DOMBURGS MDNIEUWS OEUVRE-CATALOGUS JAN TOOROP derzoek naar het Zeeuwse dialect. Zo begon Rika Ghij- sen aan haar Zeeuwse woordenboek. Naarmate zij er langer aan bezig was, kreeg ze er steeds meer plezier in. Materiaal voor het woordenboek werd verzameld via in te vullen lijsten,'het resultaat werd vervolgens in alfabe tische volgorde verwerkt in kaartsystemen. Onmisbaar was daarbij de steun van de vele vrijwillige medewer kers, in de eerste plaats mej. K. van de Putte. Tot 1935 combineerde Rika het werk met de zorg voor haar moe der, die in dat jaar stierf. Mej. K. van de Putte bij Rika's 90ste verjaardag Een deel van de Tweede Wereldoorlog bracht zij, geëva cueerd, in Utrecht door, waar prof. de Vooys haar op het hart drukte toch vooral door te gaan met de studie Wolff/Deken. Toen ook Jan Romein zich in die zin uit liet, besloot Rika in 1947 het toch 'in 's hemelsnaam maar te proberen'. In 1954 verscheen Dapper vrouwenleven, karakter- en levensbeeld van Bet je Wolff en Aagje Deken. Het Woordenboek der Zeeuwse Dialecten verscheen in 1964. Op 23 november van dat jaar, een dag na haar 80ste verjaardag, werd Rika Ghijsen in de studiezaal van de Provinciale Bibliotheek van Zeeland de oude kapittelzaal van de Abdij) een in leer gebonden uitgave van het Woordenboek overhandigd. Aan de maker(s) van het Woordenboek, inmiddels vele malen herdrukt, werd de Visser-Neerlandia prijs toegekend. Mr. W. D. de Bruine bij de overhandiging van de speciale uitgave van hel woordenboek in de Provinciale Bibliotheek (1964) puiraem, -raom raam boven de voordeur geg. d. W.; ZB. (Ktg.; Gs.. Kn.. Wmd.) NB. (Wsk.); T (Tin); Sch.-D. (Dsr. Elm.; Bwh.; Bns.); Z V.W.; Lv.Ax.i in ouderw. dorpshulzen vindt men nog als ornament i. h. puiraam de levens boom, in smeedijzer; de naam daarvan is niet meer bekend, het ornament komt nog veel voor. Rika Ghijsen, algemeen bemind om haar hartelijkheid en warme aandacht, was 'Juffrouw Ghijsen' voor de Domburgers en 'Tante Rika' voor haar neefjes en nichtjes. De jury bij de feestelijkheden rond het huwelijk van prinses Juliana (1937). V.l.n.r: Mw. R. Vaandrager-van de Griend, Rika Ghijsen en Mies Elout-Drabbe De Dr. Ghijsenstraat herinnert aan haar in Domburgs stratenpatroon. Rika Ghijsen stierf op 30 maart 1976 na een rijk leven, of zoals dr. P. J. Meertens het in 1964 uitdrukte: 'U hebt een dapper vrouwenleven geleid'. Aanbevolen: Hendrika Catharina Maria Ghijsen 'Herinneringen', in geleid door M. P. de Bruin, Fanoy Boeken Middelburg, 1978. 1klapper klikspaan: W. (Wkp.); Z.B.; Sch.-D. (Ng.; Bns); Z.V.W. (Bks.; Cr.; Bvt.); L.v.H. Spotrijmpje: Klapper uut de stad Mie'n briefje op je gat Mie'n briefje op je mouwe Dan kaje't goed cmt'ouwe. geg. d. Bid. Zie: klapbakkes; klapsmoed; klapspaone; kliksmoe.j. 2. klapper klepper, klaphoutje: W. (Mdb. en omg.; Osb.; Grij.; Dob.; Wkp.; Ztl.: Mik.); Z.B.; N.B. (Wsk.); T. (Scherp., Ovm.D. (Ow.); Z.V.W. (Bks.; Cz.); L.v.Ax. (Ax.; Hok.); G.; Ofl. (Mdh.; Odt.). Zie: klakker. 3. klapper (meest mv.) blaasjeswier: Z.eil.; G. (Gdr.Ofl. (Mdh.; Odt.; Azn.). Zie: klakker (2.); klapbozzen. 4 klapper (meest mv.) ratelaar (Alecto- rolophus major, minor): W. (Kod.; Ok.; Grij.); Z.B. (Ndp.; Ktg.; Ier.); Phi.; Sch.-D. (Kwv.; Dsr.; Bwh.; Sjl.); G. (Gdr.); kleppers: Ok. Zie: rammelaers; schoe:ntjes-en-muultjes. Voor de oeuvre-catalogus van Jan Toorop, wordt een ieder, die werk van Jan Toorop in zijn/haar be zit heeft, weet te zitten, of over documentatie aangaande Toorops leven en werk beschikt, vriendelijk verzocht kontakt op te nemen met G. W. G van Wezel, Biltstraat 62 bis c, 3572 BE Utrecht (030-715125). Bij de behandeling van alle informatie wordt vanzelfsprekend de uiterste discretie gegarandeerd. De catalogus zal volledig geïllustreerd in boekvorm verschijnen.

Domburgsch Badnieuws | 1987 | | pagina 5