DOMBÜRGS BADNIEUWS OORKONDE ^/e /d&tze&e &/<z& pz/?zzrz/t// Eloutzaal Zo'n 40 mensen waren getuige van de uitreiking van de Europese Blauwe Vlag in de Eloutzaal van perscentrum Nieuwspoort in Den Haag. Voor Domburg een mo ment met een dubbele betekenis: de Eloutzaal staat im mers voor C. K. Elout, de 'hoefijzer-journalist' van het Algemeen Handelsblad, broer van Paul Elout, de be kende directeur van de Domburgsche Zeebadinrichting en zwager van de Domburgse schilderes Mies Elout- Drabbe. In Paul Elouts tijd beleefde Domburg haar grootste bloei als badplaats en ook in die dagen had men al aandacht voor de kwaliteit van' het zeewater en de lucht. Domburg vindt als gezondheidsoord in Europa zijns gelijken niet, aldus in het laatste decennium van de vo rige eeuw de internationaal gerenommeerde arts dr. J. G. Mezger. Nu, zo'n honderd jaar later, een enorme technologische ontwikkeling rijker en heel wat illusies armer, kijkt Eu ropa met andere ogen naar het haar omringende water. Het accent ligt niet meer op de weldaad van het aanwe zige; het drukt op de schaarste ervan. 1987 Jaar van het Milieu Is een Verenigd Europa in veel opzichten een moeiza- men zaak, milieutechnisch lijkt men toch wel van de noodzaak ervan doordrongen. 1987 Werd dan ook uitgeroepen tot het Europees Jaar van het Milieu. 'Wij als burgers zijn zelf verantwoorde lijk voor het milieu' waarschuwde de voorzitter van het Nationaal Comité, mr. S. Patijn, aan het begin van dit jaar. Vele projecten zijn dan ook op stapel gezet om de bur gers in Europa - en dus in Nederland - bij het milieu te betrekken. Een voorbeeld in de culturele sector is het door de Bel gische kunstenares Lidy Hoewaer ontworpen milieu monument, een gestolde oliestroom, die de aandacht moet vestigen op het belang van schone stranden. Oliestroom door Lidy Hoewaer Het monument, een initiatief van drs. I. L. Szénassy, di recteur van de Zeeuwse Museumstichting, zal dit jaar nog door minister Nijpels op een Zeeuws strand worden onthuld. De Blauwe Vlag Schone stranden en schone havens vormden in de eerste plaats het onderwerp van gesprek op 5 augustus. De actie 'Blue Flag of Europe' heeft een educatief doel en is gericht op het behoud en de verbetering van de kwaliteit van het zeewater. Als doelgroepen fungeren jachthavens, kustplaatsen en boten, die voor recreatie ve doeleinden gebruik maken van de zee. 'Iedereen is in staat de voornaamste oorzaken van de vervuiling van de zee aan te wijzen. Giframpen, illegale lozingen, aanvaringen tussen tankers liggen voor de hand. Dat men zelf, hetzij op kleinere schaal, ook ver antwoordelijk is, is minder vanzelfsprekend. Wie even stilstaat bij de enorme toeristenstromen die op een wil lekeurige zomerse dag de stranden overbevolken, zal in zien dat het milieu hieronder heeft te lijden. Het wijzen van de mensen op de verantwoordelijkheid die ze dra gen als het gaat om het milieu is een moeilijke zaak'. Maar dat het een zaak van levensbelang is, daar Iaat de Foundation for Environmental Education in Europe geen twijfel over bestaan. Gemeente Domburg Voor de bereikte resultaten ter verbetering van de kwaliteit van het milieu van strand haven Domburg werd op b augustus in Den Haag vertegenwoordigd door burgemeester P. A. D. H. Diepenhorst, SBD-directeur J. B. van Asseldonk, parkeer- en milieuwachter F. A. Broeksma en Uw verslaggeefster. Zij waren aanwezig bij de officiële uitreiking van de Blauwe Vlaggen, als representanten van allen, die daad werkelijk bij het milieuvriendelijk houden van onze stranden betrokken zijn. In samenwerking met het CEVNO (Centrum voor In ternationale Vorming Nederland) en de Dienst Groen voorziening en Milieu-educatie van Den Haag organi seerde de FEEE de 'Blauwe Vlag van Europat campagne, een grote stap in de goede richting. De Blauwe vlag van Europa is uitgereikt aan Gemeente Domburg Voor de bereikte resultaten ter verbetering van de kwaliteit \an het milieu \an strand haven «st rGo Domburg onderscheiden In dit eerste Blauwe Vlaggen-jaar kwamen voor een on derscheiding in aanmerking de gemeenten Domburg, Westerschouwen, Schoort en West-Terschelling en de jachthavens van Oostburg (Breskens), Lauwersoog en Vlieland. De criteria waren streng en het is dan ook des te verheu gender dat Domburg de Blauwe Vlag onvoorwaardelijk kreeg toegewezen! Elk jaar opnieuw zullen Blauwe Vlaggen worden toege wezen aan gemeenten of andere overheden, die zorg dragen voor een goed milieubeleid. Deze Blauwe Vlag-overheden zullen een voorbeeld functie voor andere overheden moeten gaan vervullen: via hen wil men een algemeen educatief effect bereiken. Alle EEG-landen, behalve Luxemburg, namen aan de Blauwe Vlag-actie deel. De heer Patijn sprak lovende woorden aan het adres van de initiatiefnemers van de actie. Hij wees op het extra- belang van Nederland bij een goede Milieu-educatie: alle Europese lozingen zullen ten dele altijd wel bij ons aanspoelen. Als het kleine Nederland zélf zijn milieu zaken goed op orde heeft, dan zal het eerder vervuilers van buitenaf aansprakelijk kunnen stellen. De Blauwe Vlag-actie heeft nu voor de eerste keer plaats gehad; in de toekomst zullen de criteria nog scherper worden gesteld, maar daar zal uiteindelijk ie dereen baat bij hebben! STRANDEN DOMBURG EN OOSTKAPELLE Lengte ca. 7 km. Sanitaire voorzieningen: Loopplanken in Domburg 1.600 meter. Domburg 32 toiletten 4 urinoirs. Loopplanken in Oostkapelle 1.500 meter. Ostkapelle 20 toiletten 3 urinoirs. Aantal loopplanken totaal 700 stuks. 1 invalidentoilet. Aantal strandstoelen 750 stuks. Douches: Aantal windschermen 1.200 stuks. Domburg 10 stuks waarvan 6 dubbel met tapkranen. Aantal ligbedden 100-stuks. Oostkapelle 6 stuks waarvan drie dubbel met tapkranen. Aantal afvalbakken inclusief palen 200 stuks. Personeel 's zomers: Vuilafvoer bij mooi weer 100 m1 per week. 1 voorman vaste dienst. 3 vaste badmannen. 1 tractorchauffeur. 18 losse badmannen. 1 man vast tennisbanen openluchttheater.

Domburgsch Badnieuws | 1987 | | pagina 4