DOMBURGS BADNIEUWS T Strangepraot KROKODIL NIEUW Zo gaat het ieder jaar weer: de zomer staat voor de deur en dan ko men de Domburgse en Oostkappelse ondernemers tevoorschijn uit hun winterslaap en tonen ons hun schoongepoetste bedrijven, klaar voor de start. Vaak is de winter benut om zich te bezinnen op nieuwe wegen om de klanten te gerieven; er wordt veel en zeer lang over ge praat (op ondernemersvergaderingen tot diep in de nacht) en enkelen gaan daadwerkelijk tot actie over. Voor hen is er geen winterslaap dus, er wordt hard gewerkt om alles net op tijd weer klaar te hebben. We gingen de gemeente eens rond op zoek naar de grote en kleine nieuwigheden van het jaar 1987. Opvallend is de tendens om bescher ming te bieden tegen de regen: zonneschermen worden aan 't Groent je regenschermen bij de KAMA en Banketbakkerij Labruyère. Het terras van Motel 't Groentje is veranderd en wordt zo te zien ook aan elk soort weer aangepast. Dan de mode-afdeling in de Ooststraat; de Nobelaer komt dit jaar helder wit tevoorschijn en Primavera verbe terde haar etalages. De Roode Leeuw rondde zijn vorig jaar reeds be gonnen gedaanteverwisseling af in de Noordstraat, waar men de uit gifteloketten vergrootte en verbeterde. We wandelen naar Oostkapelle, want in Domburg is aan de zeezijde niet zo veel veranderd (behalve dan een wat smaller strand!) en zien aan de Duinweg ter plaatse van het hoofdgebouw van het CNV een groot gat. Daar is men bezig met een zeer grote vernieuwing, nl. de complete nieuwbouw van het vakantie-oord Bos en Duin waarvan de eerste fase in de zomer van 1988 gereed zal zijn. Iets verderop landin waarts toont camping Dennenbos haar nieuwe karakteristieke hoofdgebouw. In de Dorpsstraat is het wandelen veel aangenamer geworden en is de winkel van bakkerij De Visser geheel verjongd uit de winter gekomen. Voor de meest in het oog springende vernieu wing moeten we op camping Ons Buiten aan de Aagtekerkseweg zijn. K. J. Coppoolse heeft deze winter de kroon op zijn verbete ringswerkzaamheden gezet. De prachtig gelegen camping werd vorig jaar al flink uitgebreid, maar heeft nu ook een heuse 'Allerlei Weer- saccommodatie'. Een zwembad met een kap er overheen, die zodra de zon doorbreekt, met een druk op de knop kan wegschuiven! Een zeer veel gevraagde voorziening, die bij kan dragen aan de seizoens verlenging. Het zwembad is gesitueerd bij de gezellige kantine. Het geheel ademt de sfeer die hoort bij een familiecamping en is een resul taat van de zorg en het enthousiasme waarmee de familie Coppoolse nu reeds 17 jaar aan haar camping bouwt. Tenslotte doen we een sprong terug naar Domburg en wel naar cam ping Domburg, alwaar deze winter het gehele centrumgebied op de kop stond. De ingang tot de camping werd verplaatst (en veiliger ge maakt), een groot parkeerterrein werd aangelegd en rond een cirkel vormig plein werden de ontvangstruimte, kantine en de zaken van de fa. Rekkers gegroepeerd. Het geheel heeft allure en is de naam cen trumgebied waardig. De SBD zette hiermee de eerste stap op weg naar de totale vernieuwing: het veelbesproken project Hof Dom burg, waar wij zo reikhalzend naar uitkijken. Dit waren enkele stappen langs nieuwigheden in onze recreatiege meente. Natuurlijk is er meer, misschien kleine minder opvallende vernieuwingen. Die zullen dan hopelijk blijken uit de reacties van on ze gasten en niet uit dit kleine overzichtje. Op naar een mooie en lange zomer 1987! Het loopt storm bij 'Aai eens een krokodil', de tentoonstelling over de huid van mens en dier, die men t/m 27 september in het Zeeuws Museum voor Natuurhistorie kan bekijken. De tentoonstelling werd n loMoonitctnj ovti de hud n voelen! Dat kan bij deze tentoonstelling: alles - en er is erg veel tussen mens en krokodil - mag je aanraken en bekijken. Je kunt zelfs jezelf op de proef stellen: je kunt je hand via 'mouwen' in verscheidene do zen steken en proberen vast te stellen wat je daar nu voor iets aanraakt! Zeer de moeite waard: t/m 27 september! Onder zeer slechte weersomstandigheden is vandaag, 9 juni 1987, de jaarlijkse ringrijderij op Pinksteren-3 verreden. Er waren 38 deelne mers, waaronder 12 dames. De publieke belangstelling was niet gewel dig, maar in de namiddag, toen het weer iets beter werd, nam de be langstelling toe. Er is matig gereden, maar de wedstrijd zelf verliep zeer vlot en zonder ongevallen. Uitslagen: Versiering: 1. Krijn Poppe 46'/: pnt. 2. Jan Wondergem 46 pnt. Anja Poppe 46- pnt. Aart Wondergem 45!/: pnt. Stoffel Schipper 45 pnt. Annemiek Poppe 45 pnt. Jan Jobse 44'/: pnt. Barbara Verstraate 441/: pnt. René de Visser 44+ pnt. Sonja Poppe 44+ pnt. Janette Poppe 44 pnt. Bram Maljaars 44 pnt. Bekers: le beker - Hans Maljaars 2e beker - Bram Maljaars 3e beker - Bram Lous 4e beker - Anja Poppe 5e beker - Bram Roose - Janette Poppe - Anton Kodde - José de Buck - Simon de Visser - Annemiek Poppe 3. 4. 5. 6. 7. 8. 9. 10. 11. 12. ÈËy,:*&''K'T' Einduitslag over 30 beurten: 1. Hans Maljaars 29 ringen 2. Bram Maljaars 28 ringen 3. Simon Lous 23 ringen 4. Aart Wondergem 22 ringen 5. Janette Poppe 22 ringen 6. Simon de Visser 22 ringen 7. Jan Wondergem 21 ringen 8. Bram Lous 20 ringen 9. Adri Maljaars 20 ringen 10. Anton Kodde 19 ringen 11. Michiel Joziasse 19 ringen 12. Stoffel Schipper 17 ringen 13. Jan Jobse 17 ringen 14. Carin Francke 17 ringen 15. Anja Poppe 16 ringen 16. Matty de Visser 16 ringen 17. Wim Geldof 16 ringen 18. Annemiek Poppe 14 ringen 19. Wim de Visser 14 ringen 20. Ko Francke 14 ringen 21. José de Buck 14 ringen 22. Jan Geldof 14 ringen 23. Krijn Poppe 13 ringen 24. Peter de Visser 12 ringen 25. Adrie Brand 12 ringen 26. Bram Roose 11 ringen 27. Peter Brouwer 11 ringen 28. Sonja Poi pe 10 ringen 29. René de Visser 8 ringen 30. Eric Poppe 8 ringen 31. Carolien Openeer 7 ringen 32. Rianne Lous 7 ringen 33. Nathalie Wedts de Swart 7 ringen 34. Barbara Verstraate 7 ringen 35. Hans de Broekert 6 ringen 36. Marjo Ludikhuize 5 ringen 37. Jan van Zetten 4 ringen 38. Cupy den Hollander 4 ringen De pollepel is dit jaar afgereden door Simon de Visser. De Oostkappelse ringrijders kunnen terugzien op een geslaagde en gezellige wedstrijd, ondanks het slechte weer. samengesteld door het Rijksmuseum voor Natuurlijke Historie in Leiden en draagt in de eerste plaats een educatief karakter. Dat een krokodil niet dezelfde huid r.eeft als een mens, zal wel voor iedereen duidelijk zijn; maar het is wel even iets anders dat in werkelijkheid te Big Brother is watching you, in sommige opzichten is dat een ge ruststellende gedachte. Het gesputter begon bij Rotterdam. We reden 100 km per uur en de snelheidsmeter zakte plotseling naar 80. 'Hé, waarom rem je nou?' vroeg ik. 'Ik geef gas', bromde A. met één oog op de weg, het andere op het metertje dat toch weer snel naar de 100 opklom. Bedriegelijk, e\en later was het weer mis. Dat op en neer gaan zou zich met horten en stoten tot in Zeeland blijven herhalen. Het was in het allerholst an de nacht. 'Hoe hard rijden we nu roeg ik ,Zesen\eertig', zei A. en gaf achteloos (en tevergeefs) nog eens gas. 'Waar rijden we nu?' roeg ik 'Bij Kapelle,zei A 'Kapelle bezit een Wegenwachtstation van de ANWB', zei ik 'Heel interessant, als we het halen 23.50 uur wees het dashboard-klokje aan. 'Kom toch binnen wach ten', zei de dienstdoende verkeerswacht En zo zagen wij \oot het eerst een wegenwachtstation van binnen. Om 00.00 uur werd de wacht gewisseld; de patrouillerende wegen wachten meldden zich na hun laatste klussen per mobilofoon af en de nieu w e ploeg had zich daar\dor alw eer gemeld. Onder hen de w egen wacht die via een gestrande Opel naar het station in Kapelle zou ko men om ons te helpen. Hij was zijn dienst in Oostvoorne begonnen; w ij hadden dus tijd genoeg om onze omge\ ing in ons op te nemen en een praatje te maken met de inmiddels ook w eer nieuw aangetreden verkeerswacht. Nederland is \erdeeld in 13 districten, elk met een eigen wegen wachtstation als centraal punt. Zo'n 600 wegenwachtauto's rijden over de Nederlandse wegen. In het district Kapelle zijn dat er 34. De wegenwachten draaien diensten van gemiddeld 8 uur, de verkeers- wachten eveneens. Grote kaarten in het kantoor geven niet alleen alle wegen in het dis trict aan, maar ook de praatpalen, en magneetjes bepalen de positie van de patrouillerende wegenwachten. Via mobilofoons hebben de wegenwachten direct contact met hun \erkeerswacht. Zo kan in noodgevallen de dichtstbijzijnde beschik bare wegenwacht snel aanwezig zijn. De wegenwachtstations zijn 24 uur per dag bezet en kunnen pechmeldingen ontvangen via praatpaal of telefoon. In het belang van de verkeersveiligheid (bv. eerste hulp bij ongelukken, alle wegenwachten bezitten een EHBO-diploma) zal een wegenwacht altijd te hulp komen, maar er zijn ook gevallen waarin alleen aan leden hulp wordt geboden (je kunt ter plekke lid worden). Hoe roep je nu de hulp van de wegenwacht in? Dat kan - zoals wij deden - bij hel wegenwachtstation, je kunt ook een patrouillerende wegenwacht aanhouden of gebruik maken van telefoon of praatpaal. Langs de meeste auto(snel)wegen en op enkele provinciale wegen bevinden zich praatpalen. Ze staan 2 km van elkaar. De verkeerswachten melden zich meestal met de geruststellende woorden 'met de wegenwacht.Ie kunt meteen met je verhaal van wal steken en overigens doe je de verkeerswacht een gioot plezier de knop die je hebt ingedrukt dan los te laten: als je dat niet doet, blijft er een signaal toeteren in het ww-station (dat kan wel weer worden uitgezet, maar het risico bestaat dat het niet meer wordt aangezet en signalen zo onopgemerkt blijven). Afhankelijk van de melding komt de wegenwacht zelt te hulp, ol wordt politie, ambulance, etc. ingeschakeld. Inmiddels is de wegenwacht uit Oostvoorne gearriveerd. De gestran de Opel met een gebroken steekas bleek weliswaar een gestrande Opel te zijn, maar dan met een loszittend w iel. A. verdween met de wegenwacht naar de bij het station aanwezige brug om onze auto aan een onderzoek te onderwerpen en ik vroeg de verkeerswacht om een bizar verhaal. Treurige dingen gebeuren er natuurlijk ook altijd, vertelde hij, hoe wel minder vaak dan op de oude tweebaans wegen. Maar de meeste automobilisten houden nog steeds te weinig rek en ing met langzame rijders. Tja verder, er loopt w el eens zomaar een paard op de weg, er zijn wel eens spookrijders... Een signaal weerklonk en een lichtje knipperde. Terwijl de verkeers wacht zich daar mee bezig hield, dacht ik aan spookrijders. ...Er ivas eens een auto op de snelweg. De bestuurder schrok plotseling en wendde zich tot degene die naast hem zat. Tjeezag je dat? Een spookrijder! Een tijdje later: 'Nou zeg, alweer een spookrijder. Zijn ze nou hele maal!' Na vijf spookrijders begon het hem te dagen.. Een BMW met pech bij Stellendam. 'Onze' wegenwacht zou zo direct weer richting Oostvoorne moeten. Een verhaal', pakte de verkeerswacht de draad weer op. 'Ja, er is wel iets moois, maar het gebeurde niet in ons district... Een patrouilleren de wegenwacht zag aan de overkant van de weg een automobilist, ken nelijk in hoge nood, tegen een praatpaal zijn behoefte doen, hij sein de dit ogenblikkelijk door aan zijn verkeerswacht en zag nog net in zijn achteruitkijkspiegel de automobilist haastig zijn broek dicht knopen en als een verschrikt konijn naar zijn auto rennen. Geen won der, als de als 'pispaal' gebruikte praatpaal plotseling tegen je zegt: 'zeg meneer, wilt U daar wel eens mee ophouden, daar is die paal niet voor bedoeld!' Baldadigheid en misplaatste grappen komen ook wel eens voor, soms ook gewoon nieuwsgierigheid, vooral bij kinderen, naar het functio neren van een praatpaal. 'Dan maak ik wel eens een babbeltje, als het uitkomt', zei de verkeerswacht. Ons probleem bleek een kapotte benzinepomp te zijn, die werd ter plekke vervangen. Om 01.15 uur verlieten wij het wegenwachtstation. 'Hoe hard rijden we nu?' vroeg ik. 'Honderd', zei A. achteloos. Big Brother is watching you, van deze broer een prettig idee. F.L.

Domburgsch Badnieuws | 1987 | | pagina 7