D0M6URGS MDNIEUWS Strangepraot KROKODIL aai eens een T/m 27 september kunt U in het Zeeuws Museum voor Natuurhistorie, Duinvlietweg 6, Oostkapelle, dage lijks van 10.00-17.00 uur, de succesvolle expositie 'Aai eens een krokodil', een tentoonstelling over de huid van mens en dier, bezichtigen. Adri Karman T/m 30 augustus 'Signaturen', een educatieve tentoonstelling van te keningen, voorstudies en schilderijen van Adri Karman, in het Zeeuws Museum voor Natuurhistorie, Duinvlietweg 6, Oostkapelle, dagelijks van 10.00-17.00 uur. Wolga Kozakken Koor Het Koor van de Original Wolga Kosaken uit Keulen zal op 13 augustus om 20.00 uur een concert geven in de NH-Kerk in Domburg. De mannenkoren, met hun diepe bassen en hoge teno ren, van de Zwarte Zee-, Don- en Oeralkozakken beho ren tot het verleden, alleen de Wolgakozakken bestaan nog. Dankzij hen is het nog mogelijk het oude Rusland te proeven in weemoed:ge volksliedjes of in de gezan gen van de russisch-orthodoxe kerk. Het Wolga Kozakken Koor ontstond in de jaren dertig, onder leiding van de stichter Nikolai Tripolitoff kreeg het wereldfaam. Na Tripolitoff nam Oleg Jewsewsky de leiding op zich. In 1970 werd het koor tot een zeer succesvol ensemble verkleind; sinds 1975 leidt Alexander Petrov het gezel schap, dat steeds weer volle zalen trekt en voor juichen de kritieken zorgt. Een primeur voor Domburg: het wereldberoemde Wolga Kozakken Koor op 13 au gustus in de NH-Kerk aan de Markt! Fotografieken 'Kade A-1J9' door Beppy Everaers. De fotografe Beppy Everaers exposeert unieke foto's in Domburg. Het lijnenspel van het eenvoudige fascineert haar. De harmonie in vormen, waar in het dagelijks le ven zo makkelijk aan voorbij wordt gelopen. Deze expositie zal in hoofdzaak visnetten omvatten. Cirkels en 'strakke' lijnen lopen door elkaar en dat brengt Beppy Everaers in contrast met de elementen lucht en water als achtergrond. Ze wil zo min mogelijk accent op de kleuren leggen. Dat betekent dat ze vaak heel vroeg of tegen zonsondergang haar foto's neemt. Visnetten, het lijkt zo simpel, maar zij weet ze heel boeiend in haar foto's vast te leggen. Omdat haar werk hier niet bij ophoudt, worden er ook nog enkele andere foto's geëxposeerd. De moeite van het bekijken waard! De expositie loopt van 12 augustus tot en met 12 sep tember en heeft plaats in het voormalig SBD/VVV kan toor aan de Badhuisweg la te Domburg. Mr. J. P. Boersma, lid le Kamer, zal op 12 augustus de tentoonstelling openen. Ook de heer Koch, directeur van de Zeeuwse Culturele Raad zal bij de opening een toespraak houden. De organisatie is in handen van Mode Aksenten uit Vlissingen. Beppy Everaers Uitslagen Jeugd Badgasten Tennistournooi (28 t/m 31 juli). Meisjesenkel t/m 13 jaar: 1. Babette Wattez 2. Maartje Houtsma Jongensenkel t/m 13 jaar: 1. Richard Leydekker 2. Erik Jan Oreel Jongensdubbel t/m 13 jaar: 1. Richard Leydekker/Erik Jan Oreel 2. Serge Eude/Boris Klopmeyer Damesenkel t/m 17 jaar: 1. Nicole Liesenhoff 2. Silke Beliinghausen Damesdubbel t/m 17 jaar 1. Nicole Liesenhoff/Anita Brand 2. Fleur Meyer/Marit Engel Herenenkel t/m 17 jaar: 1. Olaf Hasker 2. Volker Ernst Herendubbel t/m 17 jaar: 1. Rene Montenarie/Sander Jobse 2. Olaf Hasker/Robert Mulse De Original Wolga Kosaken uit Keulen Zeeland. 'Het is niet verwonderlijk dat schrijvers het in een der gelijk gebied nogal eens hebben over zee, water, wol ken, luchten, vogels, kreken, dijken, stranden, schel pen, wier, slikschrijft Wim Hofman in Querido 's let terkundige reisgids van Nederland (1982). 'Soms is het niet meer dan een topografisch registreren van wat de schrijver ziet, maar meestal blijkt het landschap hem aan te zetten tot poëtische gedachten en wordt de be schrijving van het landschap tevens een verslag van wat hij innerlijk ervaart. Met de watersnoodramp van 1953 veranderde er veel, zoals - aan het einde van de vorige eeuw - met de 'ont sluiting' van Zeeland. 'Een dichter als Hans Warren', aldus Hofman, 'lijkt zelfs verplicht zijn onderwerpen en inspiraties elders op te doen. 'Het lijkt wel of wij altijd last moeten hebben van nostalgie, verlangen naar dingen die er niet meer zijn. Zon' halve eeuw geleden, en daar kan ik van meepraten want toen was ik een jaar of tien, bestond er nog een Zeeland dat een beetje anders was dan de rest van de wereld. Dit is allemaal zo goed als verdwenen. Warren in Het Land der Letteren (Meulenhoff, 1982). 'Zo hier' en daar zie je, in een verloren hoek van een landschap of in een 'beschermd dorpsgezichtnog een echt restant: het ruikt daar nog een beetje als vroeger (geuren zijn heel belangrijk) en het is er soms werkelijk nog echt stil. Ook dat is belangrijk: de stilte van het platteland, enkel natuurgeluiden van wind en water en dieren, en niet, dag en nacht, het constante ruisgordijn waarmee we op de meeste plaatsen in Zeeland helaas ook al moeten leven. Het verlies, de droom van wat was, kan natuurlijk een inspiratiebron zijn - en zelfs de ontkenning. Zeeland bestaat niet, volgens Willem Brakman. 'Het grote gebeuren van mijn jeugd was de vakantie reis naar Zeeland die zo eenmaal in de twee of drie jaar plaatsvond. Ik leefde er een jaar lang naar toe en ik leefde er weer een jaar lang vanaf in vreugde en wee moed. De zozeer begeerde reis naar Zeeland eindigde voor mij op het moment dat de tantes, zwart als drop jes, zichtbaar werden op de steiger waar de provinciale boot zou aanleggen, daarna was het veertien dagen lang één klonterige verveling tot aan het moment dat de tantes op de steiger weer kleiner en kleiner werden om tenslotte te verdwijnen achter een dijk, die hen resoluut voor enkele jaren wegsloot. Verveling als bron van inspiratie. 'Ik heb mij te pletter verveeld in Zeeland; ik heb er de verveling geléérd en er de eeuwigheid ervaren doordat de tijd stilstond. Ik ver veelde mij en alles verveelde zich om mij heen; dit wil zeggen dat alles gewoon doorging; mieren kropen door het gras; vliegen zoemden uit de poepton naar het licht; stemmen roezemoesden en achter een muur vond altijd iemand het wel nodig een emmer heen en weer te schui ven, maar het gebeurde nutteloos, vreugdeloos en vreemd mechanisch.' (Willem Brakman, Zeeland bestaat niet, Maatstaf, sept. 1970). Het is wel duidelijk: Zeeland kan van alles oproepen, maar wie het eenmaal heeft gekend, vergeet 't niet. F.L.

Domburgsch Badnieuws | 1987 | | pagina 7