DOMBURGS BADNIEUWS De onbekende, bekende raap door gemeente-archivaris J. J. Nijsen De kerktoren zal op het moment van schilderen ongeveer 100 jaar oud zijn geweest (rond 1500 gebouwd). De molen die er op te zien is, staat op de plaats waar nu de stenen ko renmolen aan de Roosjesweg is. Het is waarschijnlijk dat de afgebeelde molen afkomstig is uit Oostende, België. Deze molen werd in 1588 door Prins Maurits van Pieter Vendeville gekocht en in 1589 verhuurd. Van de opbrengst ging 1/16 deel naar de molenaar (de huurder). In 1620 werd de afgebeelde molen vervangen door een am bachtsheerenmolen en deze werd op zijn beurt weer ver vangen in 1817 door de tegenwoordige stenen molen. Ook de klederdracht van die tijd kan men zien - het zijn als het ware maar enkele zwarte en witte plekken op het pa neel, maar toch net genoeg om er een indruk van te krij gen. De achtergrond van de raap en Domburg bestaat uit een aantal duinen. Deze zijn eigenlijk onecht neergezet. Het schilderij is niet gesigneerd, maar omdat het zo oud is, heeft het min of meer een standaard waarde. De taxateur van Tussen Kunst en Kitsch noemde een be drag van 10.000,maar uit historisch oogpunt is het voor de gemeente veel meer waard!! Tot en met april 1987 was het hierboven afgebeelde schil derij onbekend. Het hing in het Domburgse stadhuis eerst in de galerij bij de ingang van het bordes, later op de ka mer van de gemeentesecretaris. Vanaf april j.l. kreeg het schilderij enige bekendheid na het AVRO-tv-programma Tussen Kunst en Kitsch. Op het schilderij, dat bestaat uit een omlijsting en 2 eiken houten planken staat links een grote raap en rechts vanuit het midden een gezicht op Domburg. Er boven staat het volgend gedichtje: Siet Godts wonderwerck, in dees rape gewrocht In Walchren gegroijt, bij Domborch voort gebrocht! Sij woegh XI pont en een half en een achtste effen Wat schepsel, wat verstant, wat menschelijke kracht Heeft oijt het minste loof na leven connen treffen Wilt den alwijsen Godt in dat gewas verheffen. 24 november 1616 Naast de raap kun je goed de kerk met toren zien en op de voorgrond een molen. gen) te doen malen. In Gargon's ('de Walchersche Arca dia') woorden: 'Domburg kreeg onder andere van graag Willem in 't laar 1310. deeze Keur: als wy, ofte ortfe naarkomelingert, eerten Molen in Domburg hebben, jbo en fal geen Poorter tot niemandts Molen maelen gaan, dan tor onfer Molen'. Het windrecht werd met vele andere heerlijke rechten in 1795 afgeschaft. Opmerkelijk is dat men, ondanks het wegvallen van de maalplicht,tot de tweede wereldoor log naar de 'ambachtsheerlijke' molen bleef komen. Dat gold voor het hele gebied Domburg, tot de Joosjes- weg bij Zoutelande toe! De molen vanat de Schuitvlotstraat, links het molenaarshuis, toen bewoond door de familie Passenier. In de huidige korenmolen uit 1817 verwerkte men uit zuinigheid veel gebruikte materialen, ook onderdelen van de oude staakmolen. Inmiddels is het meeste daar van echter vervangen. De huidige molen werd tot 1963, nog met windkracht, in bedrijf gehouden. De laatste molenaar was J. Coo- mans. In 1971 kreeg de molen een nieuwe kap (het is een bovenkruier, alleen de kap is beweegbaar en draait rond wanneer hij op de wind wordt gezet) en in 1976 een nieuwe molenaar: Johannes Hoefkens uit Middelburg. ww m/ï /es?? Elke zaterdag tijdens het zomerseizoen kan men de mo len 'Weltevreden' in Domburg in werking zien. Deze ko renmolen uit 1817 staat aan de Roosjesweg. het is een stenen grondzeilendat wil zeggen dat hij vanaf de grond in werking wordt gesteld. Voor 1817 stond op de zelfde plaats een staak- of standermolen, een windmo len op een voetstuk, een paal, gewoonlijk op een heu veltje geplaatst. Deze houten staakmolen bevond zich daar vanaf 1620, men kan hem zien op het in Smallegange afgedrukte Panorama van Domburg en eveneens op 'De Raape', het Panorama van Domburg uit Smallegange. in de gemeentesecretarie te Domburg hangende schilde rij dat onlangs als bijzonder naar voren werd gehaald in het televisie-programma Tussen Kunst en Kitsch. Op grond van een privilege van Graaf Willem III (1310) bezat de heer van Domburg het windrecht: op de inge zetenen drukte de dwangmalerij, dat wil zeggen de ver plichting hun graan op de molen van de heer (toen, zo als de Raape laat zien, aan de huidige Schelpweg gele Op zaterdag draait hij de molen voor toeristen en 'loslopende' klanten, door de week 's avonds voor bedrijven. Zaterdags is het er druk; Zeeuwen en buitenlanders kij ken er rond en kopen er zakjes met Zeeuwse bloem, rog ge, pannekoekmix, gebroken tarwe, griesmeel en wat dies meer 'zij. De molen in ruste in de rouwstand. Molenaar Johannes Hoefkens aan het werk

Domburgsch Badnieuws | 1987 | | pagina 4