D0MBURGS MDNIEUWS Marja Provoost-Franchimont U kent de term wel 'met spiegeltjes en kraaltjes', een in koloniale tijden geliefde methode om tot ruilhandel te komen. Kralen hadden (en hebben soms ook nu nog) een speciale betekenis in Afrika: zij zeggen wat van de drager en kunnen een rituele en religieuze achtergrond hebben. Bij ons lag en ligt de functie meer op het deco ratieve terrein. Hoewel, in de klederdrachten speelde de kraal natuurlijk meer dan een decoratieve rol. Door te snuffelen op rommelmarkten, maar ook door dat vrienden en bekenden haar verzameling regelmatig komen aanvullen, loopt haar huis langzaam vol. De wanden van twee kamers zijn inmiddels gevuld met meer dan 1000 potjes en zo'n 40 kaarten (zelf vakkun dig met kralen 'doorgestikt') met tezamen tussen de 3 en 4.000 verschillende soorten kralen, keurig naar soort gerangschikt, soms zo klein dat ze nauwelijks te Kralen De veizameldrift van mevrouw Provoost omvat nu nog het hele terrein van de kralen. Dus ook snoeren en kettingen, delen van 'beukjes' (bijv. een Axelse beuk, op een rommelmarkt gekocht. De beuk is versierd met zgn. 'kraaltjes kraalwerk', een techniek waarbij men kraaltjes rijgt, die door een kraal haalt, dan rijgt men weer door en zo werkt men steeds in kleine boogjes), waarin kralen zijn verwerkt. ..en nog eens kralen 'Het leuke van kralen is dat je ze bij alle vaardigheden op het gebied van handwerken kunt gebruiken. Ze worden verwerkt in kantkloswerk, in prachtige gebor duurde kraagjes, in plantenhangers. Kortom, je kunt het zo gek niet bedenken of er worden wel eens kralen in verwerkt'. Het gaat mevrouw Provoost in de eerste plaats om de kralen zelf: de vormen en kleuren spreken haar het meest aan. En dat is eigenlijk geen wonder: het is verrassend te zien van welke materialen men allemaal kralen kan maken: van zelfdrogende klei naast 'ouder wetse' klei, van papier, van deegwaren, pitten, schel pen, kurk, zelfs van blaaswieren (die moeten wel ge weekt worden). Allemaal natuurproducten en huisvlijt. Or. gei vai kei aai ..kralen.. Als de verzameling zo door blijft groeien, valt te vrezen dat het huis te klein zal worden. De fraaie kleurschake ringen vormen voor de bewoners in ieder geval een unieke wandversiering. z /azz/zzz /z /<jz//s/r /r/zy zzzzz e, //zzz</zz Z'Z>Z"l/- ZWzzzz/zz/zz zz/ Weven met kralen Men kan scm' tegen bijzondere liefhebberijen aanlo pen. Er zijn mensen die schelpen verzamelen, anderen verzamelen postzegels of luciferdoosjes, weer anderen bouwen modelvliegtuigjes en ga zo maar door. Alle maal min of meer normale hobbies. Een bijzondere echter komt men tegen bij Marja Provoost-Franchimont, Beatrixstraat 8 in Domburg. Zij beoefent de kunst van het verzamelen van kralen. Een aanzienlijk deel van huize Provoost is 'bedolven' onder kralen, in alle soorten en maten, in potjes, aan kettingen en op kaarten. Sommigen zullen een deel van haar verzameling wel eens hebben gezien op de jaar lijkse Huisvlijttentoonstelling, anderen zullen haar hobby bij tijd en wijle ondersteunen door af en toe een kraaltje bij haar af te leveren. Velen, echter, zullen haar verzameling niet kennen, want zoals het een echte verzamelaar betaamt: het is eigenlijk een strikt per soonlijke aangelegenheid en het gaat er om zoveel mo gelijk op kralengebied te weten en te krijgen. Voorbeeld van een bewerkt masker uit Zaïre De Huisvlijttentoonstelling 1986 'Ik ben pas echt in 1984 begonnen. Mijn dochter moest iets rijgen en het was zo leuk om al die verschillende kleurtjes en mogelijkheden te zien.Mevrouw Pro voost begon met het vullen van een letterbak en ver diepte zich in de wereld van de kraal. Een dik knipsel- boek vol met 'kralenknipsels' getuigt daarvan. Het woord 'kraal' komt van 'koraal', het zeeproduct dat in de middeleeuwen al een geliefd handelsproduct was, vooral in Afrika.

Domburgsch Badnieuws | 1987 | | pagina 4