DOMBÜRGS MDNIEUWS Strangepraot ■if® EN MIL,EUE0UKATie RINGRIJDEN. Uitslagen ringrijden tweede klas op Domburg 13 juni 1987. Kamp. drietal le en 2e plaats H. Dekker 28 1 Meliskerke 1 J. Dekker 23 72 1 Joh. Davidse 21 1 naar le kl. J. Besuijen 29 1 Zuid-Beveland 1 L. Wabeke 25 72 - A. Schout 18 1 Kamp. 3e en 4e plaats B. Paauwe 27 - 1 1 1 Gapinge 7 C. Francke 24 69 1-11 A. Meijers 18 11-1 J. W. Minderhoud 24 1111 Westkapelle 2 Joh. de Witte 23 69 1 - -1 A. Roelse 22 - 1 1 - W. Duvekot 18 Zoutelande 2 L. Vos 26 66 P. Dingemanse 22 J. de Kroo 20 Koudekerke 6 Margr. Besuijen 24 65 B. ter Welle 21 B. de Visser 26 Domburg 4 Arj. Provoost 19 63 W. Maljaars 18 H. Maljaars 28 Oostkapelle 1 A. Lous 15 62 A. Maljaars 19 A. Kosten 22 Middelburg 1 J. Hendrikse 22 61 M. Heibour 17 J. de Buck 20 Oostkapelle 2 A. Wondergem 23 60 S. Lous 17 Kamp. Heen 12eplaats L. de Pagter 22 1 1 - Ritthem 3 J. Cevaal 16 59 - 1 1 M. Jakobsen 21 - - 1 D. Willemse 19 1 1 - Grijpskerke 1 P. Boone 17 59 - 1 - gedegr. P. Dingemanse 23 -- 1 Helma de Visser 19 Aagtekerke 5 Hellen Nooijer 13 50 gedegr. D. Maranus 18 Kampioen J. Besuijen: 29 ringen. Kampioen res. pers. kampioen 28 ringen: 32 mm 26 mm 20 mm H. Maljaars 1 -1 1 H. Dekker 1 - 1 T/m 28 juni kunt U in het Zeeuws Museum voor Natuur- historie, Duinvlietweg 6, Oostkapelle, dagelijks van 10.00-17.00 uur, de tentoonstelling 'Een stukje natuur het jaar rond' bekijken. Cursisten van de opleiding natuurgids volgden een jaar lang de (natuurlijke) ontwikkeling van een zelfgekozen gebiedje en deden daar in een werkstuk verslag van. Een veelzijdige tentoonstelling, zeer de moeite waard! "Kr- /y>-j* TENTOONSTELLING GEORGANISEERO DOOR OE WERKGROEP NATUUR. ■caO3 WALCHEREN Eveneens in het Zeeuws Museum voor Natuurhistorie t/m 27 september de succesvolle expositie 'Aai eens een krokodil', een tentoonstelling over de huid van mens en dier. Op zaterdag 27 juni wordt De Zeeuwse Dag van het Paard voor de 18e maal in successie gehouden op de terreinen van Manege 'De Eendracht' te Serooskerke (W). Alle samenwerkende stamboeken houden op deze dag hun keuringen aan de hand (exterieure keuringen) in de voormiddag vanaf 9.00 uur. De stamboeken - de verschillende rassen - Shetlandpo- ny's; Fjordenpaarden; Trekpaarden; New Forest Po ny's; Welshpony's; Appaloosapaarden; Haflinger- paarden en Friese Paarden nemen in het middagpro gramma deel aan vaak schitterende demonstraties. Ook wordt er de hele dag door een springconcours- hippique gehouden voor paarden en pony's in alle klas sen; klasse B (beginners), klasse L (licht), klasse M (midden) en klasse Z (zwaar). Hiervoor zijn alle Zeeuwse springcombinaties uitgenodigd. De mensport komt ook aan bod. Er komen aanspan ningen naar Serooskerke in de klassen B, L, M en Z om daar hun wedstrijden te verrijden en om de nodige winstpunten voor promotie te vergaren. De Zeeuwse Dag van het Paard trekt jaarlijks zo'n 6.000 a 7.000 paarden- en ponyliefhebbende bezoekers. 'Oorspronkelijk een spel, waarbij men met pijl en boog schiet op na gemaakte vogels (gaaien), die aan een hoge staak zijn bevestigd. In Domburg en Oostkapelle schiet men met een jachtgeweer. Het is weer kermis op Domburg! Dat betekent meer dan sui kerspinnen en botsautootjes: het mannelijke deel van de plaatselijke bevolking zal enkele dagen lang nauwelijks aan spreekbaar zijn, want het zal geheel in beslag worden geno men door het gaaischieten, ringrijden en alles wat daaraan vast ('los' zou je bijna zeggen) zit. Volgens Kesteloo (Domburg in Woord en Beeld, 1913) werd in het verleden op 24 juni, St. Jansdag, in Domburg zowel paardenmarkt als kermis gehouden. Het stadsbestuur maakte tot het begin van de 18e eeuw vrij veel werk van de kermis; er waren altijd muzikanten en er werden veel prijzen uitgeloofd. Van heel Walcheren kwam men op de zaterdag van de kermis naar Domburg; dat is nu wel veranderd. Weliswaar trekken het gaaischieten en het ringrijden veel bekijks, maar van een 'ouderwetse' jaarmarkt kan men toch niet meer spreken. Het 'Gaoischieten op Domburg' wortelt in tradities. Eén keer in het jaar heeft het plaats: op de le vrijdag na St. Jansdag, de vrijdag van de Domburgse Kermis. Volgens sommigen is het Gaaischieten ontstaan in de 16e eeuw, of dat juist is valt niet meer te achterhalen. In die tijd stuurden aan de rede van Domburg gelegen marineschepen hun officieren aan land om scheepsvolk te ronselen. Hier werd een schuttersfeest aan verbonden en daaruit zou het Gaaischieten zijn voortgekomen. De nog steeds gebruikte be namingen als 'Kapitein', 'Bottelier' en 'Recruut' pleiten er ook voor. Dat dit schuttersfeest van toen een waar festijn moet zijn geweest, blijkt wel uit de wijze waarop het nog wordt gevierd: drankjes zijn even onontbeerlijk als het geweer Het schieten heeft plaats in de duinen, men schiet op tronken van essehout, die jaarlijks uit het bos worden gehaald; 's mid dags schiet men op een compleet opgetuigd zeilscheepje (tra ditie) en een 'poppetje' (een ironische afbeelding van een of ander voorval in de gemeente). De afstand bedraagt ongeveer 20 m. Het 'feest' loopt ten einde Ook traditioneel zijn de uitgebreide 'voorbereidingen': de 'Kapiteinmoet ervoor zorgen dat de burgemeester toestem ming voor het 'spel' geeft, de scheepjes, poppetjes en loden kogels moeten ruimschoots van te voren worden gemaakt. En dan de 'feestelijke' dagen. Vrijdag 2 weken voor het Gaai schieten wordt in één van de café's de eerste vergadering voor het 'Rollen maken' belegd. De regels en voorschriften wor den voorgelezen en de deelnemers schrijven zich in. De dag erna worden de tronken geboord, d. w.z. van een gat voorzien om ze op een 'stinge' te kunnen plaatsen (een lange paal met een stalen drietand aan het uiteinde). In de week daarop wor den 'patronen gevuld' en de woensdag voor de kermis heeft het 'Rollen sluiten' plaats. De volgende dag, donderdag, wordt naar oude traditie de Kermis 'ingetrommeld': de deel nemers aan het Gaaischieten verlaten - 'Kapitein' en 'Tam boer' voorop - om klokslag 20.00 uur café 'De Rode Leeuw' en doen de ronde, vanzelfsprekend langs diverse café's. Na het tweede café moet de 'Kapitein' het gezelschap verlaten om ze om 22.00 uur precies weer te 'ontvangenop de stoep van 'De Rode Leeuw'. Al naar gelang het 'uithoudingsver mogen' van de deelnemers wordt er daarna nog iets gedronken. De volgende dag (vrijdag Kermisdag) begint men al om 05.00 uur met het 'opbouwen van de nodige voorzieningen'. Om 08.00 uur volgt de tocht met de geweren naar de schietbaan. Daar worden de deelnemers opgewacht door Domburgs bur gemeester die na het houden van een kort (soms vermanend) toespraakje en een welkomstwoord van de 'Kapitein' het eerste schot lost. Om 12.00 uur komt men weer samen in 'De Rode Leeuw', 's Middags zijn alle deelnemers in het wit ge kleed. Eventuele nieuwelingen (Recruten) worden voor 'De Rode L eeu wdoor de 'Fouriervan een zwarte snor voorzien die niet mag worden verwijderd voor het 'schipje' is afge schoten. Een rondgang langs de café's brengt het gezelschap (meestal in vrolijke stemming) om ongeveer 15.00 uur weer terug naar de schietbaan. Nu wordt er geschoten op het schipjeen vervolgens op het 'poppetje'. Voor het publiek wordt (tegen betaling) de 'vrije baan' opengesteld. 's Avonds om een uur of acht is het afgelopen en om een uur of negen worden de geweren ingezameld, na een grondige controle op de schietbaan. Voor degenen die nog genoeg con ditie bezitten wordt het feest na een uitgebreide 'wasbeurten een hapje tot in de kleine uurtjes op de Kermis voortgezet met alles wat daar alzo bijhoort. De volgende ochtend moeten alle deelnemers om 09.30 uur weer acte de présence geven in 'De Rode Leeuw'. 'Achter de trommelaan wordt dan weer de gang naar de schietbaan gemaakt en daar wordt de al opge maakte rekening gepresenteerd en voldaan. De 'stingen' wor den vervolgens op de schouders genomen en met de nodige 'rustpauzes' teruggebracht naar de kerktoren. Voordat dit einddoel is bereikt, moeten 'Kapitein' en 'Fourier', elk gezeten op een 'stinge', door de baan der ringrijdeis worden gedragen. Op de Stinge Deze tocht is niet afgelopen voor zij allebei een ring hebben gestoken. Onder de toren wordt traditiegetrouw een 'kalken pijpgerookt en om ongeveer 13.00 uur wordt vervolgens de hele zaak in café 'Veldzicht' officieel ontbonden door de 'Kapitein'. Het ringrijden te paard is een oud volksspel, waarbij de deel nemers gezeten op een ongezadeld, met linten getooid paard in volle vaart en wilde kreten slakend over een met palen afge zette baan afstormen op hun doel: een aan touwen opgehan gen ring waar zij een houten lans door moeten zien te steken. Voorwaarde is dat het paard galoppeert bij het steken. Demonstratie Ringrijden Hier zie je dus twee oude volksgebruiken als het ware in elkaar overlopen. Heeft het gaaischieten maar één keer per jaar plaats, ringrij den gebeurt veel vaker. Vroeger tekende je je er voor in (op de 'rolle') in de dorpsherberg. Van het inleggeld werden de prij zen gekocht en de onkosten betaald. Poedelprijs was een pollepel. Tegenwoordig wordt er vaak na afloop van de wedstrijden een extra wedstrijd om de pollepel gehouden. De winnaar loopt kans te worden gejonast. Eer tijds werd hij op een ladder rondgedragen en ging op zijn kosten de 'sukerkomme' rond (een kom brandewijn met sui ker waarin zoute bolletjes dreven). Meestal zijn er evenveel prijzen als deelnemers. Het traditio nele boerenpak heeft wel plaats gemaakt vooreen witte broek met sporthemd en oranje sjerp (behalve bij de demonstraties ringrijden), maar aan kleurrijkheid heeft het ringsteek festijn nog niets verloren. Op naar de kermis dus! F. L. KfeüüÉÜ HMaaM mmtm

Domburgsch Badnieuws | 1987 | | pagina 7