DOMBURGS BADNIEUWS Strangepraot o/s-cs r/M ry/r Om een dergelijk gigantisch evenement alleen al qua ruimte te kunnen organiseren heeft de vereniging 11 ha grasland moeten verwerven. Waar nodig werden perce len reeds in 1986 ingezaaid. Alle percelen zullen door middel van bruggen aan el kaar worden verbonden. Op de genoemde 11 ha zullen drie springringen verrijzen en 26 dressuurringen wor den geprojecteerd. De hoofdring heeft maar liefst een oppervlakte van ruim 8.000 mk Voor een goed over zicht is een 100 meter lange tribune gebouwd. Mede dankzij de sponsor-inbreng kon de toegangsprijs voor het publiek op het aantrekkelijke niveau van 6,per persoon worden vastgesteld. Kinderen tot 5 jaar hebben gratis toegang. Piet de Jager Niet voor niets is in de stichtingsakte het doel van de Stichting omschreven als 'Het reconstrueren, conserve ren en beheren van het Walcherse costuum en het ver zorgen van shows daarmee Het bestuur van de Stichting bestaat uit zes personen: de dames M. Casetta-Trieller, C. A. van de Berge- Vahlenkamp, P. Maas-Vreeke en de heren J. van den Broeke (voorzitter), W. Bernard (secretaris penningmeester) en N. Bimmel. Een groot gedeelte van de 'inventaris' kon de Stichting van mevrouw De Jager overnemen; aanvulling zal ech ter nodig zijn. Daarom vraagt de Stichting aan ieder, die dit leest, eens na te gaan of men iets aan kleding, sie raden of andere voorwerpen bezit dat in aanmerking komt om bij de shows te worden gebruikt en dit, wan neer men het aan de Stichting ter beschikking wil stel len, te melden bij de secretaris, W. Bernard, Lijster hofstraat 19, 4357 CC Domburg, telef. nr. 01188-1959. Voor de show Stichting 'Het Walcherse Costuum'. De Stichting 'Het Walcherse Costuum' is een jonge in stelling, tot stand gekomen bij notariële akte van 2 juni 1987. De voorgeschiedenis is echter ruim 30 jaar gele den begonnen. In 1954 brachten Koningin Juliana en Prins Bernhard een officieel bezoek aan Zeeland. Op verzoek van de or ganisatie van ontvangst verzorgde de heer J. de Bree uit Middelburg, verzamelaar en kenner van Zeeuwse kle derdrachten en alles wat daarbij hoort, en auteur van een aantal publicaties hierover, een show van histori sche kleding uit onze provincie. Deze viel zo in de smaak, dat hem bij verschillende gele genheden werd gevraagd nog zo'n show te houden. In 1959 droeg hij het geven van shows over aan me vrouw Maatje de Jager-de Pagter uit Domburg, die over een voorraad Walcherse kleding beschikte voor het ver kleden van toeristen. De showgroep van Maatje de Ja ger verwierf in de loop der jaren gro.te bekendheid in Zeeland en daar buiten ook. Veel shows werden in de re gio voor toeristen gegeven; ook als afwisseling tijdens diverse congressen, jubilea, openingsplechtigheden en soortgelijke bijeenkomsten trad men op. In het klein Zowel het overnemen van de voorhanden voorwerpen als het aanvullen daarvan zal voor de Stichting een be hoorlijke investering betekenen. Binnenkort zal dan ook een actie worden gestart voor het werven van dona teurs (minimum donatie 10,per jaar). Voor het geval iemand 'zo maar' een gift beschikbaar wil stellen: de Stichting heeft een rekening bij de Rabo bank Domburg geopend onder nr. 31.44.66.215 Het Stichtingsbestuur hoopt, dat velen een steentje zul len willen bijdragen om de stichting in staat te stellen de bekende shows van klederdrachten uit het verleden en van heden op verantwoorde wijze voort te zetten. Verder was de 'Showgroep van Maatje de Jager' aanwe zig bij verschillende officiële plechtigheden: het bezoek van het Koninklijk Paar van Spanje aan Middelburg, ontvangst van een delegatie uit Nagasaki, zusterstad van Middelburg (opgenomen op video en uitgezonden door de Japanse televisie), uitreiking van de President Roosevelt Awards. Een aantal jaren geleden traden drie leden van de groep op in het bekende TV-spelletje "Wie van de drie". In het Openluchttheater Dat leidde tot de Stichting 'Het Walcherse Costuum', om verder te kunnen gaan met het in stand houden en tonen van historische en hedendaagse Walcherse klederdrachten. De Stichting heeft niet ten doel het maken van winst, maar kan geld heel goed gebruiken om haar uitrusting in stand te houden, uit te breiden en te vervolmaken. In 1985 maakte de groep een trip naar Basel in Zwitser land, waar - met de meegereisde boerenkapel 'De Deu- douwers' uit Domburg - onder grote belangstelling een optocht door het centrum van de stad werd gehouden en een succesvol optreden plaats had met de Baseier Trachtenleute voor de Club Nederland-Basel. In het begin van dit jaar moest mevrouw De Jager - in middels dichter bij de 80 dan bij de 70 - om gezond heidsredenen haar activiteiten beëindigen. Dit dreigde tevens het einde te betekenen van de kleder drachtenshows, ware het niet, dat de groep medewer kers eenstemmig van mening was, dat deze niet verloren mochten gaan. Bij de Domburgse NH-Kerk

Domburgsch Badnieuws | 1987 | | pagina 5