De Landelijke Rijvereniging Oranjezon uit Vrouwen polder organiseert eens in de vijf jaar een groot Con cours Hippique. Een heel bijzonder programma zal op 15 augustus a.s. in Domburg worden gepresenteerd: Voor het eerst in het bestaan van de Zeeuwse paar- desport zullen zowel de kampioenschappen voor pony- ruiters en -amazones, als de kampioenschappen voor paarden op één en dezelfde dag en locatie georgani seerd worden. Behalve de gebruikelijke wedstrijd-onderdelen in de di verse klassen zorgt de rijvereniging Oranjezon voor een serie show-achtige programma-onderdelen, waaraan niet alleen de liefhebbers maar ook het grote publiek nog lang goede herinneringen zullen overhouden. De bedoeling van de organiserende vereniging is, naast een perfect kampioenschap, dat zich hoofdzakelijk in de ochtenduren zal afspelen, een lans te breken voor de paardesport in zijn algemeenheid. Zo liet zij in 1977, als eerste in Nederland, de bezoekers kennis maken met een polo-wedstrijd. In 1983 was het fameuze 12-span van Chardon in de hoofdring en kon het publiek genie ten van een optreden van de rijdende artillerie. Het programma van 1987 is een non-stop programma dat 's morgens begint om 09.00 uur en tot 12.30 uur dressuur, springen, mennen en voltigeren biedt. Het middagprogramma begint om 13.30 uur en omvat show-onderdelen van internationaal niveau zoals een marathon-demonstratie door ondermeer leden van het nationale team (Europese equipe), een optreden uit Hongarije door een Hongaars stuntteam, een veldslede-race, een dressuurdemonstratie en Arabische volbloeds voor een Romeinse strijdwagen. Een comple te parade met alle deelnemers zal een hoogtepunt vor men in het middagprogamma. Volbloed Arabier Uit Hongarije: de poesta herleeft! Hongarije is een paardenland bij uitstek, dat weet elke paardeliefhebber. Deze keer komt een Hongaars stunt team voor het nodige vuurwerk zorgen. Het team zal 's middags twee maal, in de hoofdring, een demonstratie geven. In Hongaarse klederdracht, vol elan en begeleid door Hongaarse volksmuziek zal het publiek in de ban wor den gebracht van de Hongaarse poesta's. De ruiters van deze poesta's voeren een spel op dat zijn oorsprong heeft in Hongaarse krijgslisten. Hieruit is het stuntrijden ontstaan waarbij onderdelen als staan op twee paarden in volle galop, het tonen van de Hongaarse piramide, het hangen aan één zijde van het paard in volle galop en het springen waarbij een mens de hindernis vormt. Uit het geheel zal zeker dui delijk worden dat de paarden langdurig zijn opgeleid en op basis van vertrouwen en de juiste africhting gevolg geven aan de wensen van de berijders. Een huzarenstukje! Cascadeurs zullen met stunt-effecten laten zien hoe in de vorige eeuw een aanval te paard werd uitgevoerd. De brijders vallen met hun paarden, de paarden springen over vuur. Naast spectaculaire onderdelen zullen er ook - Afkomstig uit Hongarije een uniek stuntteam - Vierspannen in de marathon door leden van de Europese-equipe 1986 met o.a. Ysbrand Chardon en Theo Weusthof - Veldslederace met Zeeuwse trekpaarden - Grootse parade - Arabische volbloeds voor de Romeinse strijdwagen, gereden door Wim Vos. onderdelen opgenomen worden waarin met name de discipline en het vertrouwen centraal staan. De paarden zullen worden neergelegd en bovendien zal er zonder zadel en zonder tuig gereden worden. Een dergelijk programma-onderdeel vergt de nodige voor bereidingen en daarom werd in de hoofdring een peer vormige baan opgenomen van 200 meter lang met daarin aangebracht een zandbaan ter bescherming van de cascadeurs. Grootse veldslede-race. Op het programma staat bovendien nog een veldslede- race (Belgische trekpaarden voor de veldslee). Zoals vroeger de boer zijn eg, zijn ploeg of welk landbouw werktuig dan ook over de onverharde wegen naar zijn perceel bouwland bracht. Dat ook snelheid hierbij te ontwikkelen was, zal men tijdens dit shownummer kunnen zien. Belgische Koudbloed Leden Europese equipe vierspanrijders, met de monstratie marathonrijden. In Domburg zullen in de hoofdring marathonhinder nissen worden gebouwd, met o.a. een waterbak van 20 meter lang en 4,5 meter breed, die onderdeel uit zal ma ken van de marathon-hindernissen. Niemand minder dan de bekende vierspanrijders IJs brand Chardon, Theo Weusthof en van 'eigen' bodem Wim Vos zullen met hun marathonwagens (vaak extra stevige koetsen) op het concoursterrein een unieke de monstratie verzorgen. Voor de bouw van de hindernis sen tekende de internationaal bekende parcoursbouwer Arjan Brink. Het optreden zal over twee programma-onderdelen worden verdeeld. Het eerste onderdeel zal op demonstratie-achtige wijze verlopen: dressuur, hinder nisrijden en marathonrijden. In het tweede deel zal het wedstrijdelement voor spek takel zorgen als drie vierspannen met de marathonwa gen door de hindernissen in de hoofdring zullen daveren. Shownummers met wedstrijdonderdelen. Om het publiek tussen de attracties door 'even op adem te laten komen' zullen tijdens de middag-uren nog en kele onderdelen uit het kampioenschapsprogramma worden verreden. Op het programma staan, naast een laatste selectie voor de bestgaande rij-pony, de barrage van de klasse zwaar- springen pony's en de tweede manche en barrage van het springen klasse zwaar paarden, dit alles in het kader van het kampioenschap van Zeeland. Parade. De op zich altijd al indrukwekkende parade van alle deelnemende combinaties aan het kampioenschap zal een extra dimensie krijgen. Dit onderdeel zal voor het eerst op de Zeeuwse veldem een unieke combinatie zijn van paarden en pony's als deelnemers aan alle kampioens-rubrieken. Een dubbel kampioenschap en een unieke paarden- show. De organiserende vereniging Oranjezon heeft in het verleden al vaker bewezen over gedegen organisatie talent te beschikken. Het organisatie-comité bestaat nog steeds uit dezelfde mensen als 5, 10 en 15 jaar geleden! Het comité van aanbeveling toont een keur van Zeeuw se prominenten, onder wie de Commissaris der Konin gin, de heer dr. C. Boertien en de burgemeesters van de gemeenten Domburg en Veere. Ook wist de rijvereniging zich te verzekeren van een aantal degelijke sponsors, waaronder de Rabobanken, Interpolis, P.T.T.-telecommunicatie, Hypopost en vele anderen.

Domburgsch Badnieuws | 1987 | | pagina 4