DOMBURGS MDNIEUWS llffff SOU'in9P"SIS L §1# A /Ur ly 1 Strangepraot M KROKODIL V Eindredactie: F. L. van Houtum-van Vloten. T/m 27 September kunt U in het Zeeuws Museum voor Natuurhistorie, Duinvlietweg 6, Oostkapelle, dage lijks van 10.00-17.00 uur, de succesvolle expositie 'Aai eens een krokodil', een tentoonstelling over de huid van mens en dier, bezichtigen. Op 6 juli geeft de Domburgse muziekvereniging 'Apol lo', die onlangs zo'n geweldige promotie maakte, een concert in het Openluchttheater en op 8 juli heeft de eerste zomeravondstilte van dit jaar in de NH Kerk te Domburg plaats. Uitslagen ringrijden op 27 juni 31 crn tentoonstelbig ovti de luid van mens en diet Eveneens in het Zeeuws Museum voor Natuurhistorie, van 4 juli tot eind augustus 'Signaturen', een educatie ve expositie van tekeningen, voorstudies en schilderij en van Adri Karman. S. de Visser L. Willemse 31 3. J. Brand 31 4. Chr. de Visser 29 5. Chr. Provoost 29 H. van Eijzeten 27 J. Dourleijn 26 Br. de Visser 24 A. Provoost Cz. 24 10. K. Brand 23 11. W.v.d. Velde 23 12. J. J. Provoost 23 13. R. J. Provoost 21 14. H. Brand 21 15. T. v. lersel 20 16. A. Provoost Jz. jr. 18 17. R. Provoost 17 18. A. Provoost Jz. sr. 17 19. M. Provoost 17 20. Chr. Peute 17 21. R. Vader 16 22. K. Corré 16 23. L. Passenier 16 24. L. Tiekstra 15 25. J. Provoost Wz. 14 26. L. Hillebrand 9 1. 2. 6. 7. 8. 9. 32 beurten. ringen ringen ringen ringen ringen ringen ringen ringen ringen ringen ringen ringen ringen ringen ringen ringen ringen ringen ringen ringen ringen ringen ringen ringen ringen ringen t Vc w yi i m v—#c. M i UIT DE OUDE DOOS Hierboven ziet U een foto van een tekening door Jan Toorop, gedateerd 1905 die - in helaas hier niet te re produceren kleur-potlood - een fraai beeld geeft van het toenmalige badstrand. Er stonden toen nog maar enkele houten strandtenten; een paar van particulieren, en dan bovenal - aan weers zijden van de hoofdingang van het badstrand - de melktent van Leintje Pijl en de vruchten-tent van de Pagter ('Roos'), als nevenzaak van zijn groenten- en fruitwinkeltje in het dorp (waar nu 'Centra' is; maar in dat oude winkeltje kon je je met een paar mensen nau welijks verroeren). De strand-vruchtentent werd ge woonlijk beheerd door Roos' vrouw Mina, en je kon daar altijd zalige kersen, pruimen en perziken krijgen. En in Leintjes' melktent werd een handeltje gedreven in 'rauwe' resp. gekookte melk en verschillende soor ten koeken, zoals macronen en 'Herenkoeken'. Later werd die exploitatie voortgezet door Leintjes' dochter Pietje. Het waren allemaal bijzonder lieve en hartelijke mensen. Het baden in zee was alleen toegestaan na aankoop van een badkaartje, dan wel op een week-, c.q. maand-, c.q. seizoen-abonnement. En dat baden gebeurde nog niet 'gemengd', want het Herenbad en het Damesbad waren strikt gescheiden. Goed op de tekening is te zien, waar men zich in badpak kon steken, nl. in de bad koetsjes. Die badpakken waren wel iets anders dan de tegenwoordige: alles moest bedekt blijven! Bij de da mes nam dat de vorm aan van vaak heel ingewikkelde kledij, met allerlei plooien en linten - en natuurlijk al tijd een badmuts. Tenslotte konden de dames dan in hun badkoetsje zee-ingereden worden door een paard en dan konden ze eindelijk zich daaruit in het water la ten zakken! Dit alles stond onder toezicht en controle (ook t.a.v. de veiligheid) van twee in rood baai geklede badmannen, uitgerust met grote toeters om zwemmers die te ver gin gen 'terug te fluiten'. Dat waren figuren om nooit te vergeten. Eén van hen heette - geloof ik, cf. de Burger lijke Stand Jan Sinke - maar zo werd hij nooit ge noemd; z'n échte naam was 'D'n Bruune'. Dat was een min of meer in het wild geboren, bere sterke vent met een door de zon door en door gebrande kop en hem ging nooit een zee te hoog: of het nou zee water betrof of jenever. Mijn vader vroeg hem eens: 'Bruune, wat ei-jie noe ei- gentlik in je Iève' zoal opgezopen?'. Waaropd'n Bruu ne antwoordde: 'Noe, meneer, da zou 'k niet zo precies 27. J. Koops 28. R. Brand 8 ringen 6 ringen Bekers ongehuwden gewonnen door (4 beurten): Oud-burgemeester Crommelin door J. Brand, 4 ringen D. v.d. Wekken kapsalon door A. Provoost, 4 ringen. Bekers combinatie gehuwden en ongehuwden: 1. 2. 3. 4. 5. 6. Burgemeester Diepenhorst door Chr. Provoost, 8 r. Mattie Brand door L. Willemse, 8 r. V.V.V. Domburg door J. Brand, 8 r. RABO-bank Domburg door Chr. de Visser, 7 r. Dolphijn beker door S. de Visser, 7 r. Restaurant de Dom door H. v. Eijzeren, 7 r. Meeste volgringen: S. de Visser, 25 ringen. Pollepel gewonnen door Chr. de Visser. Versiering paard: 1. A. Provoost 2. Chr. dc Visser W. v.d. Velde. Prijs geschonken door ongehuwden voor gehuw den: W. Provoost Az., 4 ringen. 3i ïh Ritiprijüen Extra prijzen: Geschonken door: Gewonnen door: Snackbar Bon Appetit S. de Visser Hotel Bos en Zee L. Willemse Stichting Badplaatsbclangcn Chr. de Visser Kapsalon Postma .1. Brand Eethuis Milano R. Provoost Fam. v.d. Linde Centra Chr. Provoost Café Veldzicht H. v. Eij/.crcn Badpaviljoen A. Provoost Café Tramzicht Adr. Provoost Jz jr Beachclub J. Dourleijn Broodboetiek J. Bimmel B. dc Visser Broodboetick J. Bimmel R. J. Provoost Trampoline W. v.d. Velde Rekkers L. Passenier Slagerij v. Luyk K. Brand Vishandel Brasscm T. v. lersel Gaaischieters K. Corrc Bloemhandel L. Barcndse R. Vader Oud-directeur RABO Minderhoud K. Provoost Boetiek Noordstraat H. Brand Slijterij Tramzicht M. Provoost Minderhoud Westkapelle L. Tiekstra Minderhoud Westkapelle L. Hillebrand Kermis Kees A. Provoost Jz. sr. W. Provoost jr. C. Peute Jan Francke J. Provoost Wz. Fam. Rippers Gebakkraam R. Brand Gemeente J. Koops D'n Bruune wète', maar een klein tjalkje kan er makkelijk in kére'." Er zijn vele verhalen over d'n Bruune te vertellen, maar die lenen zich bepaald niet voor zwart-op-witte publi caties. Tot op hoge leeftijd bleef hij uitermate capabel, op velerlei gebied. Bruune, we houden jou in Ere! Fr. E.

Domburgsch Badnieuws | 1987 | | pagina 7