van dorpse smalstad tot florerende badplaats ontwikkelde. In het droge zand de tienduizend voetsporen wie weet hun namen? schreef de Domburgse dichter/graficus J. C. vanScha- gen (1891-1985). Zijn grootste bloei als gerenommeerde badplaats be leefde Domburg rond de eeuwwisseling. In het kielzog van Domburgs beroemde arts, dr. J. G. Mezger (1838-1909) kwamen vele vorstelijke personen en kunstenaars naar de plaats, waarvan Mezger zei: Domburg vindt als gezondheidsoord in Europa zijns gelijken niet. Geen plaats aan de kusten der Noordzee, noch aan den Atlantischen Oceaan is er mede te verge lijken. Alleen enkele plaatsen aan de Engelsche kust kunnen in de schaduw staan van de Walcherse bad plaats. Domburg is nog steeds de Asschepoester onder de badplaatsen, doch verdient een prinses te zijn. Mezger was het ook die de nadruk legde op het belang van zeebaden, het belang van Domburg als kuuroord. In de laatste twee decennia van de vorige eeuw onder ging Domburg een ware gedaanteverwisseling. Overal verrezen grote villa 's en hotels, dure rijtuigen reden af en aan; Domburg werd een badplaats van allure. De voetsporen van Carmen Sylva (koningin Elisabeth van Roemenië) en andere grootheden zijn dan niet meer in het zand te lezen, men vindt hun namen nog wel terug in oude gastenlijsten. Ook de kunstenaars ontdekten Domburg. Jan Toorop (1858-1928) kwam aanvankelijk op uitnodiging van ge neraal Drabbe en diens dochter, de schilderes Mies Elout-Drabbe (1875-1956), echtgenote van de direc teur van de Domburgsche Zeebadinrichting I'. Elout. Toorop zou hier jaarlijks schilderijtcnloonstel- lingen organiseren die al gauw naam maakten. Velen volgden hem. Piet Mondriaan (1872-1944) zou hier de grootste ont wikkeling in zijn schilderkunst doormaken. De eerste wereldoorlog maakte een einde aan Dom burgs bloei als badplaats. Het werd stil in de tuin van Europa, een stilte die tot na de tweede wereldoorlog duurde. In de jaren vijftig begon Domburg aan een nieuwe fase als badplaats vooreen nieuwe badgast: de kampeerder en de zonaanbidder. Velen hebben ontdekt dat het er niet alleen in de zomer mooi is: het natuurlijke duinlandschap, de altijd weer anders lijkende zee en de oude bossen die de dorpsker nen omzomen, zijn in alle jaargetijden de moeite waard! Daarnaast is men bezig met het realiseren van elk weer voorzieningen: de kuurgedachten speelt een grote rol in Domburgs toekomstplannen. Zeker nu is gebleken dat het Domburgse zeewater van een uitstekende kuur- kwaliteit is! In de toekomst zal men zich dan ook op het terrein van het voormalige Hof Domburg kunnen ontspannen in sauna's, zoutwaterbaden en verwarmdejodiumbaden. Naast een therapeutisch deel zal het toekomstige kuur oord ook een recreatief gedeelte omvatten, met onder meer een groot zwembad. Accommodatie zal worden aangepast en als dan ook de plannen rond het voorma lige Hotel de 1'Europe aan de Noordstraat en het Bad hotel aan de Domburgseweg binnenkort zullen zijn verwezenlijkt, dan zal Domburg mét behoud van zijn eigen karakter en stille charme in dr. Mezgers woorden weer ,,een prinses onder de badplaatsen" zijn. F.L.

Domburgsch Badnieuws | 1987 | | pagina 7