DOMBURGS BADNIEUWS Aan de weg van Domburg naar Oostkapelle ligt, 's zo mers bijna verscholen in het lover, de buitenplaats Duinvliet. Ingewikkelder liggen de oude en nieuwe namen. Het oude Hoogduin bevond zich niet alleen op het gebied van het huidige: een deel ervan lag aan de overkant van de weg, niet in het toenmalige Oostkapelle dus, maar in het toenmalige Aagtekerke. Aan die kant bouwde Van dén Broecke het huidige Duinvliet en werd enkele jaren later ten oosten daarvan 't Hof Klein Duinvliet aangelegd. De voormalige buitenplaats Duinvliet aan het einde van de 18e eeuw Daarnaast, aldus Boxhorn (Kroniek van Zeeland, 1644): 'die van Middelburch ende andere omghelegen plaetsen zijn ghewoon veel van de schoonste zomerdag hen hier door te brenghen, maeckende door het gheduerich uijt ende inrijden de plaetse seer levendich Het is niet zo moeilijk je dat voor te stellen! Het Duinvliet van Van den Broecke, eerste helft 19 eeuw Ertegenover bevinden zich de bossen die nu al weer vele jaren Hoogduin worden genoemd, maar daarvoor wer den aangeduid als Het Overbosch van Duinvliet. Rond 1840 waren beide terreinen in eigendom gekomen aan A. J. van den Broecke. Hij liet het huidige Duinvliet bouwen, de naam ontlenend aan één van de vroegere buitenverblijven in het Overbosch. Ook de naam Hoogduin stamt van zo'n vroeger buitenverblijf. Volgens Kesteloo (Domburg in woord en beeld, 1913) bevonden zich in het Overbosch enkele kleine buiten verblijven, die in de 18e eeuw werden verenigd tot de ou de buitenplaats Duinvliet. Die buitenplaatsjes behoor den veelal aan Middelburgers, die er zomers woonden. Duinvliet rond 1920. De toenmalige bewoners, de heer en mevrouw Blum met personeel Om het allemaal nog verwarrender te maken: het huidi ge Duinvliet lag in Aagtekerke, maar valt nu onder Domburg; het oude Duinvliet lag in Oostkapelle op een terrein dat nu eveneens onder Domburg valt; het huidi ge Hoogduin valt onder Domburg, het oude evenwel destijds onder Oostkapelle, nu qua terrein ook weer on der Domburg. Voor het Overbosch, zie het huidige Hoogduin. Gelukkig maar dat men in vroeger tijden met grenspa len werkte - al is het jammer dat vele van die fraaie ge denktekens verloren zijn gegaan! Vredig Duinvliet Duinvliet omstreeks 1900. De vroegere buitenplaats Hoogduin was na het bank roet van de toenmalige eigenaar Ribaut in 1775 in het bezit gekomen van P. E. van de Perre, deze verwierf in 1776 uit de nalatenschap van zijn ouders ook het oude, er naast gelegen, Duinvliet en heeft toen vermoedelijk het op Hoogduin staande buiten laten afbreken (het terrein wordt kort daarna al aangeduid als de gewezen buitenplaats). Er bevindt zich echter nog steeds een boswachterswoning op het terrein. Het oude buiten op Duinvliet werd eveneens afgebroken, in 1815. Na de Van de Perres en hun erven kwam het vroegere Duinvliet ook - door koop - in het bezit van Van den Broecke, tot 1898. In dat jaar werd althans het gebied van het oude Duinvliet verkocht aan de Sommerhoffs uit Frankfurt am Main, die in 1887 een villa in de dui nen van Domburg hadden laten bouwen.

Domburgsch Badnieuws | 1987 | | pagina 4