DOMBURGS RADNIEUWS ff Strangepraot A en O door F. A. Broeksma, parkeer- en milieuwachter van de gemeente Domburg. Nog niet zo lang geleden kwam de afkorting A. en O. me alleen voor als een handelsmerk van een supermarkt, maar sinds kort hebben deze letters een andere betekenis voor me gekregen d.w.z. als de afkorting voor Aagtekerke en Oostkapelle. Een en ander begon toen de heer Diepenhorst, burgemeester van Domburg, me attendeerde op het bestaan van een oude grenspaal tussen de voormalige gemeenten Aagtekerke en Ostkapelle. Deze zou nu naast de schuur op een boerenerf liggen. Maar na de eerste vreugde deed deze mededeling bij mij visioenen ontstaan van op dammen gestort puin waartussen de resten van een verbrokkelde grenspaal. Niets bleek echter minder waar, want de agrariër, op wiens erf de stenen paal ligt, heeft gelukkig een sterk ontwikkeld historisch besef. Vooral omdat deze grenspaal aan de weg ter hoogte van zijn boerderij gestaan heeft, kent hij er een hoge waarde aan toe en daarom is deze paal dan ook bewaard gebleven. Want door het noodlot was de paal al in twee stukken gebroken voordat hij in diens bezit kwam. Tot begin 1986 n.l. sierde deze paal, althans het bovenste stuk, de tuin van Duinvlietweg 2 te Oostkapelle, het woonhuis in de voor malige oranjerie van kasteel Westhove. Sinds enkele jaren is deze v.m. oranjerie in gebruik als Zeeuws Museum voor natuurhisto- rie. De bewoner van dit woonhuis had de paal gekregen van weg werkers. Het ding stond zowel letterlijk als figuurlijk in de weg bij de wegverbinding. In dit verband kan 'weg-werkers' ook dubbel zinnig worden opgevat. Toen de bewoner van het pand Duinvliet weg 2 ging verhuizen was de hiervoor genoemde agrariër er als de kippen bij om de inmiddels verdwenen steen op te sporen en hij wist gedaan te krijgen dat hij de steen mee kreeg. Dit enerzijds omdat de steen vroeger voor hof Duinvliet in de wegberm heeft gestaan en anderzijds omdat men wist dat de steen bij hem in goe de handen zou zijn. Tot zover de recente historie van de omzwervingen van ons onderwerp. Bij het zien van de steen valt direct op dat de ene zijde voorzien is van een wapen van de v.m. gemeente Aagtekerke en de andere zij de voorzien is van het wapen van de vroegere ambachtsheren van Oostkapelle (de familie Le Sage). Omdat het wapen van de gemeente Oostkapelle een ander was dan dat van de vroegere ambachtsheer, twee horizontale banen, kan geconcludeerd worden dat deze grenspaal van vöör de Frans- Napoleontische tijd stamt. Trouwens een dergelijke conclusie kan ook uit de vormgeving getrokken worden.*) Boven op de paal twee ingekerfde gleuven die elkaar onder een hoek van ca. 90° snijden. Dit betekent tevens dat deze paal precies in het hoekpunt heeft gestaan van twee grenslijnen. Uit determi natie van de plaats, de Domburgseweg ter hoogte van 't hof Duin vliet en het landgoed Hoogduin tussen Domburg en Zonneveld, blijkt dat het Aagtekerkse wapen in de richting van de toen nog ei gen gemeente wees en het wapen van de ambachtsheer in de rich ting van Oostkapelle. Wie schetst echter mijn verbazing als blijkt dat er nog meer ste nen palen, misschien eveneens grenspalen op het erf liggen, in een hoekje dat wordt benut voor wat opslag tussen opschietend gras. Nadat wat modder en dood gras was weggeveegd kwam duidelijk naar voren dat het in één geval vrijwel zeker om een oorspronke lijke trap- of bordestrede gaat; zij het dat de lengte van de trede, d.w.z. de breedte van de trap, gehalveerd moet zijn. De kwaliteit van de steen en het fraai regelmatig bewerkte profiel wijst op vakwerk. In het andere geval gaat het eveneens om een hardstenen blok dat misschien tot de zijkant van de bordestrap gerekend kan norden. Dit zou althans op te maken zijn uit het vierkante gat, bestemd voor de voet van een smeedijzeren leuning. Met loden doken werd op deze wijze de stevige verbinding 'muurvast' gezet. De ruwe uit einden van deze treden die vroeger nooit te zien zijn geweest, zijn eveneens voorzien van gleuven die elkaar onder een hoek snijden met de letters A en O. In het loopvlak van de trede is in tegenstel ling tot de fraaie profielering, een haastig aangebracht en slordig uitgevoerd telmerk of Romeins cijfer gekerfd. De kwaliteit tussen de twee bewerkingen van de steen staat in zo'n schrille tegenstel ling tot elkaar, dat aangenomen mag worden dat het laatste door iemand anders is gedaan. Eén en ander versterkt de veronderstel ling dat het om oorspronkelijke traptreden of bordestreden gaat. Deze theorie krijgt nog vastere vormen als men bedenkt dat op het landgoed Hoogduin, een onderdeel van de Manteling, vroe ger een herenhuis of buiten gestaan heeft dat in 1776 is gesloopt. De tuinmanswoning van dit buiten staat nog steeds in het bos en wordt sinds jaren bewoond door de bekende boswachter de heer M. (Marien) Meijer. Aan deze woning is nog de welstand af te le zen die het hoofdgebouw gehad moet hebben. Dit versterkt de theorie van bordesreden nog meer want één ding js zeker: vroeger gooide men niets weg; alles wat maar enigszins mogelijk was, werd hergebruikt en dit gold zeer zeker voor dergelijke bouw materialen. De gemeentegrens tussen de v.m. gemeenten Aagtekerke en Oost kapelle liep achter 't hof Duinvliet zeer grillig en kronkelig en de veronderstelling dat deze bordestreden als grenspaal achter deze hofstede in het land gestaan hebben is zeer reëel. Blijkens het tel merk zouden er daar meerdere gestaan hebben. Naspeuringen op oude kaarten laten tot nu toe wel de kronkelige grens zien, maar aanduidingen op kaarten met dezelfde telmer- ken zijn tot nu toe tevergeefs gezocht. Wie schetst echter voor de tweede keer deze middag mijn verba zing als blijkt dat er nog meer wegpalen op het erf liggen! En ja wel: op een ander 'overhoekje' op het erf wéér een aantal stenen palen, zij het van recenter datum. Deze keer van het type weg- of kantonnierspalen, die eveneens langs de Domburgse weg gestaan hebben en daar verwijderd zijn ten behoeve van de aanleg van de fietspaden. De uitvoerders van dit werk waren al lang blij, dal 'die boer' de stenen wilde hebben zodat ze minder kosten en moeite hadden te maken wanneer zij ze af moesten voeren. Om nu terug te komen op de eerste steen (de mooiste en echte grenspaal dus), kunnen we concluderen dat het ondanks alle goe de bedoelingen van de min of meer gedwongen 'conservator' toch jammer is, dat de monumentale steen op een erf ligt en niet langs de weg op- of ongevéér op de plaats staat waar hij historisch thuishoort. Naar mijn mening is dit nu zo'n typisch voorbeeld van een klein monument dat door zijn schoonheid en verleden bezit van en voor iedereen is en niet het 'alleenrecht' van een toevallige bezit ter. Het zou daarom zeer aan te bevelen zijn om deze steen van ge meentewege of via de Provincie te laten restaureren en (be schermd) te herplaatsen langs de Domburgseweg vóór de Hofstee Duinvliet waar hij thuis hoort. Dit zou ons op die plek toch al mooie heem nog meer verfraaien. De Wete,juli 1987. Nooi Dc/c conclusie vindt een bevestiging in T Brouwer's 'Grenspalen m Nederland' EP>-.-VV' "v I pS-sV-i-'-'-V Badgasten A-toernooi. In de week van 3 tot en met 9 augustus is het weer zo ver. Het Domburgse Badgasten A-toernooi, een begrip voor tennissende maar ook voor niet-tennissende Domburgers en toeristen. Het tennistoernooi, dat dit jaar in verband met de nieu we voorschriften van de Koninklijke Nederlandse Lawn Tennis Bond in twee delen wordt gehouden, speelt zich hoofdzakelijk af op de 4 banen van de Stich ting Badplaatsbelangen Domburg. Het echte A-toernooi'is in beginsel slechts toegankelijk voor A-spelers die via de N.N.L.T.B. moeten inschrij ven. Dit toernooi begint op donderdag 6 augustus. Vooraf, van 3 tot 6 augustus wordt een kwalificatie toernooi gespeeld waaraan leden van de K.N.L.T.B. of buitenlandse tennisbonden kunnen deelnemen. De besten van het kwalificatie-toernooi mogen vervol gens meespelen in het A-toernooi. Het Domburgse Badgasten A-toernooi is het enige, er kende open A-toernooi in Zeeland. Door sponsoring van met name bedrijven uit Domburg, maar ook uit de rest van Zeeland kan het toernooi doorgang vinden. Bij de heren worden geldprijzen uitgekeerd met een to taal van 2.500,bij de dames van 1.500, Een extra prijs is beschikbaar gesteld door Bar- Dancing Het Karrewiel te Koudekerke die dit jaar 20 jaar bestaat. De prijs van het Karrewiel voor de winnaar van het heren-enkelspel van het A-toernooi bestaat naast een wisselbeker uit een reis voor 2 personen ter waarde van ca. ƒ1.500,—! Een bezoek aan dit toernooi met tennis op niveau is ze ker de moeite waard! Van 3 tot en met 9 augustus op de banen van de Stich ting Badplaatsbelangen Domburg. Badronde van Domburg. Op 6 augustus gaat het weer gebeuren: De wielerronde van Domburg wordt weer verreden en wel voor de 15e keer. Ook nu weer is de ondernemersvereniging er in geslaagd om samen met het wielercomité o.l.v. dhr. Piet Scheers een interessante amateurronde te organi seren. Dat onze ronde bekend en geliefd is, wordt keer op keer bewezen door het grote aantal amateurs dat in schrijft en hel grote aantal belangstellenden en suppor ters dat aanwezig is. Het is dan ook aantrekkelijk voor de renners om op Domburg te komen coursen, omdat zowel prijzen, ambiance, organisatie als sfeer goed te noemen zijn. En dat is vooral mede te danken aan de geweldige medewerking die de organisatie krijgt van gemeente, inwoners en badgasten. Deze 15e Ronde van Domburg zal zeker weer een hoog tepunt vormen op de drukke evenementenkalender van onze plaats en met een ieders medewerking zal de be kende veiligheid voor renners en publiek weer hoog in ons vaandel prijken. De Stichting Badplaatsbelangen Domburg wenst een ieder dan ook een sportieve en gezellige course op 6 augustus.

Domburgsch Badnieuws | 1987 | | pagina 5